Hoitoalalle ilman koulutusta?

Minulla on tässä kevät ja kesä aikaa tehdä työtä ennen kuin opiskeluni alkavat jälleen. Työnhaku on edessä ja olen tässä miettinyt eri vaihtoehtoja. Siksi minua kiinnostaisi, että voisinko päästä esimerkiksi vanhainkotiin tekemään jotain työtä, vaikka en omista mitään koulutusta. Tarkoitan vaikkapa lähihoitajan sijaisuuksia. Olen kuitenkin ollut viime kesänä kuukauden sairaalassa töissä, jolloin pidin vanhuksille viriketoimintaa ja autoin heitä myös päivittäisissä askareissa. Olen myös joskus peruskoulun puolella ollut TET-jaksolla vanhainkodissa. Olisiko minulla edes teoriassa ja lain puitteissa mahdollisuuksia saada työtä hoitoalalta tällä hetkellä?
77550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Teoriassa kyllä vahainkoteihin ja kotipalveluun otetaan sijaisiksi kouluttamattomia halukkaita.Kirjoittaudu sisään kuntarekryyn haluamisiisi kuntiin ja soita suoraan haluamaasi paikkaan osastonhoitajalle. siitä se sitten lähtee. Toki et voi saada lähihoitajan palkkaa. Palkastasi siis vähennetään korkeintaan 10 %. Mutta suurella todennäköisyydellä töitä löytyy. Kerrot vaan milloin voit aloittaa.

Äänestä
  • Ainakin mol-sivustolla oli, että haetaan lähihoitaja harjoittelijaa ja palkka oli 1050-1250€ kuukaudessa. Taisi olla Vantaan kaupungin palvelukseen.

    Joten tuo 10%;n alennus ei pidä paikkaansa. Harmi vaan jos alalle kouluttamaton otetaan hoitajan sijaiseksi ja se on kyllä potilasturvallisuuden vaarantamista.

    Heillähän voidaan teettää ihan mitä vaan ja he tietämättään voivat aiheuttaa paljon vahinkoa potilaille. Kuka vastaa. Sillä kesällä ei ole kuin sijaisia ja henkilöstökin on minimaalista.

    Harmi vaan jos näille nuorille tulee vahinkoja ja potilaille seuraamuksia kouluttamattoman hoidosta. Vastuu on liian suuri ja nyt voidaan sanoa, että leikitään vakavilla asioilla.

    Onko tämä nyt sitä säästöä ja säästetäänkö ihmisten eli potilaiden kustannuksella?

    Äänestä

Et voi tehdä lähihoitajan sijaisuutta kouluttautumattomana, mutta toki voit päästä apulaiseksi ja palkka on sen mukainen.
Itse olin vuoden palkkatuella hoivakodissa töissä ja sain tuntumaa työstä ennenkuin lähdin opiskelemaan alalle. Siitä oli myös opiskeluihin suuri hyöty.

Äänestä

Kiitos teille! Pitääpä tässä ensi viikolla soitella tuonne viime kesän työpaikkaan ja kysellä töitä! : )

Äänestä

Mulla sama tilanne. Haluiaisin töitä ennen opintojen alkamista syksyllä, ja ajattelin kysellä paikallisesta palvelukodista, jos löytyisi hommia. Paikassa olen ollut aiemmin tetissä ja kesätöissä. Jospa ne huolii toistekin :) Luulen, että ihan reipas ja ahkera kuva itsestäni on tullut.

Työtehtävinä oli pääasiassa kaikenlaista autteluhommaa - missä tarvittiin käsiparia niin siellä sitten olin. Ja tietenkin vanhusten kanssa seurustelua ja puuhailua oli myös.

Aiemmin työskennellessäni olin alaikäinen, mutta nyt täysi-ikäisenä odotan, että palkkaa voisi tulla vähän enemmänkin. Aiemmin tosin työtuntejakin päivässä oli kohtuullisen vähän ja tuntipalkka kunnan töissä surkea, mutta jos tekee sen perus 8-tuntisen päivän ja hakee suoraan paikkaan, niin pakko kai siinä on tultuva enemmän tienestiä.

--
Jos jollakin on kokemusta: saako täysi-ikäinen työntekijä automaattisesti enemmän palkkaa verrattuna alaikäiseen?
--

Äänestä

Jos ette pääse laitoshommiin, kokeilkaa henk.koht.avustajan töitä. Niitä olen itse tehnyt 6v. ilman alan koulutusta. Riittää että on vastuullinen, avulias ja miellyttävä persoona. Työ on kuitenkin aikalailla vastaavaa. Lisämausteena monissa avustuspaikoissa pääsee matkustelemaan, ja käymään erilaisissa tilaisuuksissa! Tietysti riippuu vähän paikasta. Jos sattuu huono tuuri, se voi olla pelkkää siivoustakin, mutta kannattaa kokeilla, ainahan voit vaihtaa paikkaa.

Äänestä

Ainakin Lahdessa palvelutalot käyttävät kouluttamatonta työvoimaa. Kannattaa kysellä työvoimatoimistosta harjoittelupaikkaa ja sen jälkeen jos työpaikassa tykätään, niin ottavat tekemään sijaisuuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työ kiinnostaisi kirjoitti:

Minulla on tässä kevät ja kesä aikaa tehdä työtä ennen kuin opiskeluni alkavat jälleen. Työnhaku on edessä ja olen tässä miettinyt eri vaihtoehtoja. Siksi minua kiinnostaisi, että voisinko päästä esimerkiksi vanhainkotiin tekemään jotain työtä, vaikka en omista mitään koulutusta. Tarkoitan vaikkapa lähihoitajan sijaisuuksia. Olen kuitenkin ollut viime kesänä kuukauden sairaalassa töissä, jolloin pidin vanhuksille viriketoimintaa ja autoin heitä myös päivittäisissä askareissa. Olen myös joskus peruskoulun puolella ollut TET-jaksolla vanhainkodissa. Olisiko minulla edes teoriassa ja lain puitteissa mahdollisuuksia saada työtä hoitoalalta tällä hetkellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu