Onkos kukaan ollut osteochondritis dissecans operoinnissa? Minulla polvessa ja olisi mukava tietää miten on toipuminen verestyksen jälkeen mennyt.
osteochondritis dissecans
Toipilas1
34552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
OC keskustelua -> http://www.niveltieto.net/nivelklubi/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1186159750 .
Moikka! Mulla löydettiiin viimesyksynä magneettikuvan avulla kookas OCD pesäke oikeasta polvesta.. Ja koska ykstyiseen ei ollut varaa ensimmäinen lääkäri määräsi 2kk sairasloman, jonka aikana toivottiin että se kipu olisi siitä lähtenyt rauhottumaan.. Se kuitenkin paheni todella kivuliaaksi ja pahaksi niimpä pääsin leikkausjonooon ja ensimmäiseen leikkaukseen Joulukuussa. Leikkaus tehtiin tähystyksenä kiinnittämälllä pala jonkinlaisillla liimanauloilla. Parantuminen on hidasta ja henkisesti hyvin rankkaa... Minulle laitettiin saranaortoosi polveen ja ensimmäiset 2 viikkoa polvi oli täysin suora ja sitten 2vk välein liikelaajuutta lisättiin... Omasta typeryydestäni johtuen menin kaatumaan 4 viikkoa leikkauksesta, jonka takia jouduin uuteen leikkaukseen joka oli Helmikuussa.. Sekin tehtiin tähystyksenä.. Onneksi mitään suurempaa ei ollut käynyt, ainoastaan liimanaulat olivat liikkuneet hieman ja nivelpinta oli epätasainen... Tällä hetkellä on kova kuntoutus käynnissä, polvi taipuu jo todella hyvin mutta kävely ei vieläkään suju vaan on semmoista horjuvaa ja vinossa menemistä.. En tiedä pitäisi kai jonnekkin fysioterapeutille siitä mennä.. Polvessa on suoristaessa vielä painetta ja kipua sekä lukkoilu ajoittain mitä pelkäänkin että onko se normaalia? Samoin naksahtelua ja paukahtelua kuuluu välillä, kun yritän kävellä :( Mutta täytyy uskoa, että kyllä tästä ajan kanssa selvitään..
Moikkelis ! Viime vuonna mulla oli OCD pesäke oikeassa polvessa, joka operoitiin. Kävin fysioterapiassa muutaman kerran, ja 8 viikon jälkeen leikkauksesta pääsin kävelemään ilman keppejä (kepeillä piti puolipainovarauksella kövellä). Kävely sujui jo viikon kuluttua keppien poisheittämisestä aika hyvin, kun noudatin fysioterapeutin antamia ohjeita. Jatkkoin n 5-6 kk myöhemmin leikkauksesta jalkapalloa, polvi ok eikä mitään kipuja ollut ! Harmi vaan että toiseen polveen tuli sama ongelma ja se leikeltii sitte 6 vko sitten, ja kova kuntouttaminen taas edessä ! Mutta mulla on nähtävästi toi oikea polvi ainakin parantunut aika hyvin ku ei minkäänlaisia kipuja oo ollu :) mut kkunhan jaksaa rauhas kuntouttaa ni hyvä tulee !