naistenhan pitää tunnustella rintojaan, no minä tietenkin olen tutkiskellut, ja koko tissithän ovat yhtä möykkyä:D eli mistä tunnistaa sen patin, jonka siellä ei kuuluisi olla?
ja mikä on oikea tekniikka tunnustella ne
rintasyöpä
2
146
Vastaukset
- syöpä 2010
esim.kun oot suihkussa,saippuoit rintasi.jos jommassa kummassa TUNTUU ERILAISELTA,ESIM.HERNEENKOKOINEN pallukka,silloin tilaa aika lääkärille,että tutkivat.saattaahan kyseessä olla vaikka n.s rasvapatti, MUT KUITENKImieluummin liian aikaisin,ku liian MYÖHÄÄN.
- ei syöpää
D-vitamiinin puute altistaa monille syöville mm. rintasyövälle.
Kiitoskukkasen voi lähettää Puskalle.
D-vitamiini ja rintasyöpä
28.10.2009
D-vitamiinilla on useita hyödyllisiä terveysvaikutuksia. Suomalaiset saavat sitä keskimäärin liian vähän ravinnostaan. Rintasyöpä on naisten yleisin syöpälaji.
D-vitamiinin ja rintasyövän välistä yhteyttä selvitti kiinalainen meta-analyysi. Meta-analyysiin kelpuutettiin 7 kappaletta rintasyövän ja D-vitamiinin välistä yhteyttä selvittänyttä tutkimusta. Samalla analysoitiin myös kalsiumin saannin ja rintasyövän välistä yhteyttä. Kalsiumtutkimuksia otettiin mukaan 15 kpl.
Niillä naisilla joiden veren D-vitamiinipitoisuus (25-OH-D-vitamiiniksi) oli suuri (ylin kvintiili), oli 45 % pienempi riski sairastua rintasyöpään kuin niillä, jotka kuuluivat vähiten D-vitamiinia saaneiden ryhmään (alin kvintiili veren 25(OH)D:ssä).
D-vitamiini ei ehkä ole mikään syöpälääke, mutta tämänkin tutkimuksen tieto vahvistaa D-vitamiinin lukuisia myönteisiä vaikutuksia eri puolille elimistöä. Aiemmin on saatu myös viitteitä paksusuolen syövän esiintyvyyden vähentymisestä runsaasti D-vitamiinia saavilla.
Chen P et al. Meta-analysis of vitamin D, calcium and the prevention of breast cancer. Breast Cancer Res Treat. 2009 Oct 23. [Epub ahead of print]
http://www.dvitamiini.com/yksityiskohtaisesti.html
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h492938Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062711Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv372420- 332159
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151539- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051225- 1771203
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731050