finnairin koneet huolletaan kiinassa ja jordaniassa,mjitaaahhh!!!???Mitkä ihmenn sinivalkoiset siivet ne enää on ?????µ?=
finnairin huolto kiinassa
24
424
Vastaukset
huollatanhan minäkin Toyotani lankomiehen nyrkkipajalla,en missään merkkihuollossa, ja edelleenkin on sama auto käytössä. Miksi kiinassa huollettu Finnairin muuttuisi joksikin muuksi kuin sinivalkoisiksi siiviksi.
- lamis
Kiinassa tai Jordaniassa huollettu lentokone versus jonkun urpon toyota ei oo ihan vertailukelpoisia asioita.Mistä näitä idiootteja sikiää :))
- gjfjfjfjgjjf
Ne huolletaan siellä missä ne voidaan huoltaa edullisesti. Suomi ei tunnetusti hintevertailussa enää nykyään pärjää juuri missään.
Onhan tuo työn laatukin myös heikompaa, mutta ei se koneista turvattomampia tee.
Tästä olikin jokin aika sitten uutinen, että Finnair joutuu huoltamaan koneitaan uudelleen vielä Suomessa, kun työn laatu Aasiassa on mitä se on.
Voikin kysyä, onko se sitten halvempaa huoltaa ensin Aasiassa ja sitten vielä Suomessa, kuin suoraan Suomessa tai muualla Euroopassa?- faktat kuntoon
Missä sanotaan, että työn laatu on muualla huonompaa? SAK:n manifestissa?
Se uutinen oli se, että Aasiassa oli huollettu juuri se mitä oli tilattu, mutta muu huolto tehtiin sitten siellä missä se oli suunniteltukin tehtäväksi eli Suomessa. Aasian laadussa ei ollut mitään vikaa. Koko juttu oli uutisankka ja puhdasta propagandaa.
- DC 3
Aasian laadussa ei ole mitään vikaa kun työ tehdään Finnairille, mutta jos se tedään jollekin muulle yhtön koneelle niin niillä ei todi lentää, näihän se menee Finnairuskovaisilla.
- oma realiteetti?
Mistä tuon keksit? Onko edes näillä foorumeilla ollut tuollaisia puheita?
Alleviivataan vielä. Aasian laadussa ei ole mitään vikaa. Jos jonkun mielestä on, niin faktat sitten kehiin. Ja vertailu suomalaiseen huoltoon.
- meksu
Vierestä tilannetta seuranneena voin sanoa että laadussa on eroa ja paljon.
- tuppisuu?
No kerro sitten lisää eli faktat kehiin.
- seppo76
Tälle palstalle sinun "faktojesi" luetteleminen on turhaa sillä sinä et tulisi ymmärtämään niistä hevon vit... jonka seurauksena tämä jokapäiväinen jankutus vain jatkuisi.
- Ihan varmaan
Ymmärrän hyvin. Heittele jatkossakin asiantuntijakommenttejasi pusikoista. Erittäin uskottavaa. Mahtavaa, että todellinen ammattilainen jaksaa silti vaivautua opettamaan tällaisellakin palstalla. Kumarran syvään.
- Unohtui
Ihan varmaan kirjoitti:
Ymmärrän hyvin. Heittele jatkossakin asiantuntijakommenttejasi pusikoista. Erittäin uskottavaa. Mahtavaa, että todellinen ammattilainen jaksaa silti vaivautua opettamaan tällaisellakin palstalla. Kumarran syvään.
Ja anteeksi.
- kerrotoki
Mitähän faktoja arvon inttäjä oikein haluaa? Faktoja koneen eri järjestelmistä, yksittäisistä laitteista vai rakenteista.
- Faktahomma
No tietenkin faktoja lentokoneen huoltamisesta Kiinassa, näköjään ei pystytä kertomaan mikä mättää.
- kerron toki
Oletko lukenut noita aiempia tekstejä? Joku "tietäjä" kertoo meille, ettei Aasiassa osata huoltaa koneita. Eli Asiana, Singapore Airlines, Cathay ja Thai Airways ovat surkealla huollolla? Kaikki kuuluvat Skytraxin vuoden 2011 kymmenen parhaimman yhtiöiden joukkoon. Ja BTW ovat aasialaisia yhtiöitä ja eiköhän ainakin osa huolloista tapahdu pääkallopaikalla.
Eikö ole hassua, että joku voi inttää näitä "faktoja" kerrasta toiseen ilman mitään perusteluja. Eikö olisi aika kaivaa joku linkki tai tilasto epäonnistuneista huolloista tms. vaihteeksi?
Ja sinä et ymmärtänyt mitä edes haluttiin? Jessus. Tätä se näköjään on.
- Homma on fakta
Faktahomman pippelisimu taitaa nyt sakata? En tiedä lentokoneista saati niiden huoltamisesta tuon taivaallista. Tänne on vaan kiva kommentoida kaikkea maan ja taivaan välillä ja lueskella sen jälkeen kahvikupin ääressä kun finninaamat möykkää.
- tyhjää täynnä
Ei sullakaan sitten tärkeä rooli tässä maailmassa ole. Mieti nyt vähän itsekin.
- jph
finskin airbus koe-huollettiin portugalissa n3v sitten.Ja heidän jälkiään korjailtiin viikon verran suomessa. se siitä laadusta maailmalla.Ei vika lähde kuittaamalla se täytyy tarkastaa/korjata. Mutta ei porugalissa kaikkea muisteta saati jordaniassa. Kauko-idän huolto on ihan ok. siellä vielä työjälki ok.
- --------------------
"Kauko-idän huolto on ihan ok." Mistä tiedät kauko-idän huollon laadun, faktat kehiin! Tänne on turha kirjoittaa mitään ilman kunnon perusteluita. Tämä on ennen kaikkea asiapalsta joten jos et pysty perustelemaan väitteitäsi huollon laadusta niin ole hyvä ja poistu. Faktat siis kehiin.....faktaa kehiin...faktaaa tttattaaatt ttftatatgagaaatatattaat nbnasm dmmmvoi vituuu dswhdqdhwqdqwdwhdwedwqdwqjsaatanaaaaa wdwefdlqdkqlkfaktaaa kehiin dqwdqwdqd f innair finnair finnair finnair airnbus airbus airbusqdkjdwq kjdbussssssssss.......vehkeet sakkaaakkkkkkkkkkk,,,,,,,,,----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- jph
suo anteeksi nimetön. korjaus huom korjaus pelaa kyllä kauko-idässä. mutta onneksi linja-huolto jää vielä suomeen mikä on erittäin tärkeä! en ole finnairilainen mutta satun tietämään jonkin verran asioista mistä et itse tiedä yhtään mitään. poistu itse linjoilta jos et osaa muuta tehdä kuin mollata.
- huolyopäälikkö
eikös jollekin lentoyhtiölle käynyt niin kun kone huolleettiin kiinassa että koneen jo lähdettyä lentämään huomasivat huoltopaikalla kasan "ylimääräisiä" osia jotka oli jäänyt laittamatta takaisin koneeseen.
No kone ei sitten kauan enää lentänytkään kun rysähti lepikkoon...
et semmonen se huoltopaikka...- 19
Muistaakseni se meni juuri kertomallasi tavalla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857