Olisiko jollakin hyviä neuvoja miten pääsisin eroon Somnoreiden käytöstä ? Stressaavan elämäntilanteeni takia jouduin käyttämään niitä 1,5 kk puoli tablettia iltaisin ja sen jälkeen en ole pystynyt nukahtamaan ilman niiden apua. Aivan kuin koko nukahtamiskykyni olisi kadonnut...Tilanne on tosi ikävä ja haluaisin saada vieroitettua itseni tästä addiktiosta. Jos jollakin olisi hyviä apukeinoja, kuulisin niistä mielelläni ?
Tiedän, että niitä pitäisi vähentää esim. pikku hiljaa. Mutta voisiko olla jotain apukeinoja millä tukisi tätä irtaantumista ? Olisin kiitollinen neuvoista.
Jaksamisia kaikille unettomille !
Nukahtamislääkkeistä irti
8
310
Vastaukset
- ...
minä vierottauduin seuraavan kirjan avulla; Stefan Borg; irti unilääkkeistä etc..
lääkkeen vähentäminen oli pelkkää lääkkeen vähentämistä, sinnillä ja erittäin hitaasti. taisi mennä 1,5v. sitten kaikki kotikonstit käyttöön..
toinen vaihtoehto on ns. "kylmäkalle-menetelmä". kylmän rauhallisesti jättää pois ja odottaa että uni tulee. en osaa sanoa, ei ole kokemusta.- Joooona..
En ole kirjaa lukenut, mutta varmaan se riippuu pitkälti sitä kuinka suuria määriä lääkkeitä on käyttänyt, että kuinka kauan niistä vierottautuu. Minun lääkärini pitää omia määriäni todella pieninä, mutta silti aion lopettaa nekin pikkuhiljaa.
Kylmäkallessa voi tietty vetää viinaa sen aikaa kun vierotusoireet kestää, mutta ei onnistu työssäkäyvälle eikä perheelliselle. Viina turruttaa vierotusoireet ja sit tietnkin seuraa rapula, mutta se menee ohi muutamassa päivässä ja näin olet irti rauhottavista. - ...
Joooona.. kirjoitti:
En ole kirjaa lukenut, mutta varmaan se riippuu pitkälti sitä kuinka suuria määriä lääkkeitä on käyttänyt, että kuinka kauan niistä vierottautuu. Minun lääkärini pitää omia määriäni todella pieninä, mutta silti aion lopettaa nekin pikkuhiljaa.
Kylmäkallessa voi tietty vetää viinaa sen aikaa kun vierotusoireet kestää, mutta ei onnistu työssäkäyvälle eikä perheelliselle. Viina turruttaa vierotusoireet ja sit tietnkin seuraa rapula, mutta se menee ohi muutamassa päivässä ja näin olet irti rauhottavista.niin piti minunkin lääkärini.
"Minun lääkärini pitää omia määriäni todella pieninä.."
Lääkäreille "pieni" tarkoittaa eriä kuin asiakkaille. Vasta nyt lääkärit ovat alkaneet myöntämään että nukahtamislääkkeet koukuttavat. Lääkäreiden nykyisen käsityksen mukaan nukahtamislääkkeet koukuttavat 4-5 illan jälkeen.
Tarkotin kylmäkalle-periaatteella sitä että lopettaa heti ja kärsii.. Uni tulee jossakin vaiheessa. - Kadonneet unet
... kirjoitti:
niin piti minunkin lääkärini.
"Minun lääkärini pitää omia määriäni todella pieninä.."
Lääkäreille "pieni" tarkoittaa eriä kuin asiakkaille. Vasta nyt lääkärit ovat alkaneet myöntämään että nukahtamislääkkeet koukuttavat. Lääkäreiden nykyisen käsityksen mukaan nukahtamislääkkeet koukuttavat 4-5 illan jälkeen.
Tarkotin kylmäkalle-periaatteella sitä että lopettaa heti ja kärsii.. Uni tulee jossakin vaiheessa.Käyn hakeen tuon Stefan Borgin kirjan, kiitos siitä neuvosta.
Kylmäkalle-periaatetta voisin yrittää siinä vaiheessa, kun lääkemäärä on puolittunut eli 1/4 osa tabletista (jos/kun siihen pääsen) Voisin kuvitella, että mitä pienempi lääkemäärä kehossa on niin sitä vähemmän noita sivuoireita tulisi...mutta en vain tiedä miten pääni kestää todella pitkää nukkumattomuutta...
Onko kukaan saanut apua esim. akupunktiosta ja osaisiko neuvoa hyvän paikan täältä Hesasta ? Tai jotain muuta vaihto-ehtoista hoitoa ?
- Mahtiannos
Kylläpä sait unen pienellä lääkemäärällä. Minä otan 300mg Ketipinoria, 7,5mg Mirtazapinia, 20mg Tenoxia ja 10mg Stilnoctia. Näiden avulla nukun muutaman tunnin ja sen jälkeen alkaa heräily ja pyöriminen.
- Osipum
Minulla on suunnilleen samanlainen arsenaali käytössä paitsi en käytä Mirtzapinia vaan Diapamia 20mg.
Tämän lisäksi otan useimmiten puoli pulloa Tapio-viinaa tunnissa ja nukun sitten hyvällä lykyllä 7 tuntia ja huonosti käyden 4h.
Tälläistä on ollut nyt vuoden päivät, pikkasen on turvonnut naama sinä aikana.
Kaikki lähti avioerosta.
- oiuytrfghjkmnbvc
Mitä sitä turhia kärsimään unettomuudesta jos noin vähällä nukut . Käytä hyvällä omallatunnolla ja vierottaudu sitten kun elämän tilanne on parempi.
- Kadonneet unet
Kiitos vastauksistanne, antoi suhteellisuudentajua tilanteeseeni. Uskon, että pääsen irti lääkkeistä, koska käyttämäni määrät ovat pieniä. Mutta huono omatunto ei todellakaan auta asiassa eteenpäin... yritän hyväksyä tämän hetkisen tilanteeni juuri näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889