Tervehdys lukijoille!
Muutin juuri Töölöön, rauhallisen oloiseen idylliseen vuokrahuoneistoon. Tämä rauha rikkoutui silti varsin nopeaan, sillä käsitin seinänaapurissa asuvan narkkarin.
Tänä illalla/yöllä meno karkasi varsin villiksi: asunnossa heiteltiin tavaroita ja tappelu jatkui rappukäytävässäkin. Myös oma ulko-oveni sai muutaman potkaisua.
Kutsuin poliisit paikalle, mutta kuinka ollakaan...kun he saapuivat, tilanne oli jo rauhoittunut ja riitapukarit ulkosalla. Samanlaista menoa on ollut aiemminkin.
Onko teillä kokemusta vastaavasta, miten olette toimineet?
Onko häädön uhalla oikeus asua vielä jonkin aikaa?
Kyllä tässä jo hieman pelottaa jos sitä vaikka sattuisi tulemaan kotia iltamyöhään ja tappelua rappukäytävässä....
Täytyypi tästä kirjoitella se virallinen valitus....
Narkkarit naapurissa
23
3610
Vastaukset
- ei hyvä
Jos naapurisi saa selville että olet vasikoinut heidät niin pysyisin kaukana heistä. Ovat varmasti arvaamatonta porukkaa.
- huolestunut
Valiuksesta ei saa selville kuka tai ketkä ovat kirjoittaneet sen. Naapureitakin on useita...
Asuminen täällä on työssä käyvälle muuttunut ihan mahdottomaksi. Univaje on jo todella suuri!
Jos narkkarit joka tapauksessa mellastavat rappukäytävällä ei sielläkään missään nimessä ole turvallista. Joten kannattaa ottaa se riski. - 4:20
ei välttämättä täällä kannata kysellä mitään neuvoja kun muut narkkarit ovat täällä vain puolustelemassa naapureitasi
- villi meno
juoppo sen sun naapuris varmaan on, ne yleensä paljon enemmän riehuvat.
- hankalaa
kyllä saa asua pitkään. Häätöön tarvitaan useampi varoitus ja muidenkin pitää valittaa kyseisestä naapurista, sitten on vielä irtisanomisaika... Pitkä, pitkä prosessi.
- Urhoska
Jos saa häädön, normaali irtisanomisaika ei silloin päde. Normaalisti häädön saatuaan, on aikaa n 2 viikkoa kerätä kamansa ja lähteä. Toki varoituksia pitää tulla muistaakseni se 2, mutta jo seuraavasta häiriöstä napsahtaa häätö samantien. Ei siihen mitään oikeuden päätöksiä tarvitse odotella. Aloittajalle suosittelsin tekemään ilmoituksia tiuhaan, sitä nopeammin varoituksiakin satelee ja homma saadaan hoidettua.
- ghwh
Oma narkkinaapurini sai aika äkkiä häädön, kun hajotti asuntonsa ikkunat.
- abc..
joo häätö varmaan tulee aika nopeesti jos alkaa rikkomaan paikkoja. Pelkän metelöinnin takia ei tuu häätöä niin herkästi ja metelöinti pitää todistaa useamman naapurin voimin.
- OGHelin
Olen huomannut että minulla ei nouse. tarvitsen tähän apua.
- OGKolli
OGHelin, tämä on parantumaton tauti, paluuta ei ole..
- Bärtil
Mun narkkarinaapuri vetää subuu iha huolel ain aamul. Hain postia kerran aamulla. Naapurini oli siellä oli juomassa kaljaa ja viinaa sekasin KESKELLÄ PÄÌVÄÄ! Myötä tuntoni on kohtaasi suuri, tiedän tunteen.
- william c.
>>hakee postia aamulla
>>samaan aikaan on keskipäivä
Ajan rakenne on muuttunut, ystává hyvá. - horo naapurina
mun naapuri narkki muija myy bimberoa. käy paljon vanhoja äijiä sit sänky narisee n 30min. hyvän näkönen muija.
- Mikke.
Narkomaanit ovat hyvää porukkaa, toisin kuin juopot. Alkoholi tappaa päivässä miljardittain mut kukaan ei ole koskaan huumeisiin kuollut. Jos saat puukosta niin se on luultavasti oma vikasi ja ihan oikein sulle.
- Mukke
Oma vika, ihan kuten sekin, kun natsisika saa vieraita.
- dryghujk
Kyllä monikin on huumeisiin kuollut. Itse en käytä alkoholia enkä huumeita.
- NINÅM
kylhä noihin huumeisiinki kuolee ihmisiä.PÖLJÄ!!
- Kokemusta on
Olen käynyt kyselemässä löytyykö pilveä ja hyvää settiä ovat myyneet. Oikein leppoisia ja mukavia naapureita.
Sen siitä saa kun asut alkoholistien naapurissa. - Stasi ILMIANTOsuomi
Hommaat prepaid kännyn ja ilmiannat niitä jatkuvasti poliisille.
Riittää että VÄITÄT rapussa haisevan kannabiksen, niin saat poliisit tekemään kotietsinnän kämppään.
Seuraavalla kerralla VÄITÄT että niillä on LAITON ASE tai että epäilet perheväkivaltaa, vaimoa hakataan...
Sitä seuraavalla kerralla että kämpässä on alaikäisiä joita epäilet KÄYTETTÄVÄN HYVÄKSI.
Että ne myy huumeita lapsille. jne. vain mielikuvitus on rajana.
Voit myös väittää omalla nimelläsi että ne on LAITTOMASTI UHKAILLEET sinua tai herjanneet "huoraksi" = kunnianloukkaus, ym..
P.S. Nämä esimerkit sen takia että huomaatte kuinka helppoa on Suomessa on ILMIANTAA naapuri ties mistä kuvitelluista "rikoksista". - Pellet
Ensinnäkin, Suomen lainsäädäntö tuntee myös termin laiton/perätön ilmianto. Mikäli joku juoppo/piripää nostaa ko. asiasta syytteen niin nimi tulee julki. Ja STASI-häiskä, myös prepaid kännykän pystyy poliisin vermeillä löytämään, turha uskotella itsellesi muuta.
- 16
Yritä ensin isännöitsijälle valittaa melusta. Melua ei tietty tarvi olla ollenkaan,
jos oot kärsivällinen, vuosien mittaan oikeaa meluakin kuuluu (siivoaa, puhuu vieraitten (?) Kanssa....) Hyvällä tuurilla, jos on lupsakka isännöitsijä, saat
(minut sai rakas naapuri häädettyä juuri em. Konstilla) kolmella varoituksella
Ajettua paskanaapurin hankeen. Jos ei onnistu, soita kytille, että paskanaapuri
ammuskelee asunnossaan. Temppu tuskin onnistuu vain kerran, kun paljastuu,
Ettei paskalla ole edes asetta. Mutta kyllä se hyvät traumat saa (soita yöllä kun
Tiedät sen nukkuvan) jos hyvin käy ja kytät tulee (mitä niillä nyt onkaan sitä kodin
Ja kotirauhanrikkomiskalustoa, ei vois vähempää kiinnostaa...) . Oikeus - on - voittanut - taas! - näin Suomessa
Suomen laki on rikollisen puolella. Naapurista tai muusta häiriköstä ei tule valittaa, tulee tuomio perättömästä ilmiannosta tai puukkoa.
Törmäsin tahattomasti diileriin kaupoissaan useita kertoja viime kesänä, Hän oli asettunut paikalle mistä kuljin koiran kanssa ohi. Käski minua pysymään kaukana muuten, joku voi vaikka kuolla............
Kerran yllätin pieksemässä naisystävää, ja suustani lipsahti kommentti. Vastauksena tuli tappouhkauksia ja seuraavalla viikolla auton renkaat oli tyhjät.
En tietenkään voinut todistaa mitään, uhkauksille ja teolle ei ollut todistajaa.
Tein ainoan järkevän teon, muutin pois. - Enkerromikäkaupunki
Joo,itse olen muuttamassa kuvailemanne naapurin takia... Pelottaa jo ihan sikana. Monenlaista häiriötä ja kiusaa tässä alkanut olemaan. Yritän vain loppuajan olla ystävällinen ja myötäilevä hälle. On rasittavaa kyllä lähteä,mutta ihan oman turvallisuuden takia teen tämän. Kuitenkin käyttäydyn,etten näytä pelkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801