Te, jotka asutte Nuolipurossa, oletteko viihtyneet alueella?
Mitkä ovat plussat/miinukset?
Kannattaako harkita tontin ostamista alueelta?
Nuolipuro asuinalueena?
26
1713
Vastaukset
- tyytyväinen
Itse perheeni kanssa asunut jo useita vuosia Nuolipuron alueella ja todella kiva paikka asustella, ei voida olla muuta kuin tyytyväisiä.
- ewewwewewe
Plussaa:
-Koivuhaka on Suomen toiseksi paras asuinalue
Miinusta:
-Nuolipuro on Koivuhakaa
-Spurgut
-Muut ihmetyypit
Kannattaa muuttaa ennemmin vaikka Kälviälle- iperi
Ei Nuolipurossa todellakaan mitään "spurguja" asustele, eikä muitakaan ihmetyyppejä, näitä kyseisiä tapauksia olen kyllä nähnyt ihan muualla päin Kokkolaa.
- ewewwewewe
iperi kirjoitti:
Ei Nuolipurossa todellakaan mitään "spurguja" asustele, eikä muitakaan ihmetyyppejä, näitä kyseisiä tapauksia olen kyllä nähnyt ihan muualla päin Kokkolaa.
Älänyt Iperi, vanha kamu viitti. Nuolipurosta on lyhempi matka Kippariin kuin Palkkarilta. Tervetuloa vaan joukkoon, pistä talo pystyyn ja myyntin parin vuoden päästä. Hinta laskee varmasti ja voi olla että jää myymätääkin. Niin ja lemuaahan täällä joskus turkistarhatkin, mutta ainakin ravirata on lähellä.
- dufuf
Omakotialueilla harvemmin häiriöitä on. Toisin on vuokra-alueilla joissa porukka vaihtuu eikä siten tunneta/välitetä naapureista. Osa koivuhaan entisistä vuokrakortteleista on nykyään osakkeita.
- wonderin'
Mitenhän on asuntojen jälleenmyyntiarvojen kanssa..? Kiinnostaisiko ostaa taloa Nuolipurosta??
- elämää
Kuusi vuotta Nuolipurolla tulee piakkoin täyteen. Enkä todellakaan tiedä mihin täältä lähtisin. Ihana, rauhallinen , lapsi ystävällinen alue asua. Tervetuloa tänne!
Kettutarhan haju ei tänne tule , koska lähimmät toimivat tarhat ovat jossain.........kaukana. Laajalahden tien varressa ei enää ole.
Kauppa, terveyskeskus, päiväkoti, uudistettu homeeton koulu, kirjasto, apteekki, kampaamo, kosmetologi...........palveiluita lähellä, kaikki saman katon alla. Ja turvallista on iltaisin R-kioskillakin käydä.
Koivuhaassa, niinkö muissakin kaupungin osissa on vuokra-asuntoja ja aina niihin mahtuu erinlaista kulkiaa. Antaa kaikkien kukkien kukkia. - ,,,,
itse olen asunut 9 vuotta viihtynyt hyvin
- Köh köh köh
Tehtaan varjossa,laskeuma-alueella.
- nuolipurolainen
Nuolipuro on todella rauhallinen asuinalue.Siis todella.Lähinnä lapsiperheitä asustelee,eikä todellakaan näy mitään ihme tyyppejä.En myöskään niitä ole nähnyt lenkkeilessäni Koivuhaassa.Tuo on jotain satavuotta vanhaa asiaa.Nuolipuron lähellä on lisäksi hyvät palvelut,eikä kaupunkiinkaan ole pitkä matka.Alueella asustaa normaaleja työssäkäyviä ihmisiä.Suosittelen lämpimästi!
- Teretulemast78787878
Olen asunut Koivuhaan vanhalla omakotitaloalueella 30v eikä koskaan ole ollut mitään häiriöitä saati ongelmia. Kivaa asuinaluetta. Uskoisin siis Nuolipuronkin olevan. Siellä, missä on paljon samanikäisiä nuoria aina sattuu ja tapahtuu. Koivuhaan kerrostaloalueellakin taitaa olla ikärakeene jo aikaa sitten muuttunut ja paikka rauhoittunut. Eikä kerrostaloalue ole koskaan omakotitaloalueelle mitään vaikuttanut. Kaupat, uusittu koulu ja päiväkoti lähellä. Lämpimästi vaan tervetuloa!
- -------
.----------------
- koivuhakalainen_
Nuolipurolla ja Koivuhaalla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Koivuhaka käsittää kerrostaloalueen, sekä itä- ja pohjoispuolella olevan omakotitaloualueen, jotka keskenään jo eroavat melkoisesti.
- Jaha..
Koivuhaan aikojen alusta on tuo Nuolipuro,(entinen "musta mehtä") kuulunut koivuhakaan.Sitä ennen koko Koivuhaka oli ykspihlajalaisten niittyjä,pellontynkiä ja latoja täynnä.Jokainen alkuperäinen KOIVUHAKALAINEN tietää että musta mehtä on koivuhakaa.Nuolipuro on vanha veto-oja joka kulkee tuon nykyisen asuin-alueen poikki.Ilmakuvassa se on nuolenmuotoinen.
- ..?
Nostanpas ylös tämän keskustelun. Uusia taloja näyttää nousevan Nuolipuroon ja tontteja näyttäisi olevan vapaana. Löytyykö vielä ajatuksia tästä asuinalueesta?
- jörkka
Olen asunut Koivuhaassa vuodesta 1975 ei ikään mitään ongelmaa ole ollut on kerrostalo asumista ja viimeiset 19 vuotta omakotitalossa voin huoletta suositella.
- Eikö tuu nyrkkiä?
Mites katuväkivalta siellä?
- tillintallintitityy
Nuolipurolaisten lapset heittelee karkkipaperit palkkarilta koteihinsa mennessään matkan varrella asuvien pihoihin. En tykkää, tästä miinus.
Joko se nuolipurolaisten haiseva viemäri on korjattu? Tästä mahd. miinus.- Ei tulla korjaamaan
Kun se on haissut jo vuosikymmeniä ja niinpä tulee haisemaan jatkossakin.
- Koivuhakalainen
Mitähän siellä nuolipurolla on tapahtunut. Kauheasti poliiseja ja ampulansseja. Terassilla oli maannut 2 ruumista. Näin itsekin kun ajoin ohi?!
- ijkokopppåpå
jos ympärillä on uusia tai uudehkoja kerrostaloja/omakotitaloja/paritaloja, rauhallista varmaan on, koska työttömillä yms ei oo varaa niissä asua, eli sillä perusteella kannattaa valita asuinpaikka
- AnnaKPA
Soveltuisko asunnot tulijoile? Varma vuokra. Lapsiperheitä yms
- Eroa on
En tiedä millainen alue Nuolipuro on, mutta ainakin siellä on ollut koko ajan saatavana tontteja. Esim.Kun Rytimäellä tulee tontteja hakuun, on niihin moninkertainen määrä hakijoita. Kyllä tämä jotakin todistaa alueiden haluttavuus- eroista.
- Mitä se nuoli sielä?
Meleko varmaan Nuolipurossa olis kurija asua. Rannalla ehkä vois jotenki olla.
- Kokkolalainen1
Olemme miettineet tontin ostamista nuolipurolta. Kertokaa te jotka asutte siellä, että onko hyvä asuinalue? Tiedän kyllä Koivuhaan maineen joten siitä ei tarvitse kertoa. Siellä on kuitenkin kaikki palvelut lähellä. Jotkut ovat sanoneet, että siellä haisee jokin, onko totta? Kaikki positiivinen ja negatiivinen asia olisi tarpeellinen.
- Ihan asuttava
Kokkolalainen1 kirjoitti:
Olemme miettineet tontin ostamista nuolipurolta. Kertokaa te jotka asutte siellä, että onko hyvä asuinalue? Tiedän kyllä Koivuhaan maineen joten siitä ei tarvitse kertoa. Siellä on kuitenkin kaikki palvelut lähellä. Jotkut ovat sanoneet, että siellä haisee jokin, onko totta? Kaikki positiivinen ja negatiivinen asia olisi tarpeellinen.
Varmaan ihan hyvä rauhallinen paikka asua, merenrantakin ihan lähellä. Siitä hajusta nyt ei enään taida olla haittaa samanlainen viemärihaju tulee joka puolella kaupunkia missä niitä venttiilejä yms. on vedetty ylös viemärilinjoista.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838