Zoom ei riitä mihinkään. Hidas ja akku tyhjenee hetkessä. Optiikka vähän niin ja näin. Syvyysterävyydenhallinasta voit vain unelmoida.
Superzoomilla paukuttaa jo ihan eri tavalla, syvyysterävyyttä voi hallita ja akkukin kestää, mutta hämärässä olet silläkin kusessa.
Kyllä järkkäri valovoimaisella putkella on se ainoa oikea, jos kuvanlaatu painaa jotain.
Pokkari vain on perseestä - ei sille mitään voi
13
145
Vastaukset
- Aika rumasti sanottu
mutta totta.
- L O L
ei pokkari ja järkkäri ole vertailukelpoisia, kun ovat täysin eri hintaisia
- Halvempi kuin pokkar
Jumbon Citymarketista ostin Sony EOS:n kittiputkella 199 €.
Halvempi kuin pokkar kirjoitti:
Jumbon Citymarketista ostin Sony EOS:n kittiputkella 199 €.
Sony EOS? Kun tiedot on tätä tasoa, kannattaisi vaieta.
- Työeläkeläinen
Kennon koko pokkareissa (muutamia poikkeuksia isolla kennolla lukuun ottamatta) ja bridgeissä on samaa kokoluokkaa joten polttovälitkin ovat joten niiden syvyysterävyyden hallinta on aivan samanlainen. Akun kesto on taas kiinni sen tyypistä ja mAh määrästä ei siitä minkälaiseen kameraan se on laitettu.
- hämärässä olet
Joo pokkarit on ihan huonoja järkkäriin verrattun?
Ja traktori on parempi kuin henkilöauto.
– traktoriin voi liittää paljon erilisia työkoneita ja kaiken maailman lisävälineitä ihan kuin järkkäriin.
– henkilöautolla on turha unelmoida kyntämisestä sillä vaan paljon mukavempi ajella ja pokkarilla kuvata - mikä kisa?
Onko täällä käynnissä joku provojen tyhmyyskilpailu?
- Tänne on nähtävästi
pesiytynyt lauma pokkari-pellejä.
- voi kun ei pärjää
Ja eihän se mitenkään edes pärjää sille vuoden 2001 järkkärille, eihän...
- olymiaadit
Noin on. Ostin joskus Olympuksen sz-20 kameran, ja luovuin siitä melkein välittömästi. Akkua sai olla koko ajan lataamassa, kameran objektiivi aivan surkea ja koko roska liian suurella pikselimäärällä höystettynä. Plus kuvien laatu aivan takapuolesta.
heh ihan sama mikä kamera jos ei viitsi opetella käyttämään sitä.
scott kelby kertoi jostain tutustaan (maailman huippukuvaaja), että aivan sama vaikka tälle antais muutaman kympin pokkarin, niin tyyppi ottaa sellaisia kuvia ettei muut pysty siihen.
kun itse siirryin järkkäriin viime kesänä 2009 vuoden pokkarista niin täytyy sanoa että kyllä järkkärillä vaan saa jotenkin "syvempiä" kuvia.- samasta paikasta
ovat kotoisin croppikennoiset järkkärit, ei niillä mitään tee...
- Työeläkeläinen
Miksikähän ei tee? Laita nyt vaikka kolme hyvää syytä!
Olen kuvannut runsaasti neljällä kroppikennoisella Nikon rungolla ja kyllä niillä ainakin teki, siis kuvia. Mihin sinä niitä kuvittelit käytettävän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838