elisa oyj suorittaa huoltoa tukiasemilla ruuhkasuomessa viikolla kuusi eli 6-10 helmikuuta. huollon tarkoituksena on saada lisää IP-osoitteita palvelimelle. lisäksi suoritetaan vuosihuollon ensimmäinen vaihe. huollon aikana tukiasemat ovat pois käytöstä korkeintaan viiden tunnin ajan jolloin internet yhteyttä ei voida käyttää.
huollot suoritetaan satakunnassa,varsinais-suomessa,pirkanmaalla, hämeessä ja uudellamaalla seuraavan aikataulun mukaan.
6.2 ja 7.2 uusimaa: Helsinki,Espoo,Vantaa,Kerava,Lohja,Tuusula,Hyvinkää ja Järvenpää
pirkanmaa: Tampere,Nokia,Valkeakoski,Sastamala,Yläjärvi,Kuru,Ruovesi ja Virrat
7.2 ja 8.2 satakunta: Pori,Rauma,Laitila,Eurajoki,kankaanpää,Huittinen,Eura,Kokemäki
varsinais-suomi: Turku,Kaarina,Pikkiö,Parainen,Aura,Rusko,Masku,Nousiainen ja Mynämäki
9.2 ja 10.2
uusimaa: Hanko,Tammisaari,Karjaa,Porvoo,Mäntsälä
häme: Hämeenlinna,Forssa,Lahti,Heinola ja Riihimäki
varsinais-suomi: Salo,Raisio,Naantali,Paimio ja Lieto
huoltoviikko
5
207
Vastaukset
- no miksi
täällä Lapissa ei tehdä mitään huoltoa? mielestäni epäreilua kun tänne ei koskaan panosteta missään. irtisanon koko liittymän kun ei kerran panosteta.
- älä huoli lapinmies
eipä meillä täällä kainuussakaan huoltoa tehdä vaikka sitä ollaankin pyydetty jo monta kertaa. saunalahti ei välitä meistä perus-suomalaisista joten liittymä vaan irti.
- Timo Soini
kannattaa nyt muistaa että elisa oyj huoltaa vain jos tosiaan on tarvetta huollolle ja vuosihuollot tehdään kyllä ympäri suomea joten ei teidän pitäisi valittaa turhasta. saunalahti/elisa oikeasti huoltaa eikä vain säädä niin kuin muut operaattorit.
- josnetulee,.
Mut hei, onko mun saunis muuttunu elisaks ihan oikeesti nyt vuodenvaihtees, luin että näin olis. Onko kaikki elisat nyt sauniksella, siis mobiilit.
saunalahti on niin ylimyyty kapasiteettiin nähden, että muulloinkin oltava varaliittymä toiselta operaattorilta, jos haluaa netin toimivan iltaisin järkevällä nopeudella
varmaan tukiasemia on lisätty kun kentänvoimakkuudet ovat heinäkuun jälkeen pudonneet kovasti. Mutta lisätty riittämättömästi kysyntään nähden
minun varaliittymässäni on "prioriteetinlaskuraja" joten hyvä tietää nämä huoltoajat ja säästää varaliittymän gigatavuja huoltopäiviksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943889Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512762Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771340Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181266Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101169Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020961- 46954
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt215854Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä106662