Onko kenelläkään ollut sellaista ongelmaa, että ääni käheytyy keuhkokuumeen aikana? Varsinkin iltaa kohden ei enään jaksa puhua ja ääni on käheänä ja keuhkot tuntuu väsyneeltä. Kysyin asiaa terveyskeskuksessa ja yllätyksekseni lääkäri ei osanut tuohon vastata. Viime viikon maanantaina todettiin alkava keuhkokuume ja sain antibioottikuurin ensin 7 pv ja perjantaina kävin uudelleen lääkärissä antibioottikuuri jatkettiin 10 päivään. Lämpöily alkaa iltapäivästä ja olo on välillä todella väsynyt. Aamuisin olo on ihan hyvä eikä ole lämpöä. Tauti alkoi ilmeisesti ensin jonkinlaisena flunssana ja oli yskää, lämpöilyä ja ääni oli hukassa/käheänä. No huomenna taas uudelleen lääkäriin hakee lisää sairaslomaa.
Käheä ääni kun keuhkokuume..
omituinen
24377
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
No niin selvisihän sekin syy kun lääkärissä kävi. Ääni menee sen takia kun on äänihuulten tulehdus. Ei siis johtunut pelkästään keuhkokuumeesta.
Kyllä ääni on ollut hyvin käheä ja poissakin..sairastan astmaa ja minulla ainakin ääni on kateissa ja aina saan popsia pitkät ab kuurit ja kortisonia myöskin..