2-vuotiaalle aletaanko puhua myös ruotsia

benny x-z

Lapsenlapsi, pikkutyttö, on nyt reilut kaksi vuotta vanha. Hänelle on tähän mennessä puhuttu vain suomea, koska vanhemmat ovat suomenkielisiä.

Tarkoituksena on kasvattaa hänestä jossakin määrin kaksikielinen, lähinnä hänen yhden isovanhmepansa välityksellä. Missä vaiheessa tämän isovanhemman, joka on hänen kanssaan paljon työpäivisin, olisi paikallaan alkaa puhua hänelle ruotsia. Millasia reaktioita olisi odotettavissa?

Jostakin on jäänyt mieleen, että alle kaksivuotiaan kanssa ei saisi käyttää kuin yhtä kieltä, mutta pitäneekö paikkaansa?

Millaisia kokemuksia on toisen kielen käyttöön ottamisesta 2-3-vuotiaiden parissa?

3

183

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuhpööh

      Päinvastoin, ruotsi käyttöön heti! Alle 9kk:n ikäisellä lapsella on valmiudet oppia mitä tahansa kieltä maailmassa, sen jälkeen taito katoaa. Kaikkein paras herkkyyskausi on siis ohi, mutta alle 3v lapsi oppii vielä suht helposti eri kieliä ja alle 12v pystyy oppimaan kielen täydellisesti (ääntämisineen yms.), sen jälkeen ei enää samalla tavalla.
      Joka tapauksessa, jos isovanhempi puhuu lapselle säännöllisesti toista kieltä, hän kyllä oppii sen, että vanhemmille puhutaan suomea ja tälle isovanhemmalle ruotsia. Toki alussa nyt voi hämmästyä, mutta isovanhempi voi aluksi käyttää molempia kieliä. Ja tässä vielä mainittakoon, että nimenomaan vuorovaikutuksessa kielen oppiminen on tutkitusti parempaa kuin äänitteiden (esim.tv:n) kautta.

    • kieliä

      Ei mitään "isovanhempi käyttää molempia kieliä"! Isovanhempi käyttää jatkossa vain ja ainoastaan ruotsia, eikä edes "ymmärrä" suomea, jos lapsi sitä tarjoaa. Loruja, lauluja, leikkejä, kuvakirjoja peliin ja siitä se lähtee.

    • ----

      Ruotsi olisi pitänyt ottaa käyttöön HETI lapsen synnyttyä, mutta koska näin ei mitä ilmeisimmin ole tehty, niin mahdollisimman nopeasti. Ja isovanhempi nimenomaan käyttää sitten lapsen kanssa vain ruotsia, ei suomea enää lainkaan. Jos sama ihminen puhuu montaa kieltä, niin se sekoittaa kaikkein eniten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe