ohjeita

Milla

No niin. Kertokaapas minulle nyt hyviä neuleohjeita. Ei mitään huiveja, pipoja, lapasia, villasukkia, patalappuja, kännykkäpusseja/laukkuja sillä niitä olen jo kokeillut. Siis ideoita tarvis

12

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hth**

      www.ravelry.com
      www.ullaneule.fi
      www.novita.fi

    • -anne-

      Ja tuohon vielä Garnstudio niin johan riittää neulottavaa :) Eli oikein hyviä sivustoja on hth** vinkannut.

    • Käsiväkertäjä

      Menisit kirjastoon ja ottaisit kasan käsityökirjoja. On joka lähtöön ja vielä lehdet lisäksi. Taatusti alkaa raksuttamaan, että tuon ja tuon ja vielä tuon haluaisin tehdä. Siellä hyllyt pursuaa ideoita, kun vain otat käyttöön!

      Netistä löytyy vaikka mitä. Itse laitan hakusanaksi googleen milloin mitäkin ja ohjeita sataaa.... Viimeksi laitoin pitsineulejakun ja jee jne.

    • huoh.

      Kannattaisiko nimimerkki Millan vähän miettiä viestinsä sävyä, käskytyksellä ja tiuskimisella kun harvoin saa tahtomaansa. Voisihan vaikka kysyä, mikä on ihanin ja upein neuleohje, jonka olet nähnyt..?

      • Ehkä Milla

        ei nyt kuitenkaan käskyttänyt, saatika tiuskinut, mutta voisi kyllä itsekin vaivautua hakemaan mieleisiään malleja. Se kun on toisen aika vaikea tietää mitä hän loppupeleissä haluaa. Niitä malleja kun maailma pullollaan, eikä edes mitenkään vaikea löytää!


    • puikot heilumaan

      Millan ei kerro haluaako mitä hän neulemallilla tarkoittaa (ilmeisesti tuotteita).

      Jos ns. pienempiä tuotteita on jo tullut neulottua on aika siirtyä pontzoon, neuletakkiin, puseroon jne. Pienempiin tuotteisiin taas saa vaihtelua opettelemalla erilaisia pitsineuleita tms.

      Lankojen vaihtelu, helmet neuleessa, kutistaminen (huovutus)... neulemaailma on loputon ihan omalla kekseliäisyydellä ja todellakin eri neulesivustoja selaillessa.

      • Milla taas.

        Nii vaan tarkoitin sitä että jos esim. neulon suoran pätkän niin mitä siitä pätkästä voisi tehä tuntuu että on jo kokeilut kaikkea.


    • opettele uutta

      Miksi neulot vain suoraa pätkää...?

      • Milla

        Jaa no ei sitte tulin tänne kysymään neuvoja mutta kaikki vaan valittaa kuinka minä äyskin ja neulon suoraa pätkää ja en etsi itse!!


      • Koukuttelija
        Milla kirjoitti:

        Jaa no ei sitte tulin tänne kysymään neuvoja mutta kaikki vaan valittaa kuinka minä äyskin ja neulon suoraa pätkää ja en etsi itse!!

        Hox Milla. EI KAIKKI VALITA VAAN SAITHAN OIKEITA VASTAUKSIAKIN. Monta. Katso nyt! Alkuperäinen kysymys/pyyntö oli sen verran yksilöimätön, että sen perusteella oli mahdoton tietää, mitä haet tai tarkoitat.

        Käsillä tekemisen alue on niin moninainen ja runsas, että tekemistä riittää. Me jotka harrastamme, innostumme kokeilemaan kaikenlaista. Esim. minä neulon, virkkaan, ompelen, askartelen ja kirjon. Jatkuvasti on monta työtä tekeillä rinnakkain. Täältä kyllä apuja löytyy kaikilta alueilta, kunhan vain tiedämme mitä halutaan.

        Kun näytti, että olet jo paljon kaikenlaista tehnyt vastaukset olivat sen mukaisia, ja uskon että taitosi riittävät haastavampiinkin töihin. Ja niihin innostusta, ohjeita sekä vinkkejä löytyy runsaasti noista linkeistä jotka sait hth:lta, Annelta ja käsinväkertäjältä. Kannattaa aktiivisesti selata netissä kaikkia käsityöblogeja, risteillä pelkän hakusanan kautta jne. Kun tekemisen vuosia on paljon takana, taito karttuu matkan varrella, eikä ohjeita tarvitse noudattaa orjallisesti vaan voi "säveltää" ja tulos saattaa olla parempi kuin alkuperäinen ohje.

        Emmehän voineet tietää, että tarkoitit suorasta neuleesta kehiteltäviä. Kokeile rohkeasti jotain aivan muuta. Jos puikot pysyy käsissä ja osaat perusasiat, onnistuu varmasti monenlainen tekeminen. Itse olen saanut toisten tekemistä kysymyksistä valtavasti neuvoja ja vinkkejä. Vaikka on kokenut käsityöläinen, tällä sivustolla kannattaa poiketa tämän tästä. Käyppäs Milla sinäkin säännöllisesti, vaikka et itse just apuja tarvitsekaan, koska täällä osaajat osaavat oikeasti neuvoa.


    • opettele uutta

      MIlla, kysymykseni ei ollut yhtään sen enempää töykeä kuin sinun omat kirjoituksesikaan! Ensin pyydät uusia ideoita ja sitten kerrot että neulot vain suoraa pätkää....ihmettelin vain sitä että mikset kokeile muuta!
      Ja googlettamalla löytyy valtavasti ideoita..

    • google kuvahaku

      Kannattaa kokeilla googlen kuvahakua ja klikkailla sivuja auki, ihan kuin selaisi käsityölehteä. Olen bongannut monta ideaa sieltä ja uutta ohjetta!
      Myös muilla kielillä kannattaa kokeilla!
      Suorasta pätkästä ei nyt kauheesti tuu ideoita, voishan siitä muokata laukun, jos pitkä pätkä ompele sivut yhteen ja täytä tulee käärme...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      83
      14312
    2. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      13083
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      52
      4657
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4367
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      22
      4296
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4100
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3989
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      43
      3828
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      61
      3569
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3225
    Aihe