Vl-liikkeessä on ollut paljon pahaa ja moitittavaa.
60 luvulla "pappiseriseura", jolloin suuri joukko vl-liikkeen pappeja vainottiin, "sidottiin" ja ajettiin joukosta - valheiden perusteella.
Sitten nämä typerät maallikot pääsivät kehittelemään syntiluetteloita, jotka mitätöivät Jumalan ihmiselle antaman syntiluettelon (käskyt 1.-10.). Ihminen kun ei pysty täyttämään edes Jumalan ihmiselle luettelemia käskyjä edes yhtä päivää. Eikä ihmiselle jää muuta vaihtoehtoa, kuin turvautuminen Jumalan armoon. Jumalan käskyjen lisäksi ihminen, eikä vl-liikkeeseen kuuluva, ei kukaan, ei tarvitse ihmisen keksimiä syntiluetteloita. Niillä on vai kuormitettu tarpeettomasti vl-liikkeessä. Näin vl-usko muuttui pakkouskoksi. Näin rakkaus ja rauha saatiin tapetuksi ja karsituksi uskovia elähdyttämästä.
Lisäksi nämä typerät maallikot kehittelivät seurakunnan "yksimielisyyden vaatimuksen oppin" ja "erehtymättömyyden opin". SRK:sta tuli "jumalan huoneen hallitus". SRK:sta tuli erehtymätön. Tätä hallitusta vastaan nousu on "kuoleman synti". Nämä tulkinnat ja vaatimukset ovat yhä voimassa.
70-luvulla "hoitokokouksissa" ajettiin "vääriä henkiä" (kososlaisuutta, hempeää henkeä, lakihenkeä ja ties mitä henkiä) ja ajettiin tuhansia uskovia haudan lepoon, hullujen huoneelle, tai lopuksi ikäänsä toimintakykynsä menettäneiksi. Tuhansia toinen toistaan hurjempia kohtaloita. Nämä uhrit menettivät kaikki yhteydet vl-liikkeeseen kuuluviin lähiomaisiin, sukulaisiin, ystäviin tuttaviin. "Oikein uskova" kun vl-liikkeessä ei saa pitää mitään yhteyttä näihin "sidottuihin". Nämä tuhansien uskovien "sitomiset" perustuivat toinen toistaan hurjempiin juoruämmien juttuihin, valheisiin, panetteluihin, perättömiin väitteisiin. Ne tehtiin koko seurakunnan käsittävissä ristikuulusteluissa ja nujerruksissa, joita jatkettiin yön pikkutunneille. Lakihenki oli niin julmaa, että kukaan ei uskaltanut puolustaa ketään uhriksi valittua joutumatta itsekin samojen syytösten uhriksi ja "sidotuksi". Armoa ja anteeksiantoa uhri ei saanut pyysipä hän näitä "syntejään" miten tahansa anteeksi. Joko hän pyysi syntejään anteeksi väärin sanoin tai oikeilla sanoilla, mutta henki oli väärä...
Pedofilian- ja insestin esiintymistä vl-liikkeessä on SRK:n taholta kielletty ja vähätelty jo yli 30 vuotta!!! Asiantuntijoita, lehdistöä ja muita tiedotusvälineitä sekä UHREJA on vaiennettu ja uhkailtu. Pedofiileille on annettu anteeksi ja uhreja on vaiennettu - että tytär ei "häpäisisi" omaa isää. Tämän asian käsittelyn yhteydessä SRK:n johto on kärynnyt toinen toistaan hurjemmista valheista - kertaakaan niitä rehellisesti korjaamatta.
Olen arkkipiispan, Heikki Rainion ja monen muun kanssa samaa mieltä. Vl-liikkeessä olisi syytä sallia avoin keskustelu joutumatta heti "sidotuksi". Kaikki edellä mainitut virheet, tulisi myös kaikkien niihin syyllistyneiden korjata JULKISESTI ja eri vaiheiden uhreilta tulisi pyytää teot anteeksi - kaikilta niiltä, joilta tekoja vielä voidaan anteeksi pyytää.
Mielestäni vl-liikkeessä on paljon, kuvottavan paljon korjattavaa ja muutettavaa. Vl-liike on saanut ansaittua kritiikkiä - itse hankittua kuvottavaa kuormaa. Ihmettelen niitä vl-liikkeeseen kuuluvia jotka yhä ilkeävät kiistää tehdyt virheet ja yhä yrittävät vaientaa keskustelua.
Kivet eivät muutoin vl-liikkeen kengistä häviä.
VL-LIIKKEESSÄ ON PALJON MÄTÄÄ PUHDISTETTAVAKSI
8
290
Vastaukset
- lainattu toisaalta
Ihminen on Uskonnollinen eläin..........Hän on ainoa eläin joka rakastaa lähimmäistään niinkuin itseään ja katkaisee hänen kurkkunsa, jollei hänen teologiansa ole kohdallaan. Hän on tehnyt maailmasta hautausmaan yrittäessään parhaansa mukaan silottaa veljensä tietä autuuteen ja taivaaseen. (Mark Twain, Matkakirjeitä maasta. 2005, s. 207)
- hannestapani
Ytimekäästi syvälle pureutuvasti tiivistetty ilmaus. Siihe voin yhtyä vaikkakaan en pidä itseäni enkä ketään muutakaan ihmistä eläimenä. Ehkä Mark Twain tässä käyttää sitä sopivasti haveksittavien ihmisen eläimellisten piirteiden tehosteena?
- vai kuinka
Tais olla Kotimaassakin sama juttu!
- armonoppilas
Ai sekö oli hannestapani sinusta oikeaa oppia, kun elämänsanalainen Arvo Turakka sanoi että kastamattomat lapset menevät helvettiin???
- hannestapani
Mistä moisen väitteen/epäilyksen heität?
En väitä, että kaste/kastamattomuus ratkaisisi ihmisen pelastumista. Tärkein on usko. Usko Jeesukseen on uskon ydin.
- Noinhan siinä
kävi, kun SRK asettui yläpedille ja pisti Jumalan alapedille: ja lujaa on menty päin helvettiä! Joko nyt löytyisi m**** näistä nuorista teologeista laittaa asioita Raamatun mallin mukaisesti kohdilleen ja pistää saarnaksi niinkuin Iso Kirja opettaa?
- hannestapani
Mielestäni muutos ei onnistu yksinomaan nuorten teologien kirjoituksilla, puheilla ja kannantoilla. Siihen tarvitaan kaikkien, KAIKKIEN OIKEIN USKOVIEN JYRKKIÄ TOIMIA. SRK:n piruille on pantava luu kurkkuun ja heidät tulee sitoa enempää ketään raatelemasta.
- Tästä lähdetään.
VL-miehistä on tähän mennessä jäänyt kiinni astenraiskaamisesta noin 1,5-2% joka on yli kymmenkertainen määrä verrattuna maamme keskiarvoon. VL-puhujista on jäänyt kiinni jo noin 4% joka on jopa kolmekymmenkertainen määrä keskiarvoon verrattuna.
Kaiken lisäksi lapsena raiskatut vl-perheiden lapset uskaltautuvat toisten esimerkkiä noudattaen "häpäisenään isänsä" eli tekemään rikosilmoituksen, joten lähitulevaisuudessa näemme mihin tämä johtaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551206
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911189Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17888
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 12707
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603