http://www.maplandia.com/russia/leningradskaya-oblast/kingiseppskiy-rayon/kingisepp/
Hyvä Ministeri
"Hölmöydelläkin on oltava rajansa. Suomen ei pidä rahoittaa venäläisten tehtaiden puhdistuslaitteita. Kyllä se tehtävä kuuluu venäläiselle omistajalle ja Venäjälle.
Sen sijaan Suomen on suoraäänisesti ja reippaasti vaadittava Venäjää hoitamaan asia kuntoon. Törkytehtaan vuosipäästöt Itämereen ovat suurin piirtein yhtä suuret kuin koko Suomen.
Venäjä on suurvalta ja lannoitetehtaan omistaja on maan 17. rikkain ihminen, 39-vuotias oligarkki Andrei Melnitšenko 4,4 miljardin euron omaisuudella."
http://www.ksml.fi/mielipide/paakirjoitukset/venaja-maksakoon-omat-saasteensa/987624
Jätevettä, Lantaa ja Muita vientituotteita
26
151
Vastaukset
- tulokset näkyy
Tuo hölmöysehto ei koske ministereitä. Itseasiassa tuntuu olevan pääsyvaatimus
tuohon virkaan.- Köyhä työmies
Koskeeko tuo hölmöysehto myös Presidenttiä vai ei?
"Halonen huomauttaa, että onhan Venäjä hoitanut Pietarin jätevesiasiatkin kuntoon, joten kyllähän nyt yksi tehdas pitäisi saada kuntoon."
Mutta eikös se ollutkin pieni Suomi, joka rahoitti ja hoiti Pietarin jätevedenpuhdistamoiden rakentamisen köyhäinapuna?
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/uutinen/halonen-venäjälle-kyllä-nyt-yksi-tehdas-pitäisi-saada-kuntoon
- eespäin...eespäin
Vielä ehtii Halonen järjestää ihannevaltioonsa parikymmentä miljoonaa euroa suomalaisten rahoja. Jos vaikka samalla saisi sen mokkutonttinsa sieltä.
- Hapansilakkaa
Voihan hessus
Ne tehtaathan ja jätekasat joen varrella näkyy maan ulkopuolelta avaruudesta asti Google kuvasta.
Miten ihmeessä niitä ei huomattu edes 1980 luvulla vuosittain vietettävissä "Itämeren Suojeluviikojen aikanakaan"
Taitaakin Rauhan meri itseasiassa olla Paskojen Meri - ????
Hapansilakkaa kirjoitti:
Voihan hessus
Ne tehtaathan ja jätekasat joen varrella näkyy maan ulkopuolelta avaruudesta asti Google kuvasta.
Miten ihmeessä niitä ei huomattu edes 1980 luvulla vuosittain vietettävissä "Itämeren Suojeluviikojen aikanakaan"
Taitaakin Rauhan meri itseasiassa olla Paskojen MeriJos sitä tehdasta ei ole silloin v.1980-luvulla ollut?
- Koligarki 4,4
Suomalaisela rahallako?
Ministerin pitää vaatia silloin toteutettavaksi samat päästönormit kuin Suomessa suomalaisten mummojen mökkien wessoissa jätenveden käsittely.
Ville Niinistö: Itämerta saastuttavan lannoitetehtaan päästöt kuriin 20 miljoonalla
19.1.2012 14:05 | 36 |
STT
Jarno Mela / Lehtikuva
Ville Niinistö kutsuu koolle kokouksen, joka suunnittelee venäläisten kanssa tehtävää yhteistyötä lannoitetehtaan päästöjen vähentämiseksi.
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr) arvioi torstaina julkaisemassa blogissaan, että Venäjän Kingiseppissä sijaitsevan EuroChemin suuret lannoitepäästöt saataisiin kuriin noin 20 miljoonaa euroa maksavalla puhdistamoratkaisulla. Niinistön mukaan fosforipäästöjen suuruus tuotantoprosessissa ei ole yhtiölle järkevää edes taloudellisesti.
Niinistö kertoo kutsuneensa ensi viikoksi koolle suomalaisten yhteistyötahojen kokouksen, joka suunnittelee venäläisten kanssa tehtävää yhteistyötä lannoitetehtaan päästöjen vähentämiseksi.
Mukana Suomesta ovat muun muassa Suomen ympäristökeskus, John Nurmisen Säätiö ja ulkoministeriö.
Niinistö lupaa, että "Venäjällä keskustelemme asiasta kaikilla tarvittavilla poliittisilla tasoilla ja asianomaisen yhtiön edustajien kanssa".
"Lähetän itse kirjeen kollegalleni luonnonvaraministeri Juri Trutneville", Niinistö lupaa.
Kingiseppin lannoitetehdas
Kaikki artikkelit aiheesta
Halonen Itämeren kuormittajasta: Kyllä yksi tehdas saadaan kuriin
Julkaistu 14:54 | 33
Venäläiseltä lannoitetehtaalta jättipäästöt Suomenlahteen
Päivitetty 15:04 | 105
Itämerta saastuttavan kaivosjätin taustalla Venäjän 17. rikkain oligarkki
Julkaistu 12:38 | 22
Liittyvät aiheet
Kingiseppin lannoitetehdas
http://www.hs.fi/politiikka/Ville Niinistö Itämerta saastuttavan lannoitetehtaan päästöt kuriin 20 miljoonalla/a1305553696986
Itämerta saastuttavan kaivosjätin taustalla Venäjän 17. rikkain oligarkki
19.1.2012 12:38 | 22 |
A A
Heli Saavalainen
Helsingin Sanomat
Valery Levitin / Kommersant
Itämeren suurimmaksi pistekuormittajaksi osoittautuneen Fosforitin taustalla on kaivosjätti EuroChem, jonka omistaa oligarkki, miljardööri Andrei Melnitšenko, 39. Hän on Forbes-talouslehden mukaan 4,4 miljardin omaisuudellaan Venäjän 17. rikkain.
EuroChemin lisäksi Melnitšenko omistaa osan Venäjän suurimmasta hiilikaivosyhtiöstä Siberian Coal and Energy Companysta (Suek).
Melnitšenko aloitti uransa pankkiirina 1993. Wikipedian mukaan hän oli ensin osakkaana MDM-pankissa, josta tuli kymmenessä vuodessa Venäjän suurin yksityinen pankki. Vuonna 1997 Melnitšenkosta tuli pankin ainoa omistaja.
Vuoden 2000 Melnitšenko rakensi liikemiestuttavansa Sergei Popovin kanssa kolme yhtiötä, EuroChemin ja Suekin ja teräsputkia valmistavan TMK:n, joka myytiin 2009.
Melnitšenko on naimisissa kroatialaisen mallin Aleksandra Kokotovic Melnitšenkon kanssa ja asuu Moskovassa. Hän ilmoittaa harrastuksikseen lukemisen, matkustamisen ja sukeltamisen.
Hän omistaa valtavan, 300 miljoonaa dollaria maksaneen huvijahdin, joka on saanut runsaasti julkisuutta.
Kingiseppin lannoitetehdas
Kaikki artikkelit aiheesta
Halonen Itämeren kuormittajasta: Kyllä yksi tehdas saadaan kuriin
Julkaistu 14:54 | 33
Ville Niinistö: Itämerta saastuttavan lannoitetehtaan päästöt kuriin 20 miljoonalla
Julkaistu 14:05 | 36
Venäläiseltä lannoitetehtaalta jättipäästöt Suomenlahteen
Päivitetty 15:04 | 105
Liittyvät aiheet
Kingiseppin lannoitetehdas
Itämeri
http://www.hs.fi/kotimaa/Itämerta saastuttavan kaivosjätin taustalla Venäjän 17 rikkain oligarkki/a1305553692197 - hyväko tarjako
Vaikuttaa että Suomi on kiristyksen uhri. (eikö sotakorvaukset riittäneet)
- Totuutta mukaan.
Pietarin jätevedenpuhdistamon rakentamisesta tehtiin sopimus v. 2005. Tekijöinä Pietarin vesilaitos ja Suomen puolelta John Nurminen Säätiö. Kokonaiskustannukset 5 miljoonaa euroa. Ne jaettiin 50-50 periaatteella säätiön ja vesilaitoksen kesken. Tämä projekti kuuluu JN- Säätiön ohjelmaan Puhdas Itämeri- hakkeeseen. Säätiön suurimmat tukijat ovat; Fortum, Nokia, Sanoma ja Suomen ympäristö ministeriö, sekä paljon monia yrityksiä ja yksityisishenkilöidä. Säätiö on johtanut ja hallinnoinut koko projektin. Puhdistamo valmistui kesällä v. 2011. Hanke toeutettiin Pietarin kolmella suurimmalla jätevedenpuhdistamolla.
Nämä tiedot ovat poimittu JNS- Uutiset.
Puhdas Itämeri- hankeessa on mukana ovat mm. Nokia ja Onninen O/Y vielä uusilla kahden vuoden sopimuksilla.
Herlinien Kone O/Y on myös mukana omalla panoksella, ja alueella.
Tämä siksi, että tulisi hiukan totuutta mukaan. - hullutusta koko pas.
Turhaa täsmennät. Suomalaista rahaa joka tapauksessa. Fortum voi leikkiä jeesusta,ei tarvi kun hintaa nostaa. Entäs ympäristöministeri. Verovaroin herrat elvistelee.
Hieno periaate Valtioiden koon mukaan 50-50 %- Bulaa bulaa
Heli Saavalainen
Helsingin Sanomat
Valery Levitin / Kommersant
"Itämeren suurimmaksi pistekuormittajaksi osoittautuneen Fosforitin taustalla on kaivosjätti EuroChem, jonka omistaa oligarkki, miljardööri Andrei Melnitšenko, 39. Hän on Forbes-talouslehden mukaan 4,4 miljardin omaisuudellaan Venäjän 17. rikkain.
Hän omistaa valtavan, 300 miljoonaa dollaria maksaneen huvijahdin, joka on saanut runsaasti julkisuutta."
Eikös tuo 4,4 Miljardia euroa ole neljä (4) kertaa suurempi varallisuus kuin alunperin Suomen paljon riidelty takausvastuu EU:n kautta Kreikan valtion veloille?
Totuus on, että asianomainen tehtailija kustantakoon tehtaansa "itä-meren direktiivien" mukaiseen kuntoon ihan itse. Jos rahat ei riitä, myyköön vaikka huvijahtinsa.
Ministerien ei ole viisasta syytää sinne yhtään suomalaisia varoja.
Tämä vaan, ettei totuus unohtuisi.
- Totuutta mukaan.
JNS-Uutiset on lehti mitä ei moni lue, eikä tiedä koko lehteä? Se ei tietääkseni tule kirjaston lehtisaliin? Minulle lehti tulee. Puhdas Itämeri- hanke ei ole ainoastaan suomalainen yksittäinen hanke, vaan koko Itämeren alueen maiden.
Se (Pietari) hanke työllisti jonkun verran meidän teollisuutta, konehankinnoissa. Profektin johto ja suunnittelu oli koko ajan suomalaisten käsissä.
Niin ikävää kun se on, Itämeri, maailman saastunein meri. Kaikki mikä tehdään Itämeren puolesta on hyväksi merelle. Teki se sitten kuka vaan.
Näissä asioissa ei kannattaisi ottaa mukaan "Russofobiaa". - Feximan sinkkiämpäri
Sillä nyt ei kyllä ole mitään tekemistä "Russofobian" kanssa jos vaaditaan, että "suuri ja mahtava venäjä" ja 4,4 miljardin euron omaava venäläinen omistaja korjaavat ja kustantantavat Itämerta pahiten likaavan Neuvostoliiton aikaisen "itselle yksityistetyn" tehtaan sotkut omilla varoillaan sen sijaan, että Suomi sen tekisi ja rahoittaisi.
taidat olla viimeinen Taistolainen, joiden totuus oli tunnetusti kaukana totuudesta.. - Totuutta mukaan.
Kiitos vaan tittelistä! Taidan kyllä olla porvalisesti ajatteleva, samalla tavalla kuin JN-Säätion päättäjät, tai Säätiön tukijat. Toivoisin sinun myös selvittävän, keitä Suomalaisia kuuluu tähän Puhdas Itämeri-hankeeseen? Tokkopa yhtään "Taistolaista"? Kun arkumentit loppuvat, nimittelyt alkavat!
Se, jos et ymmärrä tätä mm. Pietarin hanketta ym. ei edellytä toisia nimittelemään!
Edelleen Puhdas Itämeri- hankeen puolesta!- voi hyvä syl
Eli suora neuvosi muille valtioille. Paskatkaa minkä kerkiätte. Suomi siivoaa ja maksaa kulut.
Tuosta nimittelystä,Kuka heitti "russofobian"
Normaali oikeuskäytäntö on että aiheuttaja korvaa. Mikäli Suomella on löysää rahaa
niin autettavia ,todella pulassaolevia on maailma täynään.
Mutta tietysti itämeri on tärkein,että kotimaan herrat ei likaa purjeveneitään
kun tulevat kulttuuri satamaan ryyppäämään
- Totuutta mukaan!
- voi hyvä syl -. Neuvosi; "Paskatkaa minkä kerkiåtte. Suomi siivoaa ja maksaa kulut". Ei oikei pidä paikkaansa. Kyllä jokainen Itämeren valtio on "talkoissa"mukana.
Mm. Riian jätevedenpuhditamon kahden vuoden tulos, valtava fosforimäärä 145 tonnia/ vuosi on saatu vajaaseen 40 tonniin vuosi. Se on paljon! Joihinkin projektiin on tullut EU rahoitusta.Ja kohdemaat rahoittavat myös.
Meillä oli aikoinaan Kokemäenjoen varrella, Harjavallassa, Kemira O/Y ja muun teollisuuden päästöt, paha ongelma. Tällä hetkellä meillä on tämä Kymijoen laskuhaarojen alueen saastuminen. Ja sitä samaa on edelleen monissa muissa paikoissa. Myös Tankkeriturvallisuus etenee, useamman maan yhteistyönä.
Jos tuon sinun ajattelusi mukaan eläisimme, ei minunkaan kuuluisi maksaa Kotkan Pasaatin edustan siivoamista, koska en heittele sinne tupakan natsoja enkä muutakaan roskaa!
Taisi olla tässäkin liikaa? - sotkuista touhua
En vastusta itämeren puhdistusta ja siihen liittyviä toimia. Mutta näin selvässä tilanteessa,missä joku raharetku huvikseen jättää touhun muille niin en ymmärrä asennetta.Tosin naapurimaan lait on kuin Suomessa. Eliitti ja rahapiirit on vastuusta vapaat. Niiden sotkut hoidetaan verovaroin.
- ?????
Verovaroista me nyt maksamme EU kautta pankeille ja sijoitajille, että he eivät kärsisi ahneutensa takia tappioita! Jos emme maksa, maailman talous kaatuu!
Siinä nyt näette kuinka tärkeä on Suomi? Eikös Katainen näin kertoile!- käteinen paskakuskis
Eli samaan pas*kaan se raha menee. Sitten tämä höynäytettävä kansa antaa kettuniinistölle vielä äänensä.
- Totuuden mielipide
käteinen paskakuskis kirjoitti:
Eli samaan pas*kaan se raha menee. Sitten tämä höynäytettävä kansa antaa kettuniinistölle vielä äänensä.
- arvaappa?
Puhdistamon suunnittelu ja koneistojen valmistus sekä asennus tuo myös "joillekin" rahaa!
Arvaappa kenelle? - +++!
Suunnitelijat ja koneistojen tekijät eivät välitä siitä kuka maksaa? Kunhan vain rahaa tulee!
- luomuako???
Luonnonsuojelulla nykyisin tehdään rahaa. Se on nykyisin "pop"! Myös sitä suurennellaan, koska huomattu sen varjolla on hyvä myydä, monia tuotteita! Luonnon "suojelun" ympärillä pyörii iso bisnes! Sillä rahastetaan!Luomulla myös keinotellaan, sillä luomu tuotteet ovat aina kallimpia kuin "tavalliset"! Ja tavallinen tallaaja ei tiedä aina onko se sitä "luomua"?
Vuosia sitten, kaksi kaveria keksi tuottaa Espanjasta talvella kurkuja, ja laittoivat suomalaiset kääreet päälle, ja möivät ne suomalaisina tuotteina huomattavasti kalliiimmalla! He kuitenkin jäivät siitä kiinni ja saivat rangaistuksen. Muistikuvani mukaan tämä uusi pakkaaminen taisia tapahtua Kuopiossa?- kolhoosikylä
Tuollainen on rikos yksityiselle. Tukkuri kun kärähtää niin se on inhimillinen virhe.
Kyllä täällä vuorineuvokset komeasti pelaa.
Kun kaupan myynti alkoi laskemaan syksyllä ,niin herrat sopivat että työkkärirahaan satanen lisää
- ahneus?
Voivuori saatiin ovelasti hyvin matalaksi, Aloitetiin kova rumba voin vähyydestä! Ei mennyt kun hujaus ja voi loppui kaupoista. Ja siirtyi ihmisten pakastimiin tai jääkaappeihin! Kun voin varastot saatiin tarpeeksi tyhjäksi, pula loppui Ja kas kummaa taas on kaupoissa runsaasti voita!
Ihmettelen sitä mammaa joka julkisuudessa kehui ostaneensa pakastimeen 100 kpl. ½ kilon pakettia! "Kyllä voita riittää"! Sitä se ahneus ja hysteria teettää! - luomu?
Luonnonsuojelu ja luomuruoka on se, millä tehdään nykyisin rahaa!
Se on härskiä bisnestä! - yhteistyötä
No niin
Ministeri Ville Niinistö polleasti kertoili, että fosforipäästön korjaaminen maksaa 20 Miljoonaa euroa. Suomi tarjoaa yhteistyössä tietotaitoa ja osaamista ja Venäjä kustantaa
itse korjauksen. Tehtaan omistaa venäjän 17. rikkain mies, joka kertoo, että "fosforipäästö ei ole hänen tehtaaltaan"
Yhteistyöläiset on nyt FSB:n käsissä ja armoilla.
Viesti Ville Niinistölle ja Suomelle on aivan selvä:
"Mitä lempoa te täällä koluatte ja nuuskitte. laittakaa vain ne 20 Miljoonaa euroa tulemaan, niin tehtailija hoitaa asia omalla tavallaan"
HS: Venäjä pyytää Suomelta lisäselvitystä Knuuttilasta
STT
01:43 (Päivitetty 05:00)
Venäjän ulkoministeriö pyytää Suomelta lisäselvitystä Suomen ympäristökeskuksen tutkijan Seppo Knuuttilan toimista, kertoo Helsingin Sanomat.
Selvityspyyntö koskee Knuuttilan toimia Kingiseppissä viime viikolla. Knuuttila pidätettiin, kun hän oli virkamatkalla ottamassa vesinäytteitä Fosforit-lannoitetehtaan lähellä.
Venäjän turvallisuuspalvelu FSB kuulusteli Knuuttilaa pidätyksen jälkeen tuntikausia. Tutkijan tietokone takavarikoitiin paluumatkalla Venäjän tullissa, jossa kuulustelutkin jatkuivat.
Venäjä tuomitsee Knuuttilan toimet ja toivoo Suomelta arviota hänen käytöksestään. Venäjän mukaan Knuuttila poikkesi aiemmin sovitulta näytteenottoalueelta ja tunkeutui Fosforitin vartioidulle alueelle, jossa hänet pidätettiin.
Helsingin Sanomien mukaan selvityspyyntö käy ilmi Venäjän ulkoministeriön tiedotteesta.
- Yhteistyökumppaneille on lähetetty Venäjän ympäristöministeriön kautta lisätietoja tapauksesta. On esitetty toivomus, että suomalaiset antavat kattavan arvion Knuuttilan käytöksestä, sanoo ministeriön tiedottaja Aleksandr Lukashevitsh tiedotteessa.
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/hs-venaja-pyytaa-suomelta-lisaselvitysta-knuuttilasta/1188364
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889