Nousua muttei paljon.

Nousi se kerrostaloasunnon hinta Espoossa vuodesta 2008 tähän päivään 10,5 prosenttia (euromääräisesti, inflaatio ei mukana) kun tänään myytiin asunto.
1059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Onnittelut hyvästä kaupasta. Tuo 10,5 % kattoi todennäköisesti asuntolainasi korkokulut + yhtiövastikkeet + itselle jäi taskun pohjalle pari euroa ilmaisen asumisen jälkeen. Toivottavasti et siirry vuokralle asumaan? Se voi olla loukku, josta ei helpolla nousta omistusasumiskantaan kiinni.

Äänestä

No kyllä siinä ja siinä on jos et takkiisi siitä ottanut. Numeraalisesen myyntivoiton veron huomioiden saita vain sen 0,7 kertaa 10,5 prosenttia, ja inflaatio on joka vuosi ollut 3% luokkaa kuitenkin tehden kertoimeksi 1,03 kolmanteen, eli juuri sen jotain kymmenkunta prosenttia..

Äänestä
  • Minkä myyntivoiton veron? Yli kaksi vuotta asutun kämpän myyntivoitto on veroton.

    Äänestä

Joo inflaatio on ollut aika kova, eikä reaalihinta ole kovinkaan noussut. Palkka sentään noussut juurikin inflaation verran.

Juuei vuokralle mennä, vaan uuteen NCC:n valmistuvaan rivariin, Espoossa sekin.

Eli ostettukin on. Jo puolitoista vuotta sitten tehtiin uudesta kaupat.

Äänestä

Onneksi olkoon!!!!!!!!

Nyt sijainnilla on ollut tekijänsä.Mutta olet tehnyt kyllä todella muulimaisen typerän kaupan ja 1.5 vuotta sitten kun hinnat oli taivaassa.

Teit virheen Lukin mielestä.

Uskot edelleen hintojen nousevan espoossa?

Äänestä

Suomalainen velkaantui kovaa – asunnoista.



Suomalaisten velat ovat kasvaneet selvästi tuloja nopeammin. Eniten velkaa on 35–44-vuotiailla.



uomalaiset velkaantuivat ripeää tahtia 2000-luvun ensimmäisen vuosikymmenen aikana. Tilastokeskuksen selvityksen mukaan asuntokuntien velat kasvoivat selvästi nopeammin kuin tulot. Veloista pääosa oli asuntovelkoja. Eniten velkaa oli 35–44-vuotiailla

Vuonna 2010 velkaa ottaneiden asuntokuntien velkaantumisaste eli velkojen suhde käytettävissä oleviin tuloihin oli 156 prosenttia. Vuonna 2002 lukema oli 108 prosenttia.

Eniten vuosina 2002–2010 kasvoivat asuntovelat ja niistä erityisesti ensiasuntoa varten otetut lainat. Asuntovelat kasvoivat yhteensä 6,3 prosenttia ja ensiasunnon velat 11,5 prosenttia.

Velallisia asuntokuntia oli vuonna 2010 lähes 1,5 miljoonaa. Velkaa niillä oli 100 miljardia euroa. Yhtä asuntokuntaa kohti kokonaisvelkaa oli 67 260 euroa. Asuntovelan vastaava määrä oli 85 600 euroa.

Sellaisia asuntokuntia, joiden velat olivat vähintään kolminkertaiset käytettävissä oleviin vuosituloihin verrattuna, oli lähes 261 000.

Äänestä

Luulenpa ettei takkiin tullut paljonkaan kun puolitoista vuotta sitten osti vielä rakentamattoman uudisrivarin Espoosta. Kaikki asunnot oli myyty jo yli vuosi sitten ettei ostettavaakaan jäänyt.

Luulisin että jos nyt ensi syksynä laittaisi myyntiin, niin hinta olisi taas noussut rajusti.

Äänestä
  • Näistä tuhnuttajien kommenteista puuttuu ainoastaan yksi näkökanta: se, että näinä vuosina olisi palanut rahaa tolkuttomat määrät vuokriin! Muuten ihan ok kytätä nousiko hinta, laskiko indeksihinta ja nousiko reaalihinta....ym

    Äänestä

Tilanne sellainen on laskettava myös huoneistoissa yhtiövastikkeen osuus.

Ja vuokrassa mietittävä sen välinen osuus.Asumis kustannuksissa.

Yhtiövastikkeet ja mahdollisesti taloyhtiön velat on puntaroitava.

Se puuttuukin aina kun vertaillaan huoneiston omistusta ja vuokra asumista.

Äänestä

Asumis kustannukset nousee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myyty on kirjoitti:

Nousi se kerrostaloasunnon hinta Espoossa vuodesta 2008 tähän päivään 10,5 prosenttia (euromääräisesti, inflaatio ei mukana) kun tänään myytiin asunto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu