Mitä tarkoitetaan tietokoneen tietoturvalla ? Onko se suojautumista viruksilta, vakoiluohjelmilta ja mitä muita haittoja niitä nyt onkaan ? Mitäs sitten on palomuuri ? Kysyn siis näitä ihan tosissani, en ole asioihin niin perehtynyt, että pystyisin järjestämään ne päässäni johonkin järkevään järjestykseen.
Minulla on toki ollut tietokone useita vuosia ja töissä tietenkin käyttänyt, mutta joku muu on näitä asioita hoitanut tai olen vain esim. hankkinut aiemmin Nortonin sittemmin F-Securen jonkin tietoturvaohjelman (? ). Nyt F-Secure, jonka ssin asennettua erään tuttavan työpaikasta lainaksi saadulta levykkeeltä, on ilmoittanut, että virustunnisteet ovat vanhoja eikä niitä enää päivitetä eli ilmeisesti ohjelma ei enää estä viruksia tulemasta koneelleni ?
Olen kuullut, että on olemassa ilmaisia netistä ladattavia ohjelmia, joilla voisi koneensa suojata. Haluaisikohan joku kertoa niistä ja niiden käytettävyydestä lataamisesta, olisin kovin kiitollinen.
Lisäksi askarruttaa, että jos on olemassa ilmaisia ohjelmia, miksi kukaan menisi enää kaupasta ostamaan esim. Nortonia tai F-Securea ?
Kiitos kovasti asiallisista kommenteista !
Tietoturva, virukset, ohjelmat
5
117
Vastaukset
- 9876.
Lähde liikkeelle tuosta ja tutki sivun alaosassa olevat linkit
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tietoturva
Palataan noista ilmaisista, kun olet selvittänyt itsellesi nämä perusteet. "Mitä tarkoitetaan tietokoneen tietoturvalla ? Onko se suojautumista viruksilta, vakoiluohjelmilta ja mitä muita haittoja niitä nyt onkaan ?"
Mm. nämä ja lisäksi tulee hyvät salasanat, käyttöoikeudet, salaus, ylläpito, verkkokäytännöt..... ja tsiljoona muuta pikkuasiaa.
Palomuuri on käyttöjärjestelmässä oleva koodinpätkä tai erillinen ohjelma tai erillinen laite joka suodattaa nettiliikennettä sille annettujen ohjeiden mukaan.
Palomuuri sisältyy Windows käyttöjärjestelmään joten mitään erillisiä palomuureja ei tarvita.
F-Secure lisenssisi on lopussa ja sen haittaohjelmatietokanta ei päivity enää ja se on siten käyttökelvoton. Poista se koneelta heti.
Virustorjunta sisältyy nykyään Windos ja Mac käyttöjärjestelmiin, ei tarvitse ostaa erikseen. Windowsiin sen saa täältä:
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/products/security-essentials/product-information- 19+2
Tietoturva nyt yleisesti kattaa kaiken, millä suojelet yksityisyyttäsi verkossa (Ei ehkä selitetty oikeilla termeillä).
Itse käytän perus palomuuria mikä koneessa on, lisäturvana on sitten Microsoft Security Essentials (Windows käyttöliittymän XP tai paremman omistajalle ilmainen), tosin tällä hetkellä nettiyhteys tarjoaa ilmaisen F-Securen.
Netissä on paljon ilmaisia virus torjuntoja. Käsittääkseni Avast on ihan kärjessä ilmaisversioissa (jos nykyään on).
Lisäksi salasanat on tärkeä osa, jota ei pahemmin voida suojata. Eli siis sen pitää olla mutkikkaampi kuin nimesi. Paras salasana sisältää numeroita ja kirjaimia sekaisin.
Tässä on nyt esimerkkinä:
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/products/security-essentials
Jos sinulla on Windows XP, Windows Vista tai Windows 7 käytössä, niin tuota voisin ilmaisena suositella. Se on aika kevyt, helppokäyttöinen.
Suurinosa tietoturva ongelmista johtuu siitä, että ihmiset avaa kaikenmaailman mainoksia sähköpostissaan ja lataa sieltä tiedoston, tai seuraa linkkiä. Toinen on se, että googlesta hakee kaikenmaailman tietoa ja ei yhtään katso sivua linkki johtaa.
Toivottavasti nämä auttoivat, en ole tietoturvan asiantuntija vaan lähinnä peruskäyttäjä, joten varmasti joku asiansa tunteva tulee korjaamaan virheet. :) - Teknoton
Kiitos kovasti kommenteistanne ! Aion ladata nyt sitten tuon Microsoftin Security Essentialsin, mutta vielä yksi kysymys: miten F-Secure poistetaan vai onko se poistettava ennen uuden asennusta ? Haittaako ja mitä, jos F-Secure jää kummittelemaan taustalle ?
- neuvokaa , ystävät
Ostin juuri 2 vuoden mittaisen f-secure , 'palomuuri,virussuoja, tietoturva' -mikä se niistä liekin, mitä se sisältää oikeasti, voisiko joku ystävällinen ihminen sen minulle selvittää. Itse olen ihan avuton koko asian kanssa.Onko se virus suoja mukana palomuurissa. Kumman kautta ne ongelmat tulee pankki juttuihin. Mistä sen tietää toimiiko ne palomuurit ja virus-suojat kunnolla.Pitääkö niille jotain itse tehdä vai pysyykö ne automaattisesti sen 2 vuotta kunnossa.Vaikka tyhmältä kuulostaa mutta oikeasti en tiedä kun olen niin vähän aikaa 'pakosta' ollut tekemisissä koko tietsikan kanssa, pakko johtuu pankkiyhteydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780