Elikkä kyseinen auto ja seuraava probleema:
Lähtee työntämällä käyntiin ilosesti ja käy sen jälkeen normaalisti, mutta avaimesta ei.
Virrat tulee normaalisti, mittarit ja valot ym palaa, puhallin toimii.
Ei pidä naksahdustakaan kun yrittää startata.
Millä konstin saisi testattua onko starttimoottori ehjä? Suoraan akulta sähköä starttiin?
Onko mitään sulaketta/relettä suojaamassa starttimoottoria jos se olisi paskana?
Kiitoksia vastauksista, täytys saada takapotku näillä säillä kuntoon vielä;)
STARTTIONGELMA BMW 316i -91 vm E36
14
2131
Vastaukset
- suuri tietäjä
Työnnä se romu ojaan ja osta kunnon auto. Esim.MB.
- jebou112222
Romu tuo onkin, mutta komee peli jäällä jos vaan sais ilman hinausta käyntiin!!!!:D
- njaah
kokeiles koputella jakarilla sitä solenoidia sen startin kupeessa samalla kun joku istuu autossa starttaamassa.
- bmwww
Ei auttanut koputtelu, onnistuuko mitenkään, jos yhdistelee pari johtoa starttimoottorissa niiin saako sillain käyntiin auton mahdollisesti tai pois suljettua jonkun vian? Isot pojat kertoivat mut tiedä sitten..
- hesu.
bmwww kirjoitti:
Ei auttanut koputtelu, onnistuuko mitenkään, jos yhdistelee pari johtoa starttimoottorissa niiin saako sillain käyntiin auton mahdollisesti tai pois suljettua jonkun vian? Isot pojat kertoivat mut tiedä sitten..
virtalukonpohja jos on hajonnut teke juuri tuollaset oireet.Voit laittaa auton käymään suoraa starttimoottorista kytkemällä ne kaksi napaa solenoidin päässä yhteen vaikka lenkkiavaimella. Autossa pitää olla virrat päällä silti virtalukolta.
- huse
No, bemupojathan on tottunu työnteleen takaa.....
- Bemariukko
Oha niitä naisia kiva tuupata takkaa päi
- Bemariboyt
Bemariukko kirjoitti:
Oha niitä naisia kiva tuupata takkaa päi
Tuuppii toisia bemariukkoi takaapäin.
- njaah
Itse aikanani käynnistelin märssua samaan tyyliin. Ja lähti aina... tai säkenöi ja lähti. "Virta-avaimena" toimi kumikahvainen puolen tuuman räikkä.
- vaarallistatouhua
vaan sen kerran kun unohtuu vaihde päälle ja käsijarru pois niin tuhon ainekset on kasassa.
- 530da
Vie hyvä mies tuon ikäinen jo paalaamoon! Ps. ei pahalla
- peeämvww
Autokorjaamossa tuo vika selviää tuota pikaa. Tosin tulee kalliiksi, uusi starttimoottori maksaa satoja euroja. En suosittele yhdistelemään mitään johtoja summamutikassa, ettei tule lisää vaurioita.
joskus työ kaveri laittoi wwkuplan pyörimään suoraan startista ruuvimeessellillä.
- vilu2
osta potku kelkka näillä keleillä ja kesäl fillari tumpelo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564