Kysymykseni: Miten saan ohjauspaneeliin ohjelman, joka on koneeseeni asennettuna, muttei näy itse ohjauspaneelin muuta tai poista asennus -osiossa?
Stoorini: Virusturvani (F-secure) lopetti virustunnisteiden automaattisen päivityksen parikymmentä päivää sitten, ja ilmoitti niiden olevan vanhoja. Kokeilin monesti päivittää manuaalisesti, mutta virusturva ei reagoinut, vaikka viereen tuli teksti "Onnistui! pvämäärä ja kellonaika".
Huomasin vieressä linkin "päivitä verkossa" jota sitten klikkasin. Virusturvaa ei voitu päivittää, koska koneellani on jo "conflicting security product". Koneellani on aina ollut vain yksi virusturva, F-secure, alusta asti. Asennus ei voinut poistaa tätä "conflicting security product" -tuotetta automaattisesti ja ehdottikin, että poistan manuaalisesti. Klikkasin OK.
Eteeni avautui ohjauspaneelin muuta tai poista asennus -osio. Sieltä ei kumminkaan löytynyt mitään virusturvaa (ei edes F-secureani), eikä mitään muutakaan epäilyttävää.
DNA-liikkeestä kysyin että onko lisenssi vielä voimassa, ja vastasivat myöntävästi. He kehottivat poistamaan koko f-securen ja asentamaan uudestaan.
Päiviä mietin miten saan poistettua f-securen, kun ei sitä ollut ohjauspaneelissakaan. Sitten keksin etsiä c-asemalta -> program files -> DNA Nettiturva -> Uninstall. Klikkasin ja eteeni tuli teksti: "Run uninstallation from add/remove program in control panel". En enää olettanutkaan pääseväni noin vähällä...
Kysymykseni siis kuuluukin: Miten saan ohjauspaneeliin ohjelman, joka on koneeseeni asennettuna, muttei näy itse ohjauspaneelin muuta tai poista asennus -osiossa?
KIITOS!
Conflicting Security Product
5
657
Vastaukset
- Free vari
Asenna Ccleaner ilmainen ja suomenkielinen
http://www.piriform.com/ccleaner/download
tai Revo uninstaller free sekin suomenkielinen
http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html
ja kokeile poistoa niillä. - Pyyhis
Tässä yksi mahdollinen apu, Microsoftin Fix It joka on tehty ratkaisemaan ohjelmien asennukseen ja poistoon liittyviä ongelmia. Aikaisemmin oli ohjelma nimeltä Windows Installer CleanUp utility, mutta se aiheutti joissain tapauksissa ongelmia, joten se on poistettu Microsoftin sivuilta. Muualta netistä ko ohjelma löytyy, jos on tarvetta.
http://support.microsoft.com/mats/Program_Install_and_Uninstall?ln=fi - 46646
F-securella on myös erillinen poisto-ohjelma.
Ei nyt löytynyt suomenkielistä sivua
http://www.f-secure.com/fi/web/business_fi/support/article/kba/6640
ftp://ftp.f-secure.com/support/tools/uitool/UninstallationTool.zip - Vex äkkiä
Se F-ohjelma kannattaa poistaa ensimmäiseksi. On varsinainnen ........
- Vammainenko
Kiitos kaikille vastauksista!
Tuolla Revolla poistin kaiken mahdollisen f-securesta, kun ei millään näistä pystynyt suoraan poisasentamaan sitä... Sitten huomasin että poistin myös kaikki uninstall toiminnot f-securesta, mutta itse asennus jäi koneelle :D Näin en voinut tehdä sille enää mitään ja paniikissa palautin järjestelmän pari päivää taaksepäin, eikä f-securea enää ollut!
Jee kiitos! Nyt vaan sitten se kun asensin uusimman version, niin vanha f-securen tuotekoodi ei kelpaa, koska se "on jo käytössä"... Mutta tämän asian voinee hoitaa DNA:n liikkeessä.
Kiitos ja anteeksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864