Tuli sitä yhden kamun kaa käytyä Luonnontieteellisessä museossa katsomassa elukoita ja kieltämättä hienoimpia oli hirvi, ilves ja susi. Tosin myös kierrettiin sisällisodasta ja pyynikin ajoista kertovat näyttelyt ja piti sitä kavit ja pullat siinä lopussa ostaa. Ostin tietty myös muutaman eläinaiheisen julisteen, karhuista ja peuroista.
Ainakin luonnontieteellinen olis lapsillekkin ihan kiva paikka kiertää, vaikkei siellä kovin paljoa tarjontaa ollut, mut uskoisin että lapset sellaisesta voisi tykätä.
http://www.vapriikki.net/lumu/
Täytyy suunnitella ähtäriin reissua kun mun olis ihan pakko nähdä livenä joitakin elukoita, vaikka en tykkää niist paikoista mut nyt vaan tuntuu siltä että vois ähtäriin mennä.
Ainakin luonnontieteellinen olis lapsillekkin ihan kiva paikka kiertää, vaikkei siellä kovin paljoa tarjontaa ollut, mut uskoisin että lapset sellaisesta voisi tykätä.
http://www.vapriikki.net/lumu/
Täytyy suunnitella ähtäriin reissua kun mun olis ihan pakko nähdä livenä joitakin elukoita, vaikka en tykkää niist paikoista mut nyt vaan tuntuu siltä että vois ähtäriin mennä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pitää poiketa tuolla jollain Tampereen reissulla. Mua vähän hämää kun nää mielenkiintoiset paikat ei vaivaudu päivittämään nettisivujaan, noikin on vielä viime vuodessa.
Ähtäriin kannattaa mennä turistisesongin ulkopuolella, ja jos menee sillai että ehtii sisälle just ennen lipunmyynnin sulkeutumista saa seurata eläimiä ilman väenpaljoutta. Siellähän saa viettää vaikka koko yön jos haluaa nähdä mitä eläimet yöllä puuhaa. Hyviä laavuja ja muita ruuanlaittopaikkojakin löytyy.
Voi olla että tulet pettymään, vaikka siellä nyt joitain elukoita onkin niin jokseenkin se oli aneeminen näyttely, ainakin mun mielestä. Tosin siellä sitten samalla hinnalla näkee ne muutkin.
Vaikka en tiedä että kumpi on parempi, sellainen joka on laitettu täyteen vaikka mitä, vai sitten tuo missä ei ollut kauheesti katsottavaa.
Ainakin siellä oli hyvät pullakahvit.
Joo täytyy katsoon miten sen ähtärin ajoittaisi, tosin sieltähän vois vuokrata jonkun kämpän ja yöpyä sitten siellä, meinaan kun tuo Tiiperoinen kuitenkin tulee mun mukaan ja sinne tuskin saa koiraa ottaa. Ellen sitten jätä sitä hoitoon, mut en tiedä raskinko.
Kerran täällä oli linkki aika kammottavaan museoon muistaakseni Saksassa, vitriinit täynnä täytettyjä eri rotuisia koiria.Sinne museoon mua ei saisi millään.
Ähtärin eläinpuistossa on tosiaan koirakielto.
Sitä tossa muistelinkin että vaahtosit täällä sillon että ei ois saanu sellasia kuvia linkittää, siis minkäs takia sun mielestä täytetty koira on jotenkin hirveen paljon kamalampi asia ku täytetty hirvi, ilves tai susi? =)))))))))
Sinäpä olet hauska kun muistat (vaikkakin vähän väärin) 6 vuoden takaisia viestejä keskustelupalstalta. Oletko paljonkin opetellut ulkoa? Totuushan on kuitenkin se että minä en sanonut ettei tänne niitä kuvia olisi saanut linkittää vaan että mielestäni koirat, siis perheenjäsenet, eivät kuulu kuoleman jälkeen vitriineihin töllisteltäviksi enkä myöskään hyväksy sitä että koiria oli lopetettu että ne oli saatu niihin vitriineihin ihmisten töllisteltäviksi.
Kyllä nyt on pakko tuottaa sulle suuri pettymys ja kertoa että muistat väärin.
Kuuluuko sinun koirasi mielestäsi vitriiniin julkiselle paikalle kuoltuaan?
Aivan, on aikas ällöö täytetyt koirat.
Vastaat kysymyksiin kysymyksillä! Voitko nyt mitenkään ite vastata ensin?
Mun koiran ainakin sais laittaa vitriiniin kun siitä aika jättää jos joku sen haluais näytille. Mitäs se sitä koiraa haittais. Kunhan vaan ei elävänä laita sinne.
Kiitos vinkistä.
Olisko ideaa ostaa lahjakortti tonne sellasseelle tyypille, joka pelkää esim. susia. Se sais seurata niitä pari vuorokautta yötä päivää, ni vähä siedättyis niihi ja lopettas niitten vainoomisen ja vouhkaamisen.
Niin tai suukko sudelta voisi myös auttaa asiaa. :)
http://www.youtube.com/watch?v=k_a4rtDCXhA
Tuosta Polar zoosta on menossa dokumentti telkkarissa, ensin en yhtään tykännyt ajatuksesta että susia ja karhuja sosialisoidaan noin paljon, mutta kun näkee miten rentoutuneita ne eläimet ovat siellä verrattuna tavallisiin eläintarhan eläimiin niin ei kai se ihan huono juttu ole. Ja esim. noilla susilla on vain hyvin pieni osa aitauksesta sellaista aluetta minne ihmiset voivat tulla niitä tervehtimään, ne voivat halutessaan pysyä näkymättömissä omissa oloissaan.
Toisessa videossa niiden kahden suden käytös on vähän niin kuin mun koirilla. ;D Ei herkkähermoisille siis.
http://www.youtube.com/watch?v=k_a4rtDCXhA
Siis ekan linkin piti olla tämä
http://www.youtube.com/watch?v=QLbRCUxO18s
Kattos vaa
:D
Ai ku iiiihana susivideo, siis niiiiin ihq!!!
Joku herkkis palstalla ei taas kestä ihania susivideoita. ;))) Ne on niiiiiiin ihqui ja sulosii!
Laitetaas uusiks sekin sikran linkittämä mistä joku allerginen sai taas tänään näppylöitä!
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&tl=fi&u=http://www.lifewithdogs.tv/2012/03/tail-wagging-reunion-for-woman-and-her-wolf-friends/
Ei ole tullu tuolla käytyä vaikka useinkin siellä päin poikkeillaan. Ähtärissä ollaan käyty joskus kauan sitte, sinne pitäis mennä kyllä uusiksi.