Hormuzin salmen leveys

ex-yunkki

Lipponen sanoi torstain vaalikeskustelussa Hormuzin salmen väylän olevan kolme kilometriä leveä. Itse salmihan on kapeimmillaankin ainakin 50 - 60 km leveä.

Onko laivaväylä tosiaankin vain 3 km leveä vai puhuiko Lipponen omiaan ymmärtämättä maantiedosta mitään.

10

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-yunkki

      Vastaankin itse itselleni. Wikipedian mukaan:
      Ships moving through the Strait follow a Traffic Separation Scheme (TSS), which separates inbound from outbound traffic to reduce the risk of collision. The traffic lane is six miles (10 km) wide, including two two-mile (3 km)-wide traffic lanes, one inbound and one outbound, separated by a two-mile (3 km) wide separation median.

      Eli ei Lipponen nyt ihan väärässä ollut, vain 50% meni alle kokonaisleveyden. Kyllä siinä hätätilanteessa voi ajella kummalla kaistalla hyvänsä, jolloin tilaa on ainakin 6 km. Ja toisekseen, ei siellä nyt kiviä tule vastaan ihan sitäkään leveämmällä kaistalla silloin kun iranilaiset ampuvat torpedoitaan tankkeriin tai lentotukialukseen, joita ei varmasti ole paikalla silloin kuin yksi jompiakumpia tositilanteessa.

      Pianhan se nähdään.

    • viinakalle II

      Taisi mennä näiltä vakiojunteilta, jotka eivät ole edes suolavettä nähneetkään,
      luu kurkkuun ja jauhot suuhun. Eivät ne tiedä missä joku Hormuzin salmi on. Saatikka sen dimensioita.

      • Jokunen kerta on sieltä tullut läpi ajettua. Eihän siinä sotilaallisesti ole väliä onko se Lipposen esittämä muutama km vai 50km. Ei siitä läpi ajeta jos Iran sen haluaa estää. Ja sitten kun nukea paukahtelee PG:n alueella, alkaa löpön hinta nousta.


      • :-)
        Sparks kirjoitti:

        Jokunen kerta on sieltä tullut läpi ajettua. Eihän siinä sotilaallisesti ole väliä onko se Lipposen esittämä muutama km vai 50km. Ei siitä läpi ajeta jos Iran sen haluaa estää. Ja sitten kun nukea paukahtelee PG:n alueella, alkaa löpön hinta nousta.

        Hyvää Uuden Vuoden jatkoa Sulle Sparks!


    • wikipedia.....
      • Zz

        Saattapi viinakallenkin ympäristöopissa olla vähän paranneltavaa ja sitten seuraapi kysymys: mikä on suolaprosentti itämerellä, pohjanmerellä, atlantilla, saatika Intianmerellä, nmiin ja se Hormusin salmi kanssa?


    • c6cv3

      Ketä kiinnostaa...

    • jos haluaa

      Helppo miinoittaa

    • xxx-yyy-zzz
    • TuostaTiedosta

      Lipponen sai pajon lisä-ääniä .
      On ollut siellä tutkimassa kaasuputkihommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe