Mua pelottaa ihan hirveesti et olen raskaana. Syön kyllä pillereitä, mutta unohdin alku kuukaudesta yhden ja nyt mulla oli oksennustauti. Harrastin seksiä ja nyt mä pelkään et se oksennustauti heikensi jotenki pillereidin tehoo?
Koska vois tehdä raskaustestin? Tai kuinka pian raskauden merkit alkaa. Aamupahoinvointi jne..?
Jos nyt olen raskaana niin koska viimeistään pitäis tehdä abortti?
Koska vois tehdä raskaustestin? Tai kuinka pian raskauden merkit alkaa. Aamupahoinvointi jne..?
Jos nyt olen raskaana niin koska viimeistään pitäis tehdä abortti?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos on oksennus tauti VOI olla mahdollista että olet pillerin oksentanut ulos joten se ei kerkeä elimistäöön vaikuttamaan. Raskaustestin voit tehdä vaikka samana päivänä kun kuukautisten pitäisi alkaa, joillain "merkit" alkavat näkyä aikaisemmin jo ensimmäisinä viikkoina joillain ei ollenkaan. Abortti pitää tehdä viimeistään viikolla 12.
En kovin paljoa tiedä näistä asioista, mutta käsittääkseni raskaustestin voi tehdä sinä päivänä, kun kuukautisten pitäisi alkaa. Raskauden merkkejä ei kannata odotella tai tehdä niiden perusteella mitään ratkaisuja, koska kaikilla ei edes tule mitään merkkejä... joillakin saattaa tulla jopa yhdet kuukautisetkin hedelmöittymisen jälkeen.
Abortin voi tehdä viimeistään raskausviikolla 12... tai hieman myöhemmin, mikäli siihen on erittäin painava syy (lähinnä vakava terveydellinen haitta).
Jos unohdit vain todella yhden pillerin ja heti seuraavana päivänä muistit ottaa sen niin luulen ettei mitään hätää ole. Jos olet raskaana ensimmäiseksi jäävät pois kuukautiset. Helpoimmin raskaaksi tulee ovulaation aikana joka on noin puolessa välissä kiertoa, eli noin kaksi viikkoa ennen seuraavia kuukautisia. Miten tämä sattuu yksiin sen yhden pillerin poisjäännin kanssa? Kun olet noin nuori, kehoitan sinua pillereiden lisäksi myös käyttämään kondoomia. Se ehkäisee tauteja ja varmistaa osaltaan ehkäisyä, jos pilleri on sattunut unohtumaan. Älä ole huolissasi. Hti jos kuukautisten tulo jää pois, mene lääkäriin. Toinen keino on heti ottaa se katumuspilleri. Ja sitä voit kysyä apteekista. Se vaan taitaa pitää ottaa heti seuraavana päivänä.
Mun menkkojen pitäis alkaa ensi viikolla, mutta loma reissun takia joudun niitä siirtämään. Olen unohtanut yhden pillerin kokonaan ja sit sen minkä oksensin. Yhdyntä ei tapahtunut kierron keskivaiheessa, mutta eihän siihen voi luottaa? Varmoja päivähän ei ole? Menen parin viikon päästä kun tulemme matkalta ehkäisyneuvolaan, niin saa varmistuksen. Maksaako siellä raskaustesti?
jos pillerin ottaa 48 tunnin sisällä. Muuten sen teho ei ole paras mahdollinen. Mutta kuitenkin niin pian kuin mahdollista mieluiten vaikka jo samana päivänä. Silloin teho on parhain. Mutta teho ei siltikkään ole paras mahdollinen. Sen varaan pelkästään ei kannata laskea.
En tajunnut silloin hakea jälkiehkäisyä ja nyt se on jo myöhäistä.
höntti... tee kotona raskaustesti, helppo ja luotettava, jos olet raskaana varaat vaikkapa neuvolaan ajan ja sieltä sitten ohjataan eteen päin mihin ratkaisuun päädytkin...kun teet testin mahdollisimman äkkiä (jos päädyt aborttiin aina parempi ja helpompaa mitä aikaisemmin...) mut pointti on...tee se testi (saa apteekista n.5-10€) jos raskaana (mitä en kyllä usko) neuvolaan juttelemaan, jos et raskaana huokaise syvään... =P