Lääkärikäynti

Pakotettu

Hei! olemme nuori pari 20v ja 23v. Meillä oli edellispäivänä lääkärikäynti julkisen puolen lapsettomuushoitoihin. Siellä miehen kivekset katsottiin ja minun paikkani ultrattiin. Kaikki näytti olevan kunnossa, mutta minä en näyttäisi ovuloivan, tai sanoi ettei sieltä yksi erotu ylitse muiden mikä tarkottaisi että ovulaati tapahtuisi. Miehen sperma huonolaatuista, normaaleja vain 1 % ja toisessa testissä 3%. Lääkäri lähetti mieheni hormooni kokeisiin ja minut jätti lähinnä vain odottamaan miehen tuloksia. Kuitenkin ilman kysymättä, juttelematta lääkäri päätti että me menemme IVF-hoitoihin. En itse sinne haluaisi mennä, sillä luulin että ongelma olisi minussa. ( voihan se vielä ollakkin vaikka munajohtimissa) Mutta lääkäri sanoi kaksi kerta kun kysyin että voisinko päästä aukiolotutkimukseen, niin hän totesi että sinne on turha mennä, kun menette IVF-hoitoihin. Joten mitä minun tulisi tehdä? Emme halua mennä noin rankkoihin hoitoihin. Haluaisin tietää voinko saada luomusti lasta, haluaisimme parantaa miehen sperma laatua, ja haluaisin saada jotain lääkkeitä jotka tasottaisivat minun kiertoni, sekä auttaisi ovuloimaan. Mitä mielestäsi kuuluisi tehdä?

1

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Ikävä kuulla, että kokemuksenne lääkärikäynnistä julkisella puolella oli huono.

      Päätös IVF-hoidosta tehdään silloin, kun siihen on selvät perusteet. Mielestäni teillä on oikeus kuulla mitkä ne ovat ja lääkärin täytyy pystyä ne teille ymmärrettävästi kertomaan.

      Valitettavasti miehen spermanlaatua on vaikea parantaa, koska emme tiedä mikä aiheuttaa siittiöiden rakenteen poikkeavuuta. Eli meillä ei ole siihen lääkkeellistä keinoa. Sperman hedelmöityskykyyn vaikuttaa siittiöiden rajennetta enemmän niiden määrä ja liikkuvuus. Mitä lääkärinne sanoi tästä?

      Teidän kannattaa pyytää lääkäriltä arvioita siitä mitkä ovat mahdollisuutenne luomuraskauteen, ja mitkä hoitojen avulla, kevyet hoidot mukaanluettuina. Hoitopäätäs pitäisi syntyä hyötyjen ja haittojen arvion ja teidän toiveiden yhteistuloksena.

      Neuvoni on, että otatte asian puheeksi lääkärinne kanssa. Jos se ei onnistu, voisitte käydä lapsettomuuslääkärin juttusilla saadaksenne toisen mielipiteen.

      Hyvää jatkoa toivottaen
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1572
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1360
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      881
    7. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    8. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      64
      853
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      72
      775
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe