http://martina.seiska.fi/2012/01/miss-helsinki-tyttojen-hemmottelu-ilta-ja-koop-arponen/
Onko oikea paikka 2-v. lapselle, jotku bileet illalla, joissa kuohuviini ym. virtaa?
Kun oma lapseni oli 2-v, nukkumaanmenoaika oli ehdottomasti noin klo 20.
Onko Martina erehtynyt tytön iästä, luuleeko että on 2 ja nolla, eli 20-vuotias?
Lisäksi ottaa silmiin, sanoo "nyt lähden lenkille, sitten vien Vikin tarhaan". Eli jättääkö lapsen siis yksin kotiin ja lähtee lenkille???
Martina vei Vikin mukanaan iltabailuihin
51
1354
Vastaukset
- hehhehehhhehe
Tota en ymmärrä kaikkea tosta blogista: Onneks olen pöljä.
Mitä mahtavat olla suhlaa ja kilapilu? - party
Iltahan voi tarkoittaa esim. klo 18....
- pienet kotiin
Lapsen paikka ei ole aikuisten juhlissa. Luulisi tämän Martinan äidin sentään ymmärtävän, jos Martina ei itse ymmärrä. 2-vuotias tarvitsee illat rauhallista arkea kotonaan, varsinkin jos on päivät vielä päiväkodissa...
- hehhehehehee
Hyvät biletysgeenit?
- artturiikki
On totta, että lasten juhlat ovat eri kuin aikuisten juhlat! Kasvaa äitinsä muottiin tuota vauhtia, sääliksi käy lasta!
- ohhoijakkaa
hehhehehehee kirjoitti:
Hyvät biletysgeenit?
Biletysgeenit on varmaan hyvät, mutta että lapsesta kasvaisi tasapainoinen aikuinen, lapsen tulisi saada toisenlaisia virikkeitä, kuin mitä saadaan lukea tämän pienen ihmisalun menemisistä ja tulemisista. Kohta siihen varmaan puuttuu viranomaiset kun äiti ei ymmärrä!
- 13+5
Martinan äiti ei sitä todellakaan ymmärrä, eikä ole omiakaan lapsiaan viitsiny kasvattaa. Antanu niin sanotun "vapaan kasvatuksen", jonka seurauksena Martinan itsetunto on olematon. Samoin Annen nuorin tytär, joka on vasta 19v on katkaisuhoidoissa ja milloin missäkin (löytyy ihan tyttären omasta fb-blogista, joka on julkinen) . Anne ei osaa olla äiti. Siksi Martinakaan ei ole sitä oppinut. Eikä tule Victoriakaan oppimaan noiden seurassa. Nuo elävät aikuisten ehdoilla ja aikuisten maailmassa, eivätkä osaa ollenkaan asettua lapsen asemaan. Martinan äidin suvun historia on kaikenkaikkiaan juuri tuollaista repaleista, missä on sukulaissuhteet mitä sattuu, eikä kukaan ota vastuuta ja kyseenalaista omaa arvomaailmaansa. Se vaatiikin sellaista ponnistelua, että tuo Martinan suku on liian mukavuudenhaluisia ja huomionhakuisia elämään normaalia elämää.
- puolustan...
no voi jestas tätä moralismia.
Ainakin meillä on lapset olleet mukana silloin tällöin iltajuhlissa. Iltajuhla ei kohtuukäyttäjille tarkoita yletöntä ryyppäämisbileitä, vaan lapset voivat leikkiä ja juoksennella, osallistua tanssimiseen ja kaikilla on hauskaa.
Naurettava ajatus, ettei lapsi voisi olla elämänmenossa mukana ja joskus mennä myöhemmin nukkumaan kuin normipäivänä. Näinhän kaikissa Etelä-Euroopan maissakin on tapana.
Tämä Martina-viha alkaa saada aivan sairaita mittasuhteita täällä.- selvitänyttuo sitten
On totta, että voivathan lapset olla illalla mukana, mutta tilaisuuden luonne määrittelee sen, voiko paikalle viedä lapsia vai ei. Tässähän se juuri taito onkin, pystyä harkitsemaan mikä paikka on lapsille mikä ei!
Kyllä Euroopassa mennään ulos syomään illalla ja pienetkin lapset ovat mukana. Siinä ei olekaan mitään vikaa. Tilaisuuden luonne siis ratkaisee!!!! - kaikkea saastaaa
Mitäs luulet, jos joku olisikin soittanut tuonne paikalle lastensuojeluviranomaiset?
Eikä nyt ole kyse Martinasta, vaan Victoriasta. Aina tuo niin itsekeskeinen ajatus, että kaikessa on vain kyse Martinassa alkaa kyllästyttämään. Bileissä oli 2vuotias lapsi, jolla ei todellakaan ollut muita lapsia kavereina, vaan hän käyttäytyi aikuisten bileissä niinkuin aikuiset käyttäytyy.
Liittyy kyllä Martinaan sikäli, että on tytön "äiti". Mutta antaisi Victorian olla lapsi. Ja kaiken huippuna mummo tulee samoihin bileisiin ikäänkuin tukemaan tuommoista toimintaa. Voi h...tti! - 21
kaikkea saastaaa kirjoitti:
Mitäs luulet, jos joku olisikin soittanut tuonne paikalle lastensuojeluviranomaiset?
Eikä nyt ole kyse Martinasta, vaan Victoriasta. Aina tuo niin itsekeskeinen ajatus, että kaikessa on vain kyse Martinassa alkaa kyllästyttämään. Bileissä oli 2vuotias lapsi, jolla ei todellakaan ollut muita lapsia kavereina, vaan hän käyttäytyi aikuisten bileissä niinkuin aikuiset käyttäytyy.
Liittyy kyllä Martinaan sikäli, että on tytön "äiti". Mutta antaisi Victorian olla lapsi. Ja kaiken huippuna mummo tulee samoihin bileisiin ikäänkuin tukemaan tuommoista toimintaa. Voi h...tti!Jos minä olisin ollut jostain syystä paikalla kyseisessä tilaisuudessa, olisin soittanut välittömästi lastensuojeluvirastoon. Martinan kannattaisi alkaa pitämään pikkuisen matalampaa profiilia tuon Victorian suhteen, koska joskus paikalla voi olla järkeä käyttävä ihminen, joka tekee sen ilmoituksen kyseisellä hetkellä. Se on vain ajan kysymys, jos Martina jatkaa samaa rataa.
Muutenkin Martinalla alkaa olla vahva pohjakosketus julkisuuden suhteen. Mutta vajotkoon sinne, minne kuuluukin.
- maikki
olen jo jonkin aikaa seurannut martinan blogia ja tehnyt havainnon ko victoriasta siellä esiintyviä valokuvia.lapsella on nykyisin kovin tummat nuo silmänaluset, joka kielii riittämättömistä yöunista.mielestäni ei ole soveliasta kuljettaa tässä määrin lasta, 2v. , näin paljon aikuisten tilaisuuksissa kuin martina tekee.ei ole hyväksi lapsen kehitykselle.
- Uskomatonta tou
Missään tapauksessa ei ole soveliasta! Tässä on todella pienestä lapsesta kysymys, jolla on aamulla nousu päiväkotiin! Ei siis ole viikonloppukaan eikä Martina hoida lasta päivisin vaikkei hän ole töissäkään.
Siellä Etelä-Euroopassa suurin osa lapsista on katsokaas äitien kanssa kotona, saavat olla päivät rauhassa kotona ja aamuisin nukkua. Aivan eri asia.
Viki sen sijaan on päiväkodissa päivät. Ei tottavie ole normaalia tuollainen. - 20202020202
http://satumaa.yle.fi/umk/kilpailijat-2012/mica-ikonen-antaa-menna
KLIKKAAAMAAAAN!
martinan sijoitus senkun alenee. pian 20. - tietäjä munkasta
aivan sairasta martinan touhu victorian kanssa.lapsesta näkee jo, että on pikkuvanha ja matkii aikuisia.v ei käyttäydy kuten normaali 2v lapsi.martina ei kohtele victoriaa kuten lasta , vaan kuten aikuista.missä on yhteinen aika, jossa victoria olisi etusijalla ja touhu lapselle sopivaa.leikki, askartelu, pulkkamäet etc..kaikki tämä puuttuu victorian elämästä.kyllä sitäpitäisi välillä mennä lapsenkin ehdoilla.siideri-mummi kun hoitaa lasta, änkee juhliin sen kanssa, vaikka pitäisi pysyä poissa.mutta pitäähän sitä päästä hänenkin skumppaa juomaan ja bilettämään.ei ole mummista hyväksi lapsenvahdiksi.harmi varmaan, että ugarista puuttuu lasten leikkinurkkaus,voisivat mummi ja victoria viettää sielläkin laatu-aikaa.
- Toimi Heti!
Ala nyt painua puupää autolla lastensuojeluun, äläkä enää tänne kirjoita. kun olet noin hädissä lapsen hyvinvoinnista. Te siinä mennessäs rikosilmoitus, pane iso pyörä pyörimään, tänne kirjoitelu ei auta sitä lasta nyt yhtään. Jas asioi sitten omalla nimelläsi kanssa, mutta eipä ole munaa siten kiun pitäisi tosi toimiin ryhtyä.
Onhan sulla nyt todistajia ja todistetia, näyttöä akuutille huostaanotolle.
Toimi! Toimi! ja painu sen jälken hevon perseesen- lapsille omat juhlat
Kukaan ei puhunut huostaanotosta. Ehkä sosiaalitoimesta olisi kuitenkin hyvä käydä tarkastamassa tilanne.
- ....................
On hyvä kuitenkin, että Victoria on tarhassa. Siellä on koulutetut ihmiset paikalla ja velvollisuus ilmoittaa lastensuojeluviranomaisille, jos näyttää että lapsen hyvinvointi on vaarassa. He huomaavat tummat silmän aluset ja yleisen väsymyksen, niin kuin monen muunkin asian. Kuulevat myös lasten kertomuksia jne...
Me kommentoijat kirjoitamme täällä mielipiteemme sen mukaan, että miten itse suhtaudumme kyseisiin asioihin. Jokaisella on oikeus kuitenkin mielipiteeseensä. - Tehdään ilmoitus.
lapsille omat juhlat kirjoitti:
Kukaan ei puhunut huostaanotosta. Ehkä sosiaalitoimesta olisi kuitenkin hyvä käydä tarkastamassa tilanne.
No kyllähän tuo lapsi pitäisi ottaa ajoissa huostaan johonkin normaaliin,tasapainoiseen ja turvalliseen perheeseen.
- ....................
Olen kyllä aika varma, että jos lastensuojeluviranomaiset olisi hälytetty tuonne paikalle, niin Victoria olisi viety sieltä samantien. Lapsia on otettu Suomessa huostaan karppaamisenkin takia.
- vlhll
En usko että ihmisten elämä rajottuu pelkästään blogiin, sinne kirjotetaan mitä halutaan ja jätetään kirjoittamatta mitä halutaan. Ei ole koko totuus muutaman lauseen kirjoittelut.. spekulointia spekulointia..
- jormuska
Niin kuin joku tässä mainitsikin, niin Viki ei näytä kovin hyvinvoivalta lapselta. Jos vertaan esim. siskoni poikaan, joka on tismalleen samanikäinen, niin Viki näyttää väsyneeltä ja laihalta. Pistää miettimään että saako hän tarpeeksi unta ja ruokaa?
- erikoista
Saman laittanut merkille, kalpean oloinen ja mustat silmänaluset.
- ei tervettä
Unen ja ruuan lisäksi lapsi tarvitsee myös perusturvaa,jota tuo lapsi ei saa kun riepotellaan välillä isälle,mummille,tarhaan,äidille,toimiston tytöille ym,ym...
- Biletyshile
nomuthei...ne on savuttomia noi ravintolat nykyään.
Ja saahan niihin nykyään viedä koiriakin, miksei lapsia sitte?
Lisäksi siellä on varmaan ihan kivoja aktiviteetteja lapsille. Siellä missä toiset käy oksentamassa ja kuksimassa toisiaan. Siellä on varmaan jotain kivoja lasten DVD-juttuja ja jotain piirroshässäkkää.
Kylmä uskon että 2 v. tyttö viihtyy ihan hyvin tollasessa vaikka vähä pitempään.
Ja pitäähän sitä nyt äitin lenkille päästä sillonkun oma kiireinen päivärytmi antaa siihen mahdollisuuden. Lapset on ennenkin pärjänny omillaan jo tonikäsenä. Ja Afrikassa sekä Kiinassa ne on jo duunissa ton ikäsenä. Sentakia meillekin tulee halvalla sieltä kaikkee kulutuskrääsää.
Tässä mitään pahaa ole. - paha juttu
totta, että blogiin ei kerrota kaikkea tapahtunutta. kuitenkin martinan blogista saa kuvan, että lapselle varattua aikaa ei paljoa taida jäädä jos lainkaan.victoriaa roikutetaan mukana aikuisten tapahtumissa-jos ei ole tarhassa-.stefun pitää palkata lastenhoitaja kotiin, niin lapsen ei tarvitse viettää aikaa kaikenlaisissa miss helsinki kilpailuun liittyvissä oheistapahtumissa ainoana lapsena.koti parempi paikka 2-vuotiaalle.valitettavasti martina haluaa lisää julkisuutta victorian avulla.olen myös havainnut victorian mustat silmänaluset ja väsyneen olemuksen, on näkynyt kuvissa jo pidemmän aikaa.säälin victoriaa.martina ei sovellu pienen lapsen kasvattajaksi.
- ei tasapainoisia
Näitä samanlaisia äitejä näkee hampurilaispaikoissa/ravintoloissa iltamyöhään, kakarat juoksee ja kiljuu ja laskevat liukumäkeä ym., vaikka kello lähentelee jo 21-22 illalla. He eivät pätkääkään välitä ruokailu ja nukkumaanmenoajoista ja kodissa säännöt ovat mitä sattuvat. Veikkaan, että tässäkin tapauksessa on juuri näin.
- <333
Täytyyhän tulevan taiteilijan alun olla jo nuorena opissa, ei kanneta siitä huolta.
- näinoli
Lapsi roikkui iltamenoissa siksi, että lapsenvahdiksi pyydetty isoäiti tiesi ko. juhlissa tarjoiltavan hänen lempimerkkiään ilviä eli ilmaista viinaa. Niinpä saatiin kätevästi yhdistettyä hoitohommat sekä skumpan kittaaminen. Lapsihan on tottavie tottunut kaikkiin tilanteisiin, eihän hän muuuta voi.
Stefan-neiti ei ollut halukas vahtimaan toisen miehen hedelmää. - :((((((((
Muakin säälittää suloinen Victoria. Ja ei näytä yhtään 2v tytöltä, tuon ikäiset ovat vielä pieniä pieniä lapsia, mutta se mitä on näkynyt tästä tytöstä, käyttäytyy kuin pieni aikuinen! Ei ole saanut elää lapsena, pienen lapsen elämää.
Todellakin sääli!
:(- Huhhuh...
Mun mielestä tuommoinen on jo vähintäänkin henkistä lapsen pahoinpitelyä. Tyttö tekee ikäänkuin kahta työtä. Sitä, mitä kuuluukin, eli leikkiä tarhassa, missä harjoitellaan leikkimällä elämää varten.
Sitten on tuo rankka duuni milloin missäkin alastonmalliäitinsä kekkereillä ja missien kanssa kaveeraamista. Voi herranjestas sanon minä. Tuota ei jaksa aikuisetkaan, saati 2vuotias!
Pitääkö lieni lapsi polttaa loppuun? Sairasta!
- meidän ei tarvitse
Onneksi lapsi on päiväkodissa. Päiväkodissa puututaan asiohin ammattitaidolla, jos huolta huomataan. Ei siis huolta!
- tuhoaa itsensä
huomaatteko miten martinan halveksunta vain pahenee, ihan itse saa siitä itseään todellakin syyttää. kuvottava ihminen.
ihan muutaman pvän sisällä esim. umkin sivustolla martina on tippunut sijalta 18 sijalle 20 ja kohta on 21.
uskon että viime päivien jutut, miten martina käyttää ilolla turkiksia ja vie 2v iltabileisiin, ovat raivostuttaneet loputkin ihmiset. levy-yhtiö universal joskus arvioi, 90%suomalaisista ei pidä martinasta mutta 10 % silti pitää. nyt uskon että tilanne on 99 % ei voi sietää tätä eukkoa.
sitten tämä haihattelu mikä vaan menee pahemmaksi. laulurääkynää, sitä saamme yhä kuulla, teki itsensä naurunalaiseksi menemällä petsmanin talliin kun muut eivät huolineet.
martina on täydellisellä tuhon tiellä.
millos mahtaa taas paukahtaa ihailtavaksi martinan uusin ulosottorekisteri...
tuksu on aina ollut kaikkien inhokki numero yksi. nyt epäilen, että martina alkaa olla jo inhokki ykkönen.- 21
Martina on ehdottomasti Suomen ykkösinhokki. Tuksu on vastuussa vain itsestään ja lyököön päätään seinään niin paljon kuin tykkää.
Martina sen sijaan on ilkeä ja hapan, mutta pahinta on hänen välinpitämätön suhtautumisensa 2vuotiaan lapsen tarpeisiin. Ei, niitä ei Martinalle ole. On vain Martina ja Martinan tarpeet.
Ja tuo pumpattavaksi muovibarbaraksi muuttunut Martina olisi saanut ostaa itselleen muovinuken kaupasta ja retuuttaa sitä mukanaan.
- herääpahvi,.-.,
Ote Martinan blogista, jossa hän kertoo bileistä: "Victoria oli mukana äitini kanssa ja kuinkas muutenkaan kun rakastui ihan täysillä Kooppiin ja laittoi kaikki peliin taas." Sitten kuva, jossa Victoria istuu kuin aikuiset Koopin kanssa pöydässä, jossa Koopilla alkoholilasi edessä.
Missä Victoria on 10-15vuoden kuluttua, kun hänet opetetaan luontevasti olemaan tuommoisissa bileissä 2-vuotiaana? Eikös muuten alkoholianniskelupaikkoihin 18v ikäraja?
En tiedä, tuollaisen kuvan ja kommentin laittamisesta tulee parittaja mieleen. Miksi Martina????? - asdawda
kusipää
- hymiö
Martina-kadet valittaa taas. Ei haittaa, jatkakaa vaan:)
- 20+20
Joo, ja se kätilökin oli varmaan kade Martinalle, kun sanoi ettei Martinalla ole kykyä pitää huolta toisesta ihmisestä. Varmaan ihan kaikki on niin kateellisia Martinalle. Joopajoo...
Pitäis nyt siitä lapsestaan huolta.... Siis opettelis edes! - PikkuMyy*
Laittakaa samaan listaan Tuksu,Saana..
- varaton huuhka
odotan jo innolla kun juorulehdet aina tammikuussa paljastavat ulosotot. mitä lyödään vetoa, että martsuli transun ulosotot ovat kasvaneet syksystä huikeasti.
- ok*ok*
Niin on kasvaneet minunkin ulosotot, joten so what? Ja meitä on miljoonia.
- jjkjkjjkjzxcvb
Höpöhöpö... Kyllä se on murto-osa kansalaisista, ketkä ovat saattaneet itsensä noin huonoon jamaan. Suurimmalla osalla meistä menee huomattavasti paremmin.
- JJ
VAI IIN
- täyttä höpinää
Ai jaa, vai että ulosottovelallisia miljoonia. Ei takuulla ole. Kyllä se on kohtuu harvinaista. Tiedän, sillä tuttavani toimii ulosottomiehenä. Suurin osa ihmisistä hoitaa asiansa ok. Sitten on tämä "jäteläjälaji", mihin kuuluvat mm. Martina, Tuksu ym.,, jotka eivät laskujaan maksa.
- Pilvi*
Ihan on suomen nuorissossakin,aikuisissa jotka ovat saattaneet itsensä samaan jamaan..
- 9
Outoa, että kyseessä ollut miss-helsinki-tyttöjen-hemmotteluILTA. Eipä tuossa blogissa kyllä noista tytöistä juttua ollut, mutta Victorian ILLANvietosta senkin tarkempi selvitys.
- stalkeri
Näin Eskon hakiksen alepassa 2 viikkoa sitten muksun kanssa. Esko kuullosti ja myös näytti lähinnä juopolta. Pipo syvällä päässä ja darranen ääni karmeat ysäri-hoppari housut.
Luulin, että joku juoppo tuli hakemaan kaljaa, mutta olikin esko. Tyttö mönki kadulla perässä, esko meni edellä ja puhui puhelimeen ja katsoi muualle..
- voieeeii
Victoriaa kyllä sääliksi käy.. =/ ei saa lapsi elää normaalia lapsuutta.
- kkkkkkk
Onko Eskolla alkkisongelma. Aivan välillä sanojensa mukaan absolutistina, sitten taas ottaa kunnolla ja kovaa, kuten ilmeisesti nyt on taas se vaihe päällä.
Yleensä ne, joilla viinan kanssa on ongelma, pitävät näitä "ei yhtään" taukoja.
Ne joilla ei ole ongelmaa, voivat juoda sen yhden saunakaljan viikossa tms.... - jioåhui
Ajatellaanpa vielä kolmannelta kantilta..
Kiva olla ravintoloitsija,jonka ravintolaan tuodaan lapsi.
Kiva olla miss helsinkin finalisti kun lapsi pyörii jaloissa ja pitäisi kilpailla ja edustaa.Tai viettää vapaailtaa 2-vuotiaan lapsen seurassa..
Kiva olla valokuvaaja kun lapsi on koko ajan edessä.
Ja vanhemmat vaan toteaa että eipä ole ennen missikisoissa 2-vuotiasta nähtyy show:ta varastamassa..Ei olis tarvinnu nähdä kyllä nytkään..
Ja blogia lukiessa n monesti herännyt kysymys,että milloin se Martina oikein viettää sitä aikaa sen lapsen kanssa..- fbnm,.
Tuossa on jo ravintoloitsija rikkonut lakia, kun on antanut alaikäisen olla paikalla, kun kyseessä on alkojuhlat. Sinnekin vaan viranomaiset paikalle, niin anniskeluluvatkin lähtee. Nämä lastensuojelu- ja alkoholilait on tehty juuri siksi, että kaikki urpot ei niitä itse osaa ajatella. Niitä ei ole tehty kenenkään kiusaksi, vaan lasten oikeuksien turvaamiseksi.
Victoriasta olen huomannut, että hänellä on puhtaat ja näti vaatteet päällä. Varmaan ruokaakin saa tarpeeksi. Mutta emotionaalisesta puolesta ei Martina ja sen sukulaiset ole tippaakaan kiinnostunut. Niinkuin 2-vuotias muka kokisi tuollaiset pippalot tärkeiksi. Se aika on sitten 16vuoden kulutta. Antakaa lapsen olla lapsi, muuten jää persoonallisuudenkehitys keskeneräiseksi ja tiedossa ikäviä ongelmia.
Martinan äiti sai teininä Martinan, eikä isästä tietoa. Martina kertoo, että hänelle on tehty lukuisia abortteja nuorempana. Jokainen normaali ihminen tajuaa, että tuo on aika kamala elämäntapa. Mitään eivät opi, seuraava sukupolvi vaan mukaan samaan tarpeetomaan pyöritykseen. Typeryksiä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861