Muutama kysymys intistä

Utelias alokass

Moro eli tuossa 9. pv astuin palvelukseen ja nyt pari viikkoa takana. Eniten ihmetyttää tuo p-kauden "lukujärjestys". Heti jo 4vk:lla 8pv leiri. Sinänsä ei minua leirit haittaa, mutta mietin vain kuinka paljon noita leiripäiviä sitten suunnilleen mahtuu puoleen vuoteen? Lisäksi ainakin näin alussa näyttäisi joka toinen viikonloppu olevan kiinnioloa, joten kysynkin teiltä joilla palvelus on lähi aikoina suoritettu, että kuinka usein noita kiinnioloviikonloppuja tulee tulevaisuudessa olemaan. Vielä viimeinen kysymys, olen ajatellut sotilaskeittäjäksi (tulevan ammatini ohella olisi hyötyä) niin onko kyseinen homma niin paskaa kun olen sen kuullut olevan. Esimerkiksi onko sotilaskeittäjällä vähemmän lomia kuin keskimäärin muilla ja millaista homma ylipäätään on.

Toivon asiallisia vastauksia. Kiitän!

1

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika pitkä leiri teille tulossa noin aikasin, mulla oli yhden yön kestävä heti sillon alkuun inttiä ja sen jälkeen niitä oli aina tasaisin väliajoin ja eri pitkiä leirejä.
      Tosin 05 armeijalla oli vielä varaa käyttää siellä metässä toisin kuin nyt!
      On ihan normaalia, että niitä kiinnioloja on, itsellä oli 9 kk aikana yksi 4 viikon kines, ei ollu enää kovin mukavaa:)
      Mitä leireillä pääsin noitten spadejen touhua seuraamaan niin välillä aika kyrpä otassa tuntu olevan ja aikasia herätyksiä, koska muonat pitää ehtiä tekemään leirillä ennen kuin toiminta taas alkaa..
      Mutta kannattaa ottaa semmonen hyvä asenne siihen hommaan niin ei maistu sitten kovin paljoo paskalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      174
      10511
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      57
      2863
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2598
    4. 86
      2442
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2172
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      250
      2019
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1441
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1250
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      902
    Aihe