Continental Ice Contact 4x4 vai Conti 4x4 Ice Contact

Meteliä

Kumpi rengas katumaasturiin, onko molempia saatavilla vai ainoastaan Continental Ice Contact 4x4:ää?
Hiljenevätkö huomattavasti kulumisen myötä, jos, niin missä kilometrilukemissa renkaat ja nastat ovat hioutuneet uutuudenkarheudesta?

2

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DB

      Mihin autoon, ja mikä on alkuperäinen (hyväksytty) rengaskoko?

      Minulla Dodge Caliberissa uudet ContiIceContact™4x4 koko 235/55R18. Pito on ollut nyt ainakin uutena todella hyvä. Voin suositella. Kulumista ei ainakaan ensimmäisen 1000km aikana ole tietenkään merkittävästi, muuta alkutalven lauhat säät ovat varmasti tehneet tehtävänsä nastoihin. Eivät ne enää uudet ole. Nastarengas ei ole uudenkarhea enää heti kun sillä ajaa 10km asfaltilla.

      Olisin halunnut kapeammat nastarenkaat, 205 tai 215, parhaan pidon saamiseksi, mutta kun vanteena oli 18", niin vaihtoehtoja oli vain 225:stä ylöspäin tuossa kokoluokassa. Conti4x4IceContact 215/70R16 olisi ollut ehkä ykkövalinta, jos vanne ei olisi ollut jo valmiiksi 18".

      Arvioin HKPL 7:n ja tämän ContiIceContact™4x4:n yhtä hyviksi, ja päädyin lopulta Continentaliin vain automerkin alkuperäisrenkaan merkin takia.
      Conti4x4IceContact ei ole saatavilla kuin tusinan verran eri kokoja, kun ContiIceContact™4x4 saa useita kymmeniä eri kokoja .

      Nastarenkaan melu on lopulta niin suhteellinen asia, ja autostakin riippuvainen, sekä kelistä (asfaltti vs. lumi vs. jää), eikä sitä voi asettaa ajoturvallisuuden edelle. Kyllä tuo ContiIceContact™4x4 meluaa ajossa, mutta pari desibeliä enemmän tai vähemmän ei olisi merkittävä asia. Tärkeinä on toimiva ja turvallinen rengas.
      Conti4x4IceContact tosin on mainittu hiljaisena renkaana, kun taas ContiIceContact™4x4 minenomaan meluisana.


      ContiIceContact™4x4 taitaa myös olla aavistuksen painavampi nastarengas kuin monet muut, ja sitä voi pitää joko hyvänä tai huonona asiana.

    • yksi puhelinsoitto

      Saatavuuden kertoo rengasliike parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4732
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      205
      3784
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      89
      2178
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1224
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1203
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      36
      948
    Aihe