Onko teillä Suomussalmella suunnitteilla mielenosoitusta Hossaan aiottuja hakkuita vastaan? Kiinnostaisi tulla mukaan!
Hossan hakkuut
20
362
Vastaukset
- kettutytötjapojat
on on täältä on lähössä iso porukka kirveitten ja sahojen kanssa...ketjut ja lukot myös mukaan(avaimet jätetään sitte kotiin)
- Hossankulkija
Adressi on netissä :/Valtion retkeilyalueiden metsien hakkuut/ jossa voi osallistumalla ja myös kannanotollaan kommentoida hyvää asiaa. Tuskin kettinkejä tarvitaan, nykyaikana voi toimia fiksumminkin. Tämä ei ole nk. luonnonsuojelijoiden, vaan kaikkien luonnosta kiinnostuneiden ja sen kauneudesta välittävien asia.
Meidän tulee huolehtia näistä kansallisaarteista silloin kun niitä on vielä jossakin jäljellä. Jo aikanaan sanoi pitkäaikainen edesmennyt preisidenttimme Urho Kekkonen kun häneltä kysyttiin missä hän haluaisi mieluiten asua, vastaus oli HOSSASSA. Käykääpä tutustumassa ajan kanssa niin ymmärrätte vastauksen. - tossion
Sääskien torjumiseksi kannattaa tehdä suuria aukkoja.
- A M Mattikalastaja
Myös kalasääskien.
- älyhoe
Hossan alueella on Metsähallituksen lopetettava kaikenlainen toiminta.
Alueen luonnonsuojelulliset arvot ovat mittamattomat.
Suomussalmi on valtion metsävaroista kortensa kekoon kantanut. - hakkuut rules
Mitä te Hossan hakkuista jauhatte? Eihän ne edes ole missään matkailualueella eivätkä millään muotoa retkeilyalueella. Katsokaahan kartasta.
- näin on
Leimikolla tavataan! terv Pietikäisen Matti.
- uspin
Tasapuolisuuden nimissä Suomussalmella pitää hakata metsiä joka kylällä eikä lähteä jonkun kiljukaulan kelkkaan.
- Jänkä Joonaz
Ihmehihhuleita hakkuiden puolustajat. Oikeasti, eihän ne hakkuut ole edes Hossassa vaan Selekoskylällä, 5-tien varressa.
- Nahkuri
Niin,kyllä variskangas on Piston-tien varressa,ei vitostien.Pitäisi osata lukea karttaa,eikä levittää väärää tietoa.Huomaa kyllä ettei ole kyseinen henkilö käynytkään paikalla,kun tuollaista kirjoittaa.Taas näitä ammattilobbareita.....Metsähallituksen haakkuu puolelta....
- HAKATKAA VAAN !!!
samaa mleltä ja josko joskus joku hullu vaeltaja onkin, niin mitä sitten,
kovin harvassa elämää ja turisteja,
tiedän kun käyn sielää usein, aina saa olla tosi rauhassa- Nahkuri
Mutsillas oli harvassa kun sun teki......
- eisaa
ei saa hakata eisaa
- erkki
minun mielestä joutaa hakata ja näljängästä myös kerta meijänki kylältä on kaekki hakattunna
- poromies
Näljänkä kirjoitetaan isolla N:llä toope.
- matkailunähtävyys
Hossasta pitää kitkeä jokainen puu pois. Sitten talvella muistuttaa tundraa.
- kelohko
Vieläkö Hossassa näkyy puita?
- Pekka Perä fani
Jos puu kasvaa 200 vuodessa vain 25 senttiä paksuksi on se parempi kaataa ja ostaa niillä rahoilla Talvivaaraa niin näin saadaan Kainuuseen jatkossakin työtä ja turvallisuutta.
- R.Nesti
Soapi kait sitä semmosen aukion reunassa mieltään osoittaa, jossa oravakin liikkuu jalakamiehenä! Mitä se enneä hyövejjää?
- asterix hossa
Joko rankalaiset ovat valloittaneet Hossan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832