Käänteinen asuntolaina vs. käänteinen asuntokauppa

Kumpi parempi

Jos ei ole lapsia tai lapsilla hyvät ammatit eivätkä perintöä tarvitse niin miksi kituuttaa pienellä eläkkeellä kun voisi käyttää asuntovarallisuuttaan elintason nostamiseen? Onko kenelläkään kokemusta noista käänteisistä asuntolainoista ja kaupoista, kumpi on parempi?

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reversio

      Ei ole kokemusta, mutta ei tietenkään ole pakko jättää kellekään yhtään mitään!

      Ennen vanhaan toi luterilainen köyhäily ja pyytettömyys oli normi, ja varmasti ihmeteltiin jos joku siitä poikkesi eikä jättänyt kaikkea lapsilleen. Ei tarvitse enää.

      Että siitä vaan, teidän rahojannehan ne ovat. Ja todennäköisesti silti jotain jää perikunnallekin, ellei nyt ihan määrätietoisesti koita joka lanttia hävittää.

      Ja varsinkin jos/kun lapsetkin tulee hyvin omillaan toimeen, niin eipä siinä miettimistä.

      Se on sitten toinen juttu, onko noi käänteiset hommelit taloudellisessa mielessä järkeviä, siihen voisi joku asiaa tunteva (Luki, sun ei tarvitse :) ottaa kantaa.

      • Kaikkea sitä kuulee

        Kumpikohan on taloudellisesti järkevämpää, kituuttaa pienellä eläkkeellä ja maksaa siitä vielä asunnon remonttilainoja vai myydä asunto ja muuttaa pienempään vuokralle ja nauttia elämästä...


    • Myy itse

      Eiköhän se lähtökohtaisesti ole järkevämpää ihan itse myydä asuntonsa. Pankki ottaa aina kulut kuukausittain sivuun asunto-omaisuuden hallinnasta tai vastaavasti pankin puolesta asiaa hoitavat taho.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      206
      3786
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      96
      2192
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1234
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1216
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      447
      978
    Aihe