Ristiäiset VAI nimiäiset?

åbuwa

Pohdintaa aiheuttaa kaikessa yksinkertaisuudessaan tai monimutkaisuudessaan se, että tahdomme lapsemme ev.lut. seurakunnan jäseneksi, mutta emme ole mieheni kanssa ns. "himouskovaisia", joten siksi kammoksumme hiukan kastetilaisuuden (yli)uskonnollista kaavaa. Nimiäiset olisivat hyvä vaihtoehto muuten, mutta sitten lapsi ei kuuluisi kirkkoon.

Jos kellään on kokemusta, miten paljaaksi olette saaneet kasteen riisuttua uskonnollisista rituaaleista? Turhan monet virret ja rukoukset kun saataisiin karsittua, niin olisi lähes täydellistä.

Saattaa kuulostaa hassulta, että olemme kirkon jäseniä ja tahdomme lapsemmekin olevan, vaikkemme oikein välitä kirkollisista menoista ja puheista, en oikein osaa selitellä, eikä toisaalta tarvitsekkaan :D

Kiitos auttaneille =)

10

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matteusko

      Kysykää tarpeisiinne sopivaa pappia kirkkoherranvirastosta ja sopikaa hänen kanssaan toimituksen sisältö! Toiveenne täytetään.

    • kunhan totesin

      Kastetoimituksesta tietoa http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/827725ADC037B383C2257022003FE13C?OpenDocument&lang=FI

      Kirkon näkökulmasta kyse on kahdesta asiasta. Ensinnäkin lapsi liitetään kirkon jäseneksi eli siis aikanaan veronmaksajaksi. Siihen ei tietenkään tarvittaisi mitään muuta kuin nimmarit papereihin. Mutta kirkon näkökulmasta kaste tarkoittaa myös tuolta löytyviä asioita. http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/33CF08DD8BE85D7EC2257022003E2FBD?OpenDocument&lang=FI
      Eikö olisikin hassua, jos kirkko jättäisi tunnustuksellisen puolen asiasta kokonaan tai lähes kokonaan pois?

      Vaihtoehto on tosiaan nimiäiset, jota otsikossasi hahmottelet. Nimen lapsi saa joka tapauksessa teiltä, siihen ei pappia eikä minkäänlaisia juhlia tarvita. Mutta jos lapsen syntymää ja nimenantoa haluaa juhlistaa, niin nimiäiset tulevat kyseeseen silloin, jos uskonnollista puolta haluaa välttää. Ongelmasi on, että haluat syödä kakkua ja säästää, mutta sehän ei yleensä onnistu.

    • Sakramentti

      Kysymyksesi on väärin aseteltu - kirkon kannalta on kysymys kasteen sakramentista (ei siis ristiäiset ja/tai nimiäiset, ovat vain kutsumanimiä) jossa lapsi otetaan Jumalan ja seurakunnan yhteyteen. Se ei siis voi olla "uskonnosta vapaa" koska se on kaikista kirkollisista toimituksista se tärkein ja pyhin! (- eikä siis papin omassa vallassa)

      Miettikää siis haluatteko lapsestanne kristityn vai pakanan - niin vastaus kysymyksenne ratkeaa!

      Niin ja se toinen sakramentti ev.lut. kirkossahan on ehtoollinen.

      • tai sitten

        "haluatteko lapsestanne kristityn vai pakanan "

        Edellisen termit ovat kristinuskon mukaisia "määritelmiä". Ne ovat erilaisia, jos asiaa tarkastelee ilman uskonnollista väritettä. Silloin vanhempien valinta on, halavatko lapsestaan kirkkoon kuuluvan vai kirkkoon kuulumattoman. Sehän on se ainoa asia, jota kasteessa varmuudella tapahtuu. Henkilö liitetään kirkon jäseneksi. Kaikki muu onkin jo uskonasiaa.


    • ristijäiset tietenniii!

    • näin meillä

      Meillä oli ihan sama ongelma muutama vuosi sitten. Ristiäiskaavaan kuuluvat tietyt asiat, mistä ei pystytä joustamaan. Näin ollen meilläkin oli ristiäisissä "pakolliset" kaksi virttä, uskontunnustus ja hieman raamatun lukua. Ja nämä siis sen JÄLKEEN kun esitimme toiveen että kaikki mistä voidaan karsia, karsitaan pois, eli lyhyt kaava.

      Olikin erikoista, kuinka pappi veisasi virret yleisölle, jossa 22 vierasta 24:stä ei ole missään tekemisissä kirkon kanssa kuin hautajaisissa ja osa ateisteja. Meillä toimitus olikin todella tekopyhä, vaikka itse äitinä sanonkin:(

      Itse en kuulu kirkkoon, mutta mieheni kuuluu (ei ole uskonnollinen). Mies kuitenkin toivoi ristiäisiä, joten ne pidettiin.

      Nyt toinen kerta meillä tulossa ja olemme päätymässä ristiäisiin vain vanhempien läsnäollessa (kummit eivät pääse tilaisuuteen sairastapauksen vuoksi). Tämän jälkeen rennommat, lämmintunnelmaiset juhlat muille vieraille.

      • Ristiäiset on yksi hienoimpia juhlia ja nimiäiset ihan onneton keinotekoinen tekele. Valitse vapaasti.


      • Kastajaiset

        Ongelma on ihan jokaisen omien korvien välissä. Jos muutama virsi ja uskonntunnustus teitä ahdistaa niin ottakaapa lääkkeenne ja miettikää vielä uudelleen. Isompiakin ongelmia maailmalla on... Kaikkea ei tarvitse ottaa kirjaimellisesti. Kastetilaisuus voi olla rento ja lämminhenkinen tilaisuus huolimatta kristillisistä sakramenteista tai niiden ansiosta. Toten vaan jälleen kerran että miten ihmiset voivat olla noin typeriä!


    • iyuhbvnvcm

      Kaste ja nimenanto ovat eri asioita. Kirkon opetuksen mukaan lapsi on kastettava pian syntymän jälkeen ettei se ressukka joudu vaan kadotukseen. Siksi meillä on käytössä hätäkastekin.
      Aikaisemmin kastekaavassa oli myös ns. eksorkismi eli pahan hengen ulosajaminen perisynnissä syntyneestä pakanasta. On se siinä nykyäänkin, mutta hyvin mietona versiona. Eli vierläkö joku ihmettelee kasteen ja nimiäisten välistä eroa? Kai nyt jokainen järkevä ihminen haluaa lapsestaan riivaajat ulos!

    • Zzimbba

      Yksinkertaisimmillaan kastetoimitus on seuraavanlainen:

      1. Virsi

      2. Alkusiunaus

      3. Johdantosanat

      4. Kysymykset tai kehotus

      5. Ristinmerkillä siunaaminen

      6. Rukous

      7. Raamatunluku, tekstit

      8. Puhe

      9. Kastekäsky

      10. Uskontunnustus

      11. Kastaminen

      12. Yhteinen esirukous ja Isä meidän -rukous

      13. Siunaus

      14. Virsi

      Tarkemmin asiasta voit katsoa seurakuntien sivuilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3488
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1948
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      34
      1578
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      139
      1109
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      72
      1059
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      918
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      201
      776
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      737
    Aihe