Näin käy kun ei osaa ajaa

..Auto-Antero

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012012015106160_uu.shtml
Ajoharjoitteluun ei ole varattu yhtään paikkaa jossa voisi ILMAISEKSI käydä kokeilemassa taitojaan. Mielestäni tämmöisiä paikkoja pitäisi maassamme olla kymmeniä, ellei satoja.

Aikoinani aloitin suvereenin ajourani järven jäällä takavetoisella IsuzuBellet riisipussilla. Olin tietenkin ajellut jo faijan mersulla mökkiteillä useita kertoja.
Ainoastaan kolme kierrosta jääradalla sai 11v pojanklopin opetettua luiston hallintaan. Tietenkin synnynnäisillä lahjoilla on myös osuutta asiaan.
Hetken päästä pöllytin penkkoihin nojaten ohi kaikista radalla surranneista vatipäistä. Pelkkiä keiloja kaikki tyyni!

Kahden tunnin sessiossa vetelin tankin tyhjäksi ja jouduimme värjöttelemään pakkasesa, kunnes faija vihdoin tuli pelastameen meidät jäältä. Oli vieläpä vihainen koska joutui hakemaan riisikippoon lisää bensaa.
Jokaisella nuorukaisella pitäisi olla mahdolliuus kunnon ajoharjoitteluun jo kauan ennen kortti-ikää. Mitä nuorempana oppii, sitä paremmin se menee luihin ja ytimiin.

Vaan mitäpä viranomaiset? Väittävät järvivesien saastuvan moisesta koulutuksesta. Kissan paskat!
Jos jokainen olisi yhtä hyvä kuski kuin MINÄ, ei maassamme kuolisi sieluakaan autoliikenteessä. Kumi tulee yhteiskunnalle kalliimmaksi, muutama nokipisaran niellyt särki, vai neljäsataa kuollutta vatipäätä vuosittain?

Minä ainakin panostaisin ajoharjoitteluun!

0

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Poliisi yritti murhata mopopojan

        Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
        Maailman menoa
        705
        2800
      2. Mopomiitti!

        Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
        Tuusula
        516
        1715
      3. Poliisi kiilasi mopoilijan

        Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
        Kiuruvesi
        311
        1383
      4. Ei se nainen edes oo

        mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        83
        1364
      5. Aina vaan mietin sua

        Miksen saa sinua mielestäni pois
        Ikävä
        58
        923
      6. Käviskö tällainen suhde

        Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
        Ikävä
        66
        802
      7. Vetovoima

        Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
        Ikävä
        35
        715
      8. Raiskausyritys

        Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
        Kajaani
        37
        715
      9. Nainen. Onko meissä

        Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
        Ikävä
        48
        704
      10. Onko täällä ketään

        Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
        Ikävä
        46
        694
      Aihe