Mielenkiintoista keskustelua Enbusken ohjelmassa. Harmillista, että tämä on Enbusken viimeinen ohjelma.
http://yle.fi/radio1/asia/tuomas_enbuske/kuka_presidenttiehdokkaista_valehtelee_eniten_33457.html
Kuka presidenttiehdokkaista valehtelee eniten?
29
106
Vastaukset
- 0ree
Väyrynen kaikkien vuosikymmenten aikana.
Yleensä kuittaa sillä, että -minua on tulkittu
väärin-.
Ehdoton ykkönen! Lipponen kakkonen. - joku tietää
En osaa sanoa, kun en tunne heitä henkilökohtaisemmin. Uskon kuitenkin, ettei tuolle paikalle olisi päässyt kukaan valehtelija.
Ihan turha tässä on yrittää mustamaalata ketään ehdokasta, kepulaistakaan.- the.-man
Tuo oli Enbusken ohjelman otsikkona. Siinä keskusteltiin yleisemminkin valehtelusta. Ei vain näistä presidenttiehdokkaista.
- joku tietää
the.-man kirjoitti:
Tuo oli Enbusken ohjelman otsikkona. Siinä keskusteltiin yleisemminkin valehtelusta. Ei vain näistä presidenttiehdokkaista.
Vaikka olikin, muttei näille erään ehdokkaan fanaattisille kannattajille tarvitse enää laittaa pökköä pesään, käyvät jo muutenkin vaali-innostuksessaan liian kuumana.
Kyllä minäkin Enbusken ohjelmat olen katsonut ja niistä pitänyt. - En puske
joku tietää kirjoitti:
Vaikka olikin, muttei näille erään ehdokkaan fanaattisille kannattajille tarvitse enää laittaa pökköä pesään, käyvät jo muutenkin vaali-innostuksessaan liian kuumana.
Kyllä minäkin Enbusken ohjelmat olen katsonut ja niistä pitänyt.Meinaatko notta, nyt ne pakkaset ja talvi vasta alkaa ?
- joku tietää
En puske kirjoitti:
Meinaatko notta, nyt ne pakkaset ja talvi vasta alkaa ?
Ei, minulla on jo kevättä rinnassa. Keltaiset verhotkin vaihdoin eilen keittiön ikkunaan.
Uusien hiihtovarusteiden hankintaa kyllä miettinyt, mutta taitaa talviliikuntaa tulla tarpeeksi noilla lumentyöntövälineilläkin.
- the.-man
Joku ei ilmeisesti pitänyt Enbusken radio-ohjelmasta, koska miinuksen laittoi. Mikä siinä sinua miinustaja eniten harmitti. Minusta se oli ihan hauska ohjelma.
- yohuuhkaja
Satuin olemaan paikalla kun pääehdokkaat ensi kerran väittelivät yhdessä Helsingin kirjamessuilla. Katsoin myös tuon Ylen vaalikeskustelun joka jäi heidän viimeiseksi yhteisesiintymisekseen ennen vaaleja.
Oli siinä iso ero miten ehdokkaat esiintyivät. Huomasi että yksi esiintyi kummassakin samalla tavalla, että kaksi oli menettänyt imagokonsulttien itselleen määräämän roolin ja että yksi oli menettänyt täysin uskonsa menestykseen.
Niin tulee hiljalleen totuus esiin, kun odottaa...- yohuuhkaja
Ja kuuntelin aikoinaan tuon Enbusken ohjelmankin, kommentoin sitä tuoreeltaan vähän sopivammalla foorumilla.
- seurailija
yohuuhkaja kirjoitti:
Ja kuuntelin aikoinaan tuon Enbusken ohjelmankin, kommentoin sitä tuoreeltaan vähän sopivammalla foorumilla.
Aloittaja kysyy kuka presidentti ehdokkaista valehtelee eniten.
Kyllä sen pitäisi olla selvääkin selvempi, kun miettii kuka venkoilee vastauksissaan eniten. Toimittajat saavat tämän tästä tivata ehdokkaalta, ette vastannut kysymykseeni. Kyseenalaista on tuleeko tosi vastausta sittenkään, vaan ympäri pyöreetä kiertää kysymystä, jossa joutuisi puhumaan totta. - the.-man
seurailija kirjoitti:
Aloittaja kysyy kuka presidentti ehdokkaista valehtelee eniten.
Kyllä sen pitäisi olla selvääkin selvempi, kun miettii kuka venkoilee vastauksissaan eniten. Toimittajat saavat tämän tästä tivata ehdokkaalta, ette vastannut kysymykseeni. Kyseenalaista on tuleeko tosi vastausta sittenkään, vaan ympäri pyöreetä kiertää kysymystä, jossa joutuisi puhumaan totta.Enhän minä sitä kysynyt. Se oli Enbusken ohjelman otsikkona.
- the.-man
yohuuhkaja kirjoitti:
Ja kuuntelin aikoinaan tuon Enbusken ohjelmankin, kommentoin sitä tuoreeltaan vähän sopivammalla foorumilla.
yohuuhkaja
Eikö sitä olisi saanut laittaa tänne? Onko tämä epäsopiva foorumi sekä Enbusken ohjelmalle, että presidenttiehdokkaista keskustelulle? - yohuuhkaja
the.-man kirjoitti:
yohuuhkaja
Eikö sitä olisi saanut laittaa tänne? Onko tämä epäsopiva foorumi sekä Enbusken ohjelmalle, että presidenttiehdokkaista keskustelulle?Niinkö minä väitin?
Mainitsin vain, että kommentoin ohjelmaa tuoreeltaan siellä mistä ohjelman tekijäkin halutessaan voi käydä kommentit lukemassa. Tosin ei taida olla enää kovin kiinnostunut kun suunnan otti uusiin tehtäviin...
- ...
Ei politiikassa voi valehdella ollenkaan. Mitä korkeampi taso, sen kovemmat panokset, valtakunnanoikeus tai viraltapano edessä justiinsa. Tunnetuin tapaus viimevuosilta kai Kanerva, virka meni että paukahti, valehtelun takia. Eikä politiikassa muutenkaan voi sählätä, siitä muitakin seuraamuksia. Kanki-Kaikkonen luemma menetti adoptiomahdollisuutensa kun on oikeudessa epäiltynä vanhoista vaalirahasotkuista.
Noita esimerkkejä on vaikka kuinka paljon. Täytyy muistaa kuitenkin yks asia. Politiikko on vain ihminen. Takana iso koneisto ja pitäisi olla yleisnero tai jumala kristuke, että olisi erehtymätön. Ei erehtymättömiä ihmisiä ole olemassakaan. Maailmalla kaadettu todella merkitysvaltaisia politiikkoja lppujen lopuksi aika pienistäkin syistä. Ja jossain japanissa on sitten tapana tehdä itsemurha, jos tyrii.
Pahin valehtelija on mun mielestä Essyallah. Se koittaa valehdella ihmisille jonkin satuolennon olemassa olemisesta. Hitto, milloin hammaskeiju puolue tai joulupukkipuolue mukaan politiikkaan?
=DW=- ...
Juu.
Siis Allahessayah toimii tietenkin "hyvässäuskossa", Valehtelemista se on siltikin.
=DW= - historia
Kaikki toimii valehtelemalla, kansaa viedään aina kuin pässiä narussa.
- 1.1947
Tulossa on uusi maailman valta, missä ei ole käteistä ollenkaan. Vain siru joko otsassa tai kädessä. Ei voi myydä eikä ostaa ilman sirua.
Muutama rikas suku maailmassa ajaa sitä kehitystä. Nyt keskitetään eri tavoin, jotta olisi helpompi johtaa. Sitä en itselleni ota.
Jossakin vaiheessa tätä sekasotkua tulee, =DW=, Jeesus takaisin. Hän ei sitä vielä usko, mutta kunhan näkee...
Joulupukki on satua, ei Jumala eikä Jeesus.
Huomasitko, miten tietävä Sari Essayah on? Valhetta ei hänen huuliltaan kuule.
On meitä tosiaan viety, kuin pässiä narussa. Ehkä voisi nyt vaikuttaa toisenlaiseen lopputulokseen?- totuustoisenlainen
Ihmettelen suuresti! Tuo Jumala, Jeesus myytti on uskonasia, eikä mikään totuus. Joku sekopää kirjailija on käyttänyt mielikuvitustaan omassa ajassaan.
- ?++?++?
Mistä ihmeestä kukaan sitä voisi tietää? En ole Jumala, kaikkitietävä, vain muurahainen samanmoisten seassa.
Kuka ihminen ei ole koskaan valehdellut, kysynkin? - maagikko
Väyrynen, väyrynen, väyrynen.
- aika voittaa.
Soini paras kaikessa, kun apinaa vedetään narussa.
Onko Suomi apinoiden valtio???
Ajassa nähden on, 42 vuotta näin on-- pässit.
Lapsille ei näin koska on kysymys ajasta, minulle on tullut totuus. - Tase pappa
Näytä minulle rehellinen olitiikko, tai totta puhuva Asianajaja, niin minä vien sinut kuuhun.
- en kerro*****
Vaikea sanoa, mutta Väyrysen kannattajat palstalla valehtelevat tai sitten ovat tietämättömiä.
Väyrysen ikää alennetaan ja joku teki hänestä jo entisen pääministerinkin.
Miksiköhän Väyrynen ei ole koskaan kelvannut kepulle pääministeriksi?- yohuuhkaja
Väyrynen olisi kelvannut kepulle pääministeriksi, mutta presidentti ohjasi hallituksen manuaalisesti sinipunaan ja nosti pääministeriksi Holkerin...
Se oli Koiviston aikaa, sen, joka valittaa nyt että pressalla on liian vähän valtaa....
Toki Väyrysen suhdetta demokratiaan havainnollistaa tuo kokoomuksen Suomisen kanssa tekemänsä kassakaappisopimus, missä siis hallituksesta sovittiin vaalien tuloksesta välittämättä... - en kerro*****
yohuuhkaja kirjoitti:
Väyrynen olisi kelvannut kepulle pääministeriksi, mutta presidentti ohjasi hallituksen manuaalisesti sinipunaan ja nosti pääministeriksi Holkerin...
Se oli Koiviston aikaa, sen, joka valittaa nyt että pressalla on liian vähän valtaa....
Toki Väyrysen suhdetta demokratiaan havainnollistaa tuo kokoomuksen Suomisen kanssa tekemänsä kassakaappisopimus, missä siis hallituksesta sovittiin vaalien tuloksesta välittämättä...mutta miksi ei myöhemmin? :-)
Eikö Väyrysen tieto/taito olisi ollut parempi, kuin esim. Jätteenmäen.
( en ole kepulainen) - yohuuhkaja
en kerro***** kirjoitti:
mutta miksi ei myöhemmin? :-)
Eikö Väyrysen tieto/taito olisi ollut parempi, kuin esim. Jätteenmäen.
( en ole kepulainen)Noo, kepulaiset haluavat myös uudistaa puoluettaan. Väyrynen vetoaa vain tämänikäisiin ja sitä vanhempiin maalle unohtuneisiin. ei niiden varaan puolueen tulevaisuutta voi rakentaa.
Sama vikahan on demareissa. Puolue yrittää uudistaa kasvojaan mutta kannattajat ovat mitä ovat, hautaan kaatuvia änkyröitä... - en kerro*****
yohuuhkaja kirjoitti:
Noo, kepulaiset haluavat myös uudistaa puoluettaan. Väyrynen vetoaa vain tämänikäisiin ja sitä vanhempiin maalle unohtuneisiin. ei niiden varaan puolueen tulevaisuutta voi rakentaa.
Sama vikahan on demareissa. Puolue yrittää uudistaa kasvojaan mutta kannattajat ovat mitä ovat, hautaan kaatuvia änkyröitä...Näinhän se on.
Kepulla oli pattitilanne ja Väyrynen kelpasi nyt, mutta jos esim. Kiviniemi tai Rehn olisi suostunut ehdokkaaksi, niin miten olisikaan käynyt?
Änkyröistä olen samaa mieltä. :-)
- typeriä...ovat
"Väyrynen koko kansan puolella"
"Niinistö -työväen puolella."
Kun Palvelualojen ammattiliitto on pyytänyt vastaamaan muutamaan kysymykseen,Väyrysellä ja Niinistöllä ei ollut aikaa (10 -15 min. olisi tarvittu)
Miten paljon nämä kaksi arvostavat palvelualojen työntekijöitä ????
Yhtä paljon tulen arvostamaan heitä palvelutyötä tekevänä... :(- tinat
Väyrynen on ollut liian monesti "väärin ymmärretty", että noin "aina väärinymmärrettyä" presidenttiä en todellakaan halua omaan maahani. Todelliset marttyyrit ovat aivan muualla. Onneksi pelkoa pressaksi pääsyyn ei edes ole, mutta ainainen pyrky alkaa jo huvittaa. Eikös sitä tapahtunut jo vuonna yksi ja kaksi. Jokohan viimein uskoo, että paikka ei ole hänelle tarkoitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858