Aikapommi tikittää

Näin Suomessa

On se hienoa, että ympäristöministeri löytää 20 milj. € käytetäväksi venäläisen lannoitetehtaaan puhdistamon korjaamiseksi. Mutta täällä eläintiloilta on jo vuosia vaadittu vuoden varastointitilaa lannalle. Silti jätevesipuhdistamoilta ei edelläkään vaadita mitään varajärjestelmiä ongelmatilanteiden varalta. Vaan saavat vapaasti ohijuoksuttaa jätevettä vesistöön. Onhan Ely-keskuksilla käytössä niinsanottu Vahti-palvelu johon puhdistamoiden pitäisi ilmoittaa ohijuoksutusten määrät, mutta sitä velveitetta laiminlyödään. Yksi tapaus tuli syksyllä julki. Mutta se eniten ihmetyttää, kun yhteiskunnan varoja käytetään järjestelmän ylläpitämiseen, mutta tiedot pidetään salassa.
Sitten tämä nykyinen trendi, että vedetään haja-asutusalueelta jäteputkia puhdistamoille ja samalla lakkautetaan vanhoja puhdistamoita. Mutta missä viipyvät nykyisten laajennukset? Mitä ympäristökeskukset ja vihreät ovat tehneet asian hyväksi. Ei mitään, vaan syyttäneet maataloutta, että saavat ongelmat pimitettyä, eikä tarvitse vaivautua toimenpiteisiin.
Silti ympäristöviranomaiset sallivat viemäriputkien vedon järvien ja meren pohjaan. Todella yhytnäköistä toimintaa.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matto 14

      Haista sinä HUILU. kyllä on tärkeempiäkin asioita kun sinun paskasi jossai HOHOLLA.
      Vietiin armeejalta rahat. Tyhjäntoimittajat 70 vuotta ovat luoneet uhkakuvia milloin mistakin ja urputtaneet lisää rahaa, pelotteilla, olin kertausharjoituksissa peloteltiin Pohjois Kurealla, kova uhka lapsillemme, jos päiväkotiin tulee KOREALAINEN komento.
      Tehköön armeija vallankaappauksen, asiat järjästykseen, Puheloinen pääministeriksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe