Ikäero

tuplaäitee

Meille on tulossa nyt kahden vuoden ikäerolla toinen lapsi. Miten teillä on käytännössä sujunut tämä ikäero? Onko ollut hyvä aika vai paljon mustasukkaisuutta tms?

5

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauheaa

      siis aivan kauheaa!!! miten voi tehdä lapset noin peräkkäin...siis toinen lapsi jää heitteille!!! siis aivan kauheaa!!!

    • 3 ; n äiti

      No älä välitä ed, kommentista , mikä lie ...

      Meillä oli ikäero 2v ja oikein hyvin meni , silloin kun vauva nukkuu , vaan paljon huomiota isommalle, eikä häntä pidä sanoa isoksi , pienihän hän on vielä pitkän aikaa . mieluummin sanot , äidin ja isän pienet ..
      Isompaa voi ottaa hoitoon mukaan , antamaan vaippaa ja katsomaan kylvetystä .
      Tuo ikäero on oikein hyvä , ovat sitten parin vuoden päästä jo leikkitovereina keskenään .
      Älä mainitse mitään kateudesta tms , negatiivisesta , varmaankin ainoan lapsen paikan menetys voi jotenkin näkyä , mutta kaikki on luonnollista.

    • tuplat...:)

      Hyvin se menee.. meillä on ikäero vuosi ja kymmenen kuukautta lapsilla..ihan ne normaalit mustasukkaisuudet, jotka menevät ohi, nyt vanhempi kolmen ja nuorempi vuosi ja kolme kuukautta ja leikkivät yhdessä hyvin. Nuorempi ottaa vanhemmasta mallia koko ajan, eli edistyy kaikessa vähän nopeammin. Jos itse vaan jaksaa niin ei ongelmia..

    • tyrfthyt

      Meillä lapsilla ikäeroa 1,5 vuotta ja lapset ovat nyt 1v3kk ja 2v9kk ikäiset. Jälkikäteen ajateltuna minusta jos haluaa "helpon ikäeron", niin ikäeroa olisi oltava 3-3,5 vuotta. Mielestäni ainakin tämä meidän 1,5 vuoden ikäero oli aivan liian pieni seuraavista syistä johtuen:

      - esikoinen oli vielä täysin vauva: vaipoissa, puettava, osin myös syötettävä ja heräili vielä öisin kun kuopus syntyi. Meillä onneksi mies auttoi paljon.
      - Kuitenkin ekat 6kk oli ehkä jopa helppoja, koska kuopus oli vauvana "helppo" (ei koliikkia tms.) kun lapsilla oli sama rytmi ja nukkuivat päiväunet 2-3h yhtä aikaan. Ilman niitä olisin varmaan seonnut unenpuutteesta.

      -Rankinta oli kun kuopus oli 6kk-1v2kk ja esikoinen 2v, kun kuopus nukku enää vähän päivällä ja esikoinen ei aina edes nukkunut päikkäreitä, kuopus heräili paljon öisin ja konttasi, liikkui ja kiipeili joka paikkaan. Samaan aikaan esikoisella oli pahin uhma ja kuivaksi opettelu menossa. Yritä siinä sitten korjata pissoja lattialta kun samaan aikaan kuopus tekee tuhojaan ja kiipesi joka paikkaan. Pahin mustasukkaisuuskin ajoittui tälle aikakaudelle. Meidän parisuhde meni tosi huonosti tällöin, kun ei ikinä ollut yhteistä tai omaa aikaa.

      -Lapset rupesivat leikkimään rinnatusten kun kuopus täytti 9kk. Nykyisin he kylläkin tappelevat vähintään yhtä paljon kuin leikkivät, joten ei ole sen helpompaa, vaikka heistä on "seuraa" toisilleen. Nyt kun lapset ovat 1 ja 2-vuotiaat, niin sotkun määrä on 4-kertaistunut siitä, mitä se oli yhden kanssa ja kotitöiden määrä senkun kasvaa. On ollut pakko tottua kaaokseen, vaikka en siedä kaaosta hyvin. Hermot on ollut liian kireällä ja on tullut välillä huudettua lapsille. Koen, että esikoisen olisi pitänyt saada enemmän äidin huomiota. Toisaalta, nyt esikoinen sai olla tosi pitkään kotihoidossa. Harmittaa myös, kun kuopuksen vauva-aika meni niin sumussa, ettinut ehtinyt / tajunnut edes nauttia siitä. Kuopus ei vauvana saanut juuri yksilöllistä huomiota eikä ollut leppoisaa vauva-aikaa lenkkeilyineen kun eihän 2-vuotias jaksa enää istua tuntia rattaissa ja kun imetinkin usein niin, että samalla syötin, hoidin esikoista tms. Ehkä mun mielipide muuttuu ikäerosta kun lapset hieman kasvavat :-)

      • mami4+1

        Meillä esikoisen ja tosikoisen ikäero myös 1v5kk ja mun mielestä se oli vallan mainio. Nopeeta oli seuraa toisilleen ja elivätkin lähes kaksosmaisessa symboosissa kouluikään asti. Sit seuraava ikäero 4v ja kovin on yksinäinen kolmonen kun vertaa kahteen ekaan. Nelonen ja taas ikäero neljä vuotta. Nyt 6 ja 2vuotiaana jotain jotain yhteistä, mut ei ollenkaan niin kun noilla kahdella pienemmän ikäeron omaavilla. Mä siis suosittelen lyhyttä ikäeroa, mutta aina ei mene niin kun haluaisi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2078
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1984
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1813
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1485
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1396
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      536
      1133
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      986
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      930
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      352
      907
    Aihe