meille tuli tänään 9vk urospentu taloomme, jossa on ennestään kaksi urosta 4kk ja 3v
tämä nuorempi joka on siis vielä itsekin pentu niin ei jätä tätä uutta tulokasta rauhaan.. kokoajan on puremassa sitä (ei ole vihainen, ilmeisesti leikkii(?) tämä uroksemme on kiusannut kyllä vanhempaa koiraamme alusta asti..
mitä pitäisi tehdä? luopuako uudesta pennusta samantien vai mitä? eivät mitään verisesti tappele mutta tämä meidän nuorimmainen ärsyttää tahallaan tätä tulokasta.. onko se tälläistä koko loppuelämän vai onko muita vaihtoehtoa? haluaisimme pitää kaikki kolme.
tämä nuorempi joka on siis vielä itsekin pentu niin ei jätä tätä uutta tulokasta rauhaan.. kokoajan on puremassa sitä (ei ole vihainen, ilmeisesti leikkii(?) tämä uroksemme on kiusannut kyllä vanhempaa koiraamme alusta asti..
mitä pitäisi tehdä? luopuako uudesta pennusta samantien vai mitä? eivät mitään verisesti tappele mutta tämä meidän nuorimmainen ärsyttää tahallaan tätä tulokasta.. onko se tälläistä koko loppuelämän vai onko muita vaihtoehtoa? haluaisimme pitää kaikki kolme.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ette sitten ajatelleet asiaa, kun otitte pennun...
Onko tämä provo?
Jos ei ole, niin et kyllä paljon koirista tiedä, joten etsi apua itsellesi koiriin perehtyneestä kouluttajasta.
Panette sen koiran kuriin. Jos se ei vielä osaa kieltoa ei, niin on jo korkea aika oppia. Mutta ikäero on niin pieni, että ongelmia voipi olla kovasti tulossa. Suosittelen myös asiantuntijaa. Ja sitä oman järjen käyttöönottoa. Homma on hoidettava justiinsa nyt, eikä paljon voi pohtia. Vaihtoehdit ovat aika vähissä. Jokaisen koiran on saatav sitä omaa rauhaakin.
Jos haluatte pitää kaikki koirat, niin alatte oikeasi myöskin töihin. Jos vaatii, niin järjestätte vaikka portein eristämis mahdollisuudet. Samaan aikaan kuin annatte niille kaikille kolmella koiralle sitä omaa aikaa runsaasti. Eli unohdatte kaiken muun elämän, ja todellakin annatte sitä aikaa. Jokaiselle erikseen. Ja pidätte huolen, että te pidätte sen kurin. Ei väkivallalla, ei karjumalla, vaan sellaisella hiljaisella oman olemuksenne tuomalla arvovallalla. Säännöillä, jotka koirille opetetaan, ja te hoidatte sen, että niistä myös pidetään kiinni. Tavalla tai toisella.
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että tyhmästi teitte, kun uuden koiran otitte. Siis joko luovutte siitä, tai todellakin paneudutte nyt asiaan kunnolla. Mielellään osaavien ihmisten avustamana.
liian aikaisin otitte uuden pennun.Ei kukaan selväjärkinen koiraihminen ota ikinä toista koiraa ennen,kuin on edesllinen koulutettu ja hallinnassa.
Ja koirat nyt leikkivät puremalla toisiaan. Varmaan osasit arvatakin, että kaksi pentua leikkivät keskenään?
Tehkää siitä hyvät ja lämpimät lapaset
Lämpimät lapaset//Et taida olla koirien rakastaja???
Kouluttakaa nyt molempia ja antakaa niiden leikkiä joskus tietenkin yhdessä,jos ette uskalla jättää kahdestaan niin valvokaa.En tiedä tilannettanne,mutta jos jotkut ovat koulussa ja toiset töissä samaan aikaan,ettekä uskalla jättää samaan tilaan,niin hankkikaa "aita/portti" jonka jätätte jonkin oven aukkoon,toisella puolella toinen toisella toinen.Totuttakaa edelliset koira ja uusi koira toisiinsa myös vahditusti tai portin/aidan avulla.kun uskotte koirienne hyväksyvän toisensa hyvin voitte antaa niiden olla aina enemmän yhdessä.Lopuksi voitte pelotta lähteä samaan aikaan minne menettekin.Tämä vie aikaa,mutta jollette halua luopua koirista niin...