Kiinalaiset havittelevat yhä konkurssi-Saabia.
Saab on kuin moninäytöksinen tragedia. Nyt ollaankin ehkä vasta väliajalla.
Autonvalmistaja Saabia aikaisemminkin tavoitellut kiinalainen Youngman suunnittelee tekevänsä vielä kerran tarjoukset merkistä lähiviikkoina. Kiinalaiset maksaisivat Trollhättanin ylpeydestä noin 500 miljoonaa euroa.
Asiasta kirjoittaa talouslehti Dagens industri, joka ei paljasta lähteitään.
Saab hakeutui konkurssiin hiljattain.
Ostohinnan lisäksi Youngman lupaa investoida yhtä paljon pääomia uuden mallin kehittämiseen
Dagens industrin mukaan Youngmans hallituksen puheenjohtaja Pang Qingnian ja henkilöautodivisioonan johtaja Rachel Pang tulevat Göteborgiin ensi viikolla. Siellä heidän on määrä esitellä aikomuksiaan konkurssipesän hoitajille.
- Ajatuksena on käynnistää tuotanto Saab 9-3-mallilla Trollhättanissa. Tämä tapahtuisi 15 viikon kuluttua sopimuksen allekirjoittamisesta, Di:n lähde väittää.
Saabin ja kiinalaisten ostajien kaupat ovat kariutuneet tähän saakka GM:n vastustukseen. GM ei halua luovuttaa kehittämäänsä tekniikkaa kiinalaisten käsiin. Nyt ongelma aiotaan kiertää hankkimalla tarvittavat osat muilta alihankkijoilta.
Ongelma koskee ennen kaikkea moottoreita ja vaihteistoja. Ostajakandidaatti ei paljasta vielä osien uusia toimittajia.
- Muut GM:ään liittyvät osat saadaan uusilta toimittajilta, joilla ei ole yhteyttä GM:ään, sanoo Di:n lähde.
Lehden mukaan Youngman tietää, että tarjottu 500 miljoonaa ylittää reilusti Saabin laskennallisen arvon. Se jopa riittäisi niihin saataviin, joita noin 800 alihankkijaa perää Saabin pesältä.
"Nyt ollaankin ehkä vasta väliajalla"
6
95
Vastaukset
- Siitä se lähtee
Kaiken kaikkiaan hieno homma;D
- Rockefeller
Päiväunia elätellään näköjään vieläkin, vaikka vähän väkinäiseltä se jo alkaa näyttää.
Lehtijutussa ei ole yhtään tosiasiaa, joka puoltaisi Saabin tarun jatkuvan. Koko artikkeli on pelkkää spekulaatiota, ilman että taustalla olisi faktoja. - hjgggggggggggg
Joo kyllä näyttää siltä että Saab hörhöjen päät ovat seonneet lopullisesti.
- Pelko persiissä
Palstan trolleilla. Ettei vaan sittenkin...
- Siitä ostamaan
Tässä selvitys mitä on kaupan:
Varumärke = NEJ, Namn = NEJ, Fastigheter = NEJ, Tekniklicenser = NEJ, Reservdels företaget SAAB Parts = NEJ, Fenixplattformen = NJA/KANSKE VISSA DELAR.
Att den lilla tomten från Kina VILL köpa ALLT kanske i slutänden är fyra lådor hjulbultar och en instrumentpanel.- just joo
Fenixplattformen = NJA/KANSKE VISSA DELAR.
Ett nytt ingenjörsföretag, LeanNova Engineering, har nu bildats i spåren av Saab Automobiles konkurs för att bland annat utveckla bilar. Företaget räknar med att anställa ett par hundra personer fram till årsskiftet.
James Cains GM har aldrig ägt SAAB
Cains bolag är skapat av amerikanska regeringen 2009 för att skydda amerikanska intressen i fordonsindustrin.
så gick det till.
The directors of Motors Liquidation Company have stated that they believe shares in the company (the "old" GM, som ägde bl.a SAAB) will have no value since the company has far more debts than assets.
Sale of good assets to New GM.
The plan for General Motors'' bankruptcy is to auction off the company''s assets in a section 363 sale.
Because the price that these assets are expected to sell for is very high, there is expected to be only one bidder in the auction, a new company NGMCO Inc.
This company is formed by the United States government with a 60% stake, the federal government of Canada and provincial government of Ontario with a 12% stake, the United and Canadian Auto Workers unions with a 17.5% stake, and the unsecured bondholders of General Motors with a 10% stake.
The selling company is called Motors Liquidation Company (old GM).
On July 10, 2009, the purchase of the ongoing operational assets and trade name of "old GM" was completed and the purchasing entity, NGMCO Inc, changed its name to "General Motors Company LLC" after the purchase.
så varför ska vi lyssna på J. Cain?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921