Sana-lehden päätoimittaja pastori Hannu Nyman leikkii taas omalla hiekkalaatikollaan arvioidessaan uskon aitoutta 5.1.2012 lehtensä ”Uskon aitous puntarissa” -kirjoituksessaan.
Nyman ei pitänyt oikeudenmukaisena iranilaisen turvapaikanhakijan oikeudellista käsittelyä hallinto-oikeudessa jossa tämän kastetodistukselle ei annettu hänen mielestään kristityksi kääntymisen todistavaa painoarvoa. Nyman vetoaa jopa Lutheriin vaikka ei luterilaista kastekäsitystä mielestäni viidesläisenä edustakaan.
Harkitessaan turvapaikkahakemusta oikeus ottaa huomioon muutkin seikat kuin vain kastetodistuksen. Viranomainen ei pysty määrittämään sitä onko usko aitoa vai ei, mutta ei sitä pysty määrittämään kukaan muukaan vaikka viidesläiset siinä omasta mielestään ovatkin mestareita. Sen määrittelyn tekee Jumala yksin sitten kun sen aika on.
Jokaisella ihmisellä on tietenkin oikeus määrittää oma uskonsa, mutta se ei sido oikeuslaitosta. Uskoa pitää arvioida jo Jaakopin kirjeenkin perusteella myös tekojen perusteella ja Matteuksessa Jumala antaa rakkaudettomille uskoville passin helvettiin. Viidesläisten oppi-isä Urho Muroma tuntui tietävän hyvin kuka on oikea kristitty ja kuka ei, vaikka Raamatussa ja kristinuskon historiassakin asiasta ollaankin oltu hyvin montaa mieltä.
Tottakai oikeuden päätöksiä pitää kritisoida ja niistä pitää valittaa jos siltä tuntuu, mutta tämäkään tapaus ei ole niin yksioikoinen kuin Nyman antaa ymmärtää.
Hannu Nyman hiekkalaatikollaan
5
52
Vastaukset
- rautalangasta
Mikä tässä asiassa nyt ev.lutin ongelma on ;)
Sekö että Hannu Nyman sanoo jotain ;)
Hän ei liene ainoa, joka asiassa on kantaa ottanut. Miehen puolesta ovat vedonneet niin kansainvälinen Suomen Luterilainen seurakunta ( jonka toimintaan mies on aktiivisesti osallistunut )
Sekä ymmärtääkseni jopa Irja Askola on asiasta antanut jonkinlaisen vetoomuksen johonkin suuntaan.- ei 1 kerta
Piispa Repo ja lukuisat kansalaisjärjestöt vetosivat myös iranilaisen homoseksuaalin käännystyspäätöksen kumoamiseksi. Nyt KHO otti asiaan kantaa ja keskeytti kännytyspäätöksen toimeenpanon.
Asia on siis edelleen keskeneräinen, päätöstä ei ole kumottu vaan se on palautettu uudelleenkäsiteltäväksi.
Suomesta on palautettu homoseksuaaleja (tai sellaisiksi itseään väittäneitä) maihin joissa homoseksuaalisuudesta voi saada vankeus- tai jopa kuolemanrangaistuksen. Päätökset ovat joissakin tapauksissa oleet kansainvälisten sopimusten vastaisia ja Suomi on niistä saanut myös noottia kansainvälisellä tasolla. - !!!
ei 1 kerta kirjoitti:
Piispa Repo ja lukuisat kansalaisjärjestöt vetosivat myös iranilaisen homoseksuaalin käännystyspäätöksen kumoamiseksi. Nyt KHO otti asiaan kantaa ja keskeytti kännytyspäätöksen toimeenpanon.
Asia on siis edelleen keskeneräinen, päätöstä ei ole kumottu vaan se on palautettu uudelleenkäsiteltäväksi.
Suomesta on palautettu homoseksuaaleja (tai sellaisiksi itseään väittäneitä) maihin joissa homoseksuaalisuudesta voi saada vankeus- tai jopa kuolemanrangaistuksen. Päätökset ovat joissakin tapauksissa oleet kansainvälisten sopimusten vastaisia ja Suomi on niistä saanut myös noottia kansainvälisellä tasolla.Eikö Suomessakin julisteta ikuista kidutusta helvetissä homoseksuaalisuudesta - ainakin Nymanin piireissä (KRS)?
- rakkautta???
!!! kirjoitti:
Eikö Suomessakin julisteta ikuista kidutusta helvetissä homoseksuaalisuudesta - ainakin Nymanin piireissä (KRS)?
Hengellinen painostus ja syyllistäminen on vienyt monet homoseksuaalit sairaseläkkeelle ja jopa itsemurhaan. Kuoleman jälkeen heille povataan vielä ikuista helvettiä Jumalan sanana. Tätä toimintaa fundisuskovaiset nimittävät rakkaudeksi.
Kyllä näyttää siltä, että jonkinlaiseen Raamattuun perustuvat lausunnot ovat usein ihmisoikeuksien vastaisia. Siksi niin monet yhä kokevat kuolemantuomiot, kun Raamattu niin sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604996Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362269Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti612144- 2192122
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2141347Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä181148- 89956
Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai47933- 66887
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12859