On se hienoa, että ympäristöministeri löytää 20 milj. € käytetäväksi venäläisen lannoitetehtaaan puhdistamon korjaamiseksi. Mutta täällä eläintiloilta on jo vuosia vaadittu vuoden varastointitilaa lannalle. Silti jätevesipuhdistamoilta ei edelläkään vaadita mitään varajärjestelmiä ongelmatilanteiden varalta. Vaan saavat vapaasti ohijuoksuttaa jätevettä vesistöön. Onhan Ely-keskuksilla käytössä niinsanottu Vahti-palvelu johon puhdistamoiden pitäisi ilmoittaa ohijuoksutusten määrät, mutta sitä velveitetta laiminlyödään. Yksi tapaus tuli syksyllä julki. Mutta se eniten ihmetyttää, kun yhteiskunnan varoja käytetään järjestelmän ylläpitämiseen, mutta tiedot pidetään salassa.
Sitten tämä nykyinen trendi, että vedetään haja-asutusalueelta jäteputkia puhdistamoille ja samalla lakkautetaan vanhoja puhdistamoita. Mutta missä viipyvät nykyisten laajennukset? Mitä ympäristökeskukset ja vihreät ovat tehneet asian hyväksi. Ei mitään, vaan syyttäneet maataloutta, että saavat ongelmat pimitettyä, eikä tarvitse vaivautua toimenpiteisiin.
Silti ympäristöviranomaiset sallivat viemäriputkien vedon järvien ja meren pohjaan. Todella yhytnäköistä toimintaa.
Aikapommi tikittää
Näin Suomessa
1
50
Vastaukset
- matto 14
Haista sinä HUILU. kyllä on tärkeempiäkin asioita kun sinun paskasi jossai HOHOLLA.
Vietiin armeejalta rahat. Tyhjäntoimittajat 70 vuotta ovat luoneet uhkakuvia milloin mistakin ja urputtaneet lisää rahaa, pelotteilla, olin kertausharjoituksissa peloteltiin Pohjois Kurealla, kova uhka lapsillemme, jos päiväkotiin tulee KOREALAINEN komento.
Tehköön armeija vallankaappauksen, asiat järjästykseen, Puheloinen pääministeriksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858