On normaalia ihmisen käyttäytymistä antaa tuskallisia sähköiskuja toiselle ihmiselle.
Normaali
3
<50
Vastaukset
- lynett
Siitä oli hauska tutkimuskin joskus =)
- n.
Niin oli. Mä katsoin dokumentin aiheesta jokin aika sitten. Mieleen jäi se, että täysin tavalliset, väkivallattomat, kiltit ihmiset antoivat iskuja, vaikka uhri aneli armoa ja pyysi lopettamaan. Jotain 80% ihmisistä jatkoi loppuun saakka, koska auktoriteetti niin käski ja heille vakuuteltiin, että vastuu on kokonaan muilla, ei heillä itsellään. Pieni vähemmistö sitten pisti kampoihin auktoriteetille ja lopetti kesken. Tutkijat selittivät, että nämä oman päänsä pitäjät eivät muuten mitenkään eronneet muista, heillä vain oli kanttia sanoa ei. He olivat oppineet sen taidon aiemmin, mutta sen voi myös opetella.
Pitäisikö nuorisoakin vain kannustaa käymään auktoriteetteja vastaan? Miten opettaisi lasta pitämään kiinni omista arvoistaan? Miten itse oppisi.... Tällaisia siitä tuli mieleen. - M.B.
n. kirjoitti:
Niin oli. Mä katsoin dokumentin aiheesta jokin aika sitten. Mieleen jäi se, että täysin tavalliset, väkivallattomat, kiltit ihmiset antoivat iskuja, vaikka uhri aneli armoa ja pyysi lopettamaan. Jotain 80% ihmisistä jatkoi loppuun saakka, koska auktoriteetti niin käski ja heille vakuuteltiin, että vastuu on kokonaan muilla, ei heillä itsellään. Pieni vähemmistö sitten pisti kampoihin auktoriteetille ja lopetti kesken. Tutkijat selittivät, että nämä oman päänsä pitäjät eivät muuten mitenkään eronneet muista, heillä vain oli kanttia sanoa ei. He olivat oppineet sen taidon aiemmin, mutta sen voi myös opetella.
Pitäisikö nuorisoakin vain kannustaa käymään auktoriteetteja vastaan? Miten opettaisi lasta pitämään kiinni omista arvoistaan? Miten itse oppisi.... Tällaisia siitä tuli mieleen.Hyvä kysymys. Suurin osa tavallisista aikuisista ihmisistäkin on auktoriteettiuskovaisia. Se..on..varmaankin.. sukua ryhmäkäyttäytymiselle?
Ryhmäkäyttäytyminen koetaan turvallisena ja aitona. Poikkeavaa ja kyseenalaistavaa pidetään hankalana. Ja sen yksilön ruotuun laittaminen noudattaa aika pitkälti niitä menetelmiä, joita voisi kutsua narsistisen alistamisenkin välineiksi.. ja luultavasti iskee samoihin kohtiin ihmisessä.
Ryhmäkäyttäytymiseen helposti sujahtavat ihmiset ovat helpommin ohjailtavissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858