Minä vain lähdin

Lumikki ja kääpiö

Pakkasin kassin ja hurautin autolla toiselle puolelle Suomea.Kotiin jäi lastenhoitajan hoiviin kolme pientä lasta ja kotiin pikaisesti tuleva mieheni, joka viikot pois ja viikonloput elää omaa elämää.Nyt se riitti sen takia häippäsin.Lapsilla on läsnä turvallinen aikuinen ja oma isä, minun vanhemmat ja mieheni vanhemmat varmasti siellä kohta huushollaamassa ja päivittelemässä tekoani.Neljäs pienokainen kasvaa sisälläni ja mietin miten lapsen elämän järjestän, mutta enempää en omalle vastuulleni lapsia halua ellei mieheni muuta tyyliään perheessä.Aborttikin on vielä tässä vaiheessa mahdollinen.Aion palata työelämään ja lastenhoitaja voisi meillä jatkaa kotona.Mies ei tähän ikinä suostuisi.Saa miettiä.Hänen tuloillaan kolmen lapsen elarit ei halvaksi tule ehkä hän valitsee maksettavakseen tuon hoitajan.Aion kotiin sunnuntai illaksi luulisin.Puhun ensin vanhempieni kanssa.En ole masentunut, en ole seonnut, haluan vain omaakin elämää ja miehen ottamaan vastuuta perheestä en jaksa katsoa tuollaista p askaa.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järki hoi

      Et todellakaan saa mieheltäsi elareita, jos lapset hänen kanssaan asuvat.. Se olet sinä, joka maksaa noista kolmesta ne elarit!

    • lues uudelleen

      "Aion palata työelämään ja lastenhoitaja voisi meillä jatkaa kotona.Mies ei tähän ikinä suostuisi.Saa miettiä.Hänen tuloillaan kolmen lapsen elarit ei halvaksi tule ehkä hän valitsee maksettavakseen tuon hoitajan"

      Eikös se aloittaja tuolla tarkoittanut, että mies ei halua että lastenhoitaja jatkaa= lapset äidille=isä maksaa elatukset
      mutta luultavasti sitten valitsee tuon lastenhoitajan, ettei tarvitse elatuksia maksaa=äippä maksaa elatukset

      Jos siis eroavat.

    • Onnea Matkaan

      Taidat tarvita aikusta seuraa ja haasteita, joita ei kotoa saa. Eli oman terveytesi ja lasten hyvinvoinnin takia voi hyvinkin olla viisas ratkaisu abortti ja töihin meno. Lapset saa hoitajalle tai tarhaan, miten nyt haluatte järjestää. Kun ei aina tarvitse odottaa toista kotiin, niin ehkä parisuhdekin on paremmalla pohjall. Joskus vaan on pakko olla itsekäs.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe