Jatkuvasti uliseva koira

Ei jaksaisi kuunnell

Paljon puhutaan kerrostaloissa haukkuvista koirista. Mutta mitäpä, kun koira ahdetaan rivitalon takapihalle muutaman neliön häkkiin ja koiran ainoa huvi on haukkuminen ja uliseminen? Tätä pskaa on kuunneltu kesästä lähtien. Ei ole sellaista vuorokaudenaikaa, etteikö haukkuminen ja ulina kuuluisi.

Ostanko kuonokopan rakille?

10

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurnauskis----

      Onko kyse omastasi vai naapurin koirasta? Jos omasi, niin voit tehdä asialle paljonkin ja kääntyä mm. koirakouluttajan puoleen. Maksaa, mutta on hintansa arvoinen. Suosituksia hyvästä saat eläinlääkäreiltä ja hyvätasoisista eläintarvikekauposta tai koiraharrajapiireistä.

      Jos kyse naapurista käyt tietysti sanomassa asiasta ihan heti. Normaalia on sietää päivä tai kaksi, mutta niin säännöllinen ulina on palautteen paikka. Ja vaikka naapurisi ei asialle suostuisi mitään tekmään on olemassa Ympäristölaki, jossa on kyllä selkeästi kerrottu mitä taajamissa saa ja ei saa tehdä.

      Kannattaa kysellä muilta naapureilta haittaako meteli, jolloin voi taloyhtiössä päättää isommallakin porukalla oikeanlaisen palautteen antamisesta naapurille. Varoituskin on mahdollista, jos naapurisi ei ryhdy ratkomaan koiran tilannetta palautteen jälkeen.

      Meillä oli rivarissa vastaava tilanne ja ikävä tunnustaa, mutta loppujen lopuksi vain kaamealla jylinällä saimme hänet uskomaan ettei koiria pidetä vapaana yhtiön alueella ja kakiteta kenenkään oven edessä. Siihen mennessä kukaan naapuri ei kehdannut sanoa suoraan, mikä oli hölmöä. Meidän muuttaessa yhtiöön otimme tiukan linjan samoin tein ja vaikka naapuri raivosi meille yhtä monta kertaa takaisin lupasimme seuraaavan kerran viedä hauvelit Esyyn. Pikku hiljaa naapuri oppi kytkemään koiransa, mutta oli se tosi tympeää aikaa selvittää asiaa.

      • ei jaksaisi kuunnell

        Naapurin koirahan se. Itse en tuollaista koiraa ottaisi rivitaloon, koska lopputulos olisi jo ennustettavissa. Silloin tällöin haukkuminen ei haittaisi, mutta tätä on nyt kesästä lähtien kuunneltu, niin alkaa ärsyttämään vähitellen.


      • uliuliuliuliuliuli
        ei jaksaisi kuunnell kirjoitti:

        Naapurin koirahan se. Itse en tuollaista koiraa ottaisi rivitaloon, koska lopputulos olisi jo ennustettavissa. Silloin tällöin haukkuminen ei haittaisi, mutta tätä on nyt kesästä lähtien kuunneltu, niin alkaa ärsyttämään vähitellen.

        Kyllä se varmaan vituttaa sitä koiranomistajaakin ja voi juuri olla sen takia ulkona että on möykännyt sisälläkin. Yksinäisyyttään koirat tuppaa ulvomaan.


    • 3659824455

      Minulle tuli mieleen, että olisko tuo peräti eläinsuojeluasia. Koiraa ei kuulu pitää pitkiä aikoja pienessä tilassa vaan sillä pitää olla mahdollisuus juosta ja liikkua tarpeeksi. Virikkeitä pitäisi myös olla. Jos koiraa ei päästetä sisälle edes silloin kun muu perhe on kotona, niin kyllä on ikävä suhtautuminen eläintä kohtaan. Jatkuva ulina ja haukkuminen kertoo turhatuneesta eläimestä ja sellaisen kärsimykset kannattaisi lopettaa, jos perhe ei osaa tai halua panostaa siihen. Kysäisepä paikkakuntasi eläinsuojeluvalvojalta tms., mitä mieltä hän on tapauksesta.

    • provooooooo

      Seurakoirat on muutenki niin turhii, palvelus- ja metsästyskoirat tietysti erikseen... koiravero sais olla 10 000 euroa/v, loppuis se paskominen joka s-tanan kadunreunaan...

      • aloittaja vain

        Joo, asiasta keskusteltiin myös koiran omistajan kanssa. Ei kuulemma voi häiritä muita, kun ei se meidän koira.... EIhän se. No, tarinalla on onnellinen loppu - perhe ja koira siirtyi toiseen osoitteeseen 2 vk sitten. IHANA RAUHA!

        P.S. Otan osaa seuraavien naapureiden puolesta.


      • Ehkäpä uusi naapuri
        aloittaja vain kirjoitti:

        Joo, asiasta keskusteltiin myös koiran omistajan kanssa. Ei kuulemma voi häiritä muita, kun ei se meidän koira.... EIhän se. No, tarinalla on onnellinen loppu - perhe ja koira siirtyi toiseen osoitteeseen 2 vk sitten. IHANA RAUHA!

        P.S. Otan osaa seuraavien naapureiden puolesta.

        Olikohan kyseessä mahdollisesti valko-ruskeat spanielit? Kiitos vaan osanotosta. Ellei omistajat ole kotona, niin koirat ovat äänessä koko ajan (tuntikausia yhteen menoon). Ei ihan kaikkein miellyttävintä kuunneltavaa.


      • aloittaja vain
        Ehkäpä uusi naapuri kirjoitti:

        Olikohan kyseessä mahdollisesti valko-ruskeat spanielit? Kiitos vaan osanotosta. Ellei omistajat ole kotona, niin koirat ovat äänessä koko ajan (tuntikausia yhteen menoon). Ei ihan kaikkein miellyttävintä kuunneltavaa.

        Ei ole. Otan osaa kuitenkin.


    • homedoggel

      Onks se homekoira? Se vähän merkkailee siel paikkoi... älä hermostu, kyl se lopettaa kun saa kaik merkattuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe