Meidän 6-vuotiaan Jämtlanninpystykorvan pohjavilla tippuu kovaa vauhtia pois, vaikka talvi on vielä pahasti kesken. Sama on toistunut kahtena edellisenä talvena (sen kauempaa koira ei meillä ole ollutkaan), mutta aiemmin en ole osannut asiaa ihmetellä sen koommin, koska koira on viettänyt paljon aikaa sisätiloissa. Nyt koira on ollut kuitenkin pelkästään ulkona syksystä lähtien. Koppi lämpiää toki sähköllä, mutta ei siellä silti montaa plusastetta ole.
Onko muilla kokemuksia tällaisesta? Mikä voi aiheuttaa pohjavillan irtoamisen "kesken kaiken"?
Jämtin pohjavilla putoaa kesken talven
4
302
Vastaukset
- Kysyjä.
Mitä koira syö?
- ap-kirjoittaja
Jahti&Vahtia nappuloina. Lisäksi lihaa, luita ja sisäelimiä (sekä keitettynä että raakana), lähinnä peuraa ja hirveä. Satunnaisesti kananmunaa lisään ruokaa. Piimää lorautan myös joskus.
Iho hilseilee, kuten aina karvanlähdön yhteydessä, mutta ainakaan itse en ole mitään muita muutoksia ihossa huomannut. - Suomi-rodun edustaja
Jos ei muita havaittavia oireita ole...
Meillä ei kyllä karvanlähdön aikaan iho hilseile... Viime vuonna taisi meidän (karhu)koiralla lähteä ja tulla talvikarva ihan kummalliseen aikaan ja niin monella muullakin koiralla kuulemani mukaan ja sitä on ollut liikkeella jo useana vuonna. Tästä vuodesta en tiedä.. Eli, voi mennä sen piikkiin. Tosin, meillä ei ole kummallakaan koiralla havaittavissa tällä hetkellä pohjakarvanlähtöä, uutta vaan pukkaa.
Koppi kannattaa tarkistaa, ettei siellä ole sientä. Hiivasieni muistaakseni saattaa kopissa muhia, jos ei sitä riittävästi siivoa ja pehkuja vaihda. Luulisin sen kyllä näkyvän ihossa.
Voipi kokeilla Megadermiä ja lohtakin antaa, mutta ehkä tämä nyt on vain sitä epänormaaliin aikaan tapahtuvaa karvanlähtöä, joka nykyään on sitten ihan normaalia. ;) - onkelhma
meijänkkii jämpteillä on nyt alkanut tuo "väärään aikaan karvanlähtö" mutta koko talven on ollu alle -10c ja nyt on yli nii "kokisiko´" se että talvi on tullu vasta nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500