sähkötupakka teveellisin, mutta ei silti varmaan laillinen

nvbnvbnj

syynä siihen sen terveydellisyys, ja se että se ei tuota ainakaan alussa niin paljon verotuloja, ja rikkaille suurtupakkafirmoille pääoma.

Onhan se nyt jo maalaisjärellä ajateltuna että sähkötupakka on huomattavasti haitattomampi mitä normaali savuke. Ainut siinä on nikotiini, mutta mitä se haittaa. Onhan kofeiinikin koukuttavaa, ja alkoholi jota myydään isoja määriä kansalaisille.

Sähkötupakka on hyvä korvike norm.savukkeelle mutta ei niin kannattavaa taloudellisesti valtiolle. Niin se vaan menee todellisuus.

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      On laillinen. Mainostaminen ja markkinointi kiellettyä, pitää myydä ns. Tiskin alta kuten tupakkaakin.

    • Tupakkayhtiöt ja lääketeollisuus tulevat tekemään kaikkensa, ettei "patterinortti" yleisty. Lääketeollisuus etupäässä omaa niin suuren vallan Valvirassa ja muissa valtion instansseissa, mitkä päättää luvista, ettei homma helpotu. Nicorette ei toimi, mutta sen valta-asemaa kaupan hyllyllä ei saa horjuttaa. Tulli on viemässä jotain jo oikeuteen, en jaksa kaivaa linkkiä... tympii tämä "koneiston" valta. mutta savutellaan pelkällä nikotiinilla, vaikka ei sitä helpoksi tehdä. ps. suomessa ei saa myydä nikotiinia, koska se on luokiteltu lääkeaineeksi..... paitsi kaupoissa Nicoretten muodossa.... miettikää kuka/mikä päättää mikä on meille hyväksi????????

      • 11+14

        Nykyaikana kun on tämä ihmeellinen intternet niin eivät voi mitenkään estää mainostamista ja markkinointia. Puskaradio toimii joten mainostaminen ja markkinointi toimii näin, käyttäjät hoitavat sen itse. Ennenvanhaan 20v. Sitten olisi ollut patteritupakoitsijoilla vaikeampaa.


    • Jatkan vielä.. Jurpilainen ei ole vielä ennättänyt miettiä, miten meitä "patterinortin" vesisavuttelijoita voisi rankaista verotuksen muodossa, kuten viinan juojia ja ns. normipolttajia.? Ainakaan nyt ei PITÄISI käydä tekosyynä sosiaaliset yms. shit syyt, millä perusteella on aina nostettu viinan ja tupakan hintaa... vai????

    • Komment Oija

      Olet oikeassa siinä, että sähköröökissä on vähemmän haitallisia aineita.

      Sähkötupakkaa ei kuitenkaan pitäisi mainostaa minään terveystuotteena, koska sitä se EI ole. Nikotiini on edelleen myrkky, ei terveystuote. Sähkötupakka on vaihtoehto tupakoinnille, mutta ei mikään täysin vaaraton tai terveellinen.

      Siksi kenenkään tupakoimattoman ei kannata alkaa vetämään sähköröökiä siinä uskossa, ettei siitä olisi mitään haittaa.

      Itsekin siis vaihdoin tupakasta sähkötupakkaan ja olen tyytyväinen. Ei silti anneta mielikuvaa, että kyseessä olisi joku terveystuote.

      Täytyy vielä sanoa, että kyllähän sähkötupakka on ihan laillinen tuote. Nikotiininesteitä ei vaan saa Suomessa myydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2356
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1816
    3. 154
      1393
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1214
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      864
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      822
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      42
      786
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    Aihe