"Älkää syyttäkö/syyllistäkö ketään, vaan antakaa Jumalan sanan syyttää/syyllistää syntiä tehnyttä."
Noin jotkut sanoivat Helsingin Rauhanyhdistyksellä eilen lauantaina nuorten aikuisten keskusteluillassa.
Miksi SRK:ta jotkut syyttävät?
Miksi paholaista syytetään melkein kaikesta?
Miksi syytetään Kimmo Puolitaivalta?
Miksi syytetään HR:ta ja RL:tä?
Miksi syytetään yksityisen sähköpostin julkistajaa?
Miksi syytetään pedofiileja?
Miksi ei noudateta tuota Helsingin Rauhanyhdistyksellä joidenkin uskovaisten esittämää periaatetta?: "ihmisten ei kuulu syyttää ketään, vaan Jumalan sanan".
Joku sanoi jopa: "jos joku syyttää toista, niin hän on mennyt metsään, ja silloin hänen pitäisi tulla metsästä pois".
Onko asia noin?
Vastatkaa ja kommentoikaa.
Tilaisuuden puheenjohtaja VK kehoitti jatkamaan keskustelua aiheista tilaisuuden jälkeenkin. Siksi kirjoitin tämän tekstin.
Älkää syyttäkö
5
66
Vastaukset
- Selvittämättä
Kuuntelin netistä lähetystä. Kauniita neuvoja ja ajatuksia!
"Älkää itse kostako, rakkaani, vaan antakaa sijaa Jumalan vihalle, sillä kirjoitettu on: Minun on kosto, minä olen maksava, sanoo Herra."
On kuitenkin totuus, että kun näillä ehdoilla eletään, niin ne kuuliaiset ja rehelliset aina kärsivät. Näin kävi hoitokokouksissa/-tilaisuuksissa. Ne kaikista uskovaisimmat ja rehellisimmät eivät voineet arvata eivätkä käsittää, että vieressä ry:llä istuikin "valkoisissa vaatteissa" luomakunnan keltatorahampainen peto, joka takanapäin valehteli ja levitti kaikenkaista sontaa. Täysin syyttömiä syytettiin ja heidän omiatuntojaan pilkattiin keksityillä syillä ja Kristuksen kirkkolakia käytettiin väkivallan apuvälineenä. Ei se ymmärrä -homma toimi, koska syytä ei kerrottu ja sillä perusteella asiaa voitiin kutsua puimaan aina vain suurempi ja suurempi porukka. Nyt eletään vieläkin aikaa, että nämä asiat ovat käsittelemättä ja hoitajat ovat velvollisia korjaamaan oman osansa. Syyttely on täysin aiheellista, jotta väkivaltaan syyllistyneiden omatunto heräisi tekoihin. - Ennen oli salaisia!
Eikö ollut salainen "keskustelu"?
Miten ihmeessä SRK-myönteisiä puheenvuoroja oli saatu koko ilta varattua täyteen etukäteen? - SRK yrittää salata!
Vaikka SRK:n lähetyssaarnaajat tuollaista väittävätkin, kyllä vl-pedofilian uhrin tulee tehdä rikosilmoitus jo täällä ajassa. Tuo "Jumalan kosto" -bullshit ei koske näitä pedofiliatapauksia!
- dfsdbc
Ihan oikeita ja kauniita neuvoja nuo ovat. En kuullut alustusta ja keskustelua, mutta minua ihmetyttää se, että seurakuntalaisia kehotetaan olemaan syyttämättä ketään ja jättämään tuomio Jumalalle, mutta seurakunnassa vallalla olevat saavat käyttää "kristuksen kirkkolakia" tuomioaseenaan ja vaientaa sillä erimieltä olevat. Mielestäni seurakunnan kuitenkin täytyy olla tarkkana siitä kuinka heitä opetetaan. Jos opetetaan väärin, niin silloin on kysymys ihmisten autuudesta. Ja jos vierestä näkee, että puolustuskyvytöntä (mm. lapsia) sorretaan, niin olisi suorastaan väärin olla puuttumatta siihen.
- näin oon lukenu
Piispa ainakin syyttelee !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16012256
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454600Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1353653Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3631611Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461