Onko valmistamisessa käytetty kittiä linssin kiinnittämiseen?
mikä on kit objektiivi
9
201
Vastaukset
- Joo, kyllä, mutta
mustaa, jotta siitä ei tulisi heijastuksia.
- kittiä kanssa
Tuo kit on slangilyhenne sanasta kitten.
Nimitys tarkoittaa, että objektiivi on suunnteltu pikkukisujen kuvaamisen.
Muussa tapauksessa kit tarkoittaa ns. kytkykauppaa. Eli jos ostaa kittiobjektiivin niin siinä tulee järjestelmäkameran runko ns. kylkiäisenä. Mun pokkarikitissä oli kamera ja laukku. Sohvakitissä taas on ollut esim. kinkku. - Coq Bleu
Ihan alunperin ”kit lens” tarkoitti normaaliobjektiivia (yleensä 50 mm) joka myytiin kameran ”kylkiäisenä”
Sittemmin siitä on tullut digikuvaajien ”starttimoottori” joka (liian) usein jää pettyneen harrastajan ainoaksi objektiiviksi (ei tullutkaan hyviä kuvia vaikka kamera on oikein järkkäri)
kts
http://en.wikipedia.org/wiki/Kit_lens - Kittaaja
Englannin sana 'kit' =
rakennussarja
sarja
varustepakkaus
välinelaatikko
tai jotain sinne päin.
'Kittiobjektiivi' on valokuvaajien slangia ja tarkoittaa järjestelmäkameran rungon mukana aloituspaketissa myytävää huokeaa objektiivia.
Kyllä sillä kuvia saa (melkein) siinä missä kalliimmillakin. Hifistelijöille mikään ei tietenkään riitä.
Itse ostin pari kuukautta sitten järkkärikameran, jonka mukana tuli tuollainen 18–55 mm:n 'kittilinssi' (suttuzoomi, kuten moni sanoisi). Kuvasin sillä joitakin kymmeniä ruutuja. Siitä hyvitettiin muutama kymppi vaihdossa toiseen zoomiin, jossa on laajempi polttovälialue ja (kuulemma) parempi piirto. Köyhdyin objektiivin vaihdossa enemmän kuin olin maksanut rungosta ja kittilinssistä yhteensä.
En tiedä, kannattiko. Minun taidoillani se kittilasi olisi varmaankin riittänyt ihan yhtä hyvin.- Runko ja objektiivi
ovat tasapainoinen kokonaisuus ominaisuuksiltaan silloin kun runko on maksanut n. 20% ja objektiivi n. 80%.
- 31
Runko ja objektiivi kirjoitti:
ovat tasapainoinen kokonaisuus ominaisuuksiltaan silloin kun runko on maksanut n. 20% ja objektiivi n. 80%.
500 euron runkoon täytyy ostaa 2000 euron objektiivi. Se kyllä rajaa valikoimaa aika lailla.
- Kannattaa se ottaa
Ei oo vaan käytännös saat lähes ilmaséksi kamerapaketin mukana objektiivin joka
maksais ties mitä irrallaan ostettuna? - 5D
Kit on PAKETTI. Ei sillä ole mitään tekemistä laadun tai hinnan kanssa. Kyllä se kit voi olla halpa, mutta se voi olla myös kallis. Kiitiä käytetään muidenkin tuoteiden kanssa kuin kameroiden. Se on hyvä lähtökohta tapauksiin, joissa saat kaiken tarvittavan ja et ehkä itse tiedä mitä kaikkea tarvitaan. Kamera objektiivi on vain yksi kit-esimerkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864