Ruotsin kieli

pate2222

Kuinka paljon tarvitsee osata ruotsin kieltä jos tähän tiedekuntaan aikoo mennä? Onko se ihan välttämätöntä? Entä onko muista kielistä hyötyä ollenkaan esim. venäjä, saksa, ranska, englanti jne?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,.,,,..,...,

      Joka alalla on se pakollinen virkamiesruotsin kurssi. Itse opiskelen biologiaa ja olen ruotsia tarvinnut ainoastaan ko. kurssilla. Kun kävin tuon pakollisen ruotsin kurssin, olivat pohjatiedot aika heikot, samoin monella muulla opiskelijalla. Mutta käsittääkseni kaikki pääsivät läpi, taso ei kauhean vaikea kuitenkaan ole.
      Englanti on omassa opiskelussa (ja varmaan muuallakin mat-lussa) aivan välttämätön, koska tenttikirjoja on käytännössä pelkästään englanniksi. Myös moni kurssi järjestetään ainoastaan englanniksi.
      Muiden kielten osaamisesta ei koskaan ole haittaa, hyödystä en tiedä tarkemmin.

    • Ruotsia ei ole tarvinnut kuin sillä virkamiesruotsin kurssilla, muista kielistä vain englanti on käytännössä pakollinen.

      Virkamiesruotsin kurssilla on ihan hyvä opetusanti eikä kovin korkea läpäisykynnys jos asenne on kohdillaan ja muistissa on edes hatarat taidot ruotsista eli ei kannata siitä panikoida, menee vain. Ja jos oomaa omasta mielestään hyvän kielitaidon niin näyttökoe säästää aikaa ja hermoja.

      Kielitaidosta on aina hyötyä. Koskaan ei tiedä minkäkielisten ihmisten kanssa joutuu tekemisiin; varsinkin yliopistossa saatat helposti saada kandin/gradun ohjaajaksi ulkomaalaisen tutkijan.

    • pate2222

      Onko mitään toivoa jos koko peruskoulun ja lukion ajan saanut ruotsista keskimäärin 5 arvosanaksi? En ole koskaan lukenut läksyjä ja sanastoja ulkoa... ruotsiakaan en aio kirjottaa edes.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6003
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe