Naapuri kysyi, -kannattaako sun pitää moottoripyörää, kun et sillä paljon ajele? Taittaa olla yhtä typerä, miltä näyttäänkin, vai onko sittenkään ?
Siis paljonko pitää tulla kilometrejä, että "kannattaa" pitää pyörää ?
Joskus aikamiehellä on tekemisiä jotka syövät samaa aikaa moottoripyöräilyn kanssa ja asioita on joskus pakko priorisoida. Pitää korjata, paikata, käydä töissäkin, ryypätä....moottoripyöräily ei taidakkaan sopia kiireiselle miehelle.
Siis paljonko pitää tulla kilometrejä, että "kannattaa" pitää pyörää ?
Joskus aikamiehellä on tekemisiä jotka syövät samaa aikaa moottoripyöräilyn kanssa ja asioita on joskus pakko priorisoida. Pitää korjata, paikata, käydä töissäkin, ryypätä....moottoripyöräily ei taidakkaan sopia kiireiselle miehelle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyse taitaa olla siitä, että harrastaako ajelua omilla ehdoillaan vaiko muiden ehdoilla?
Jos omillaan, niin ei taida paljon hetkauttaa mitä naapuri sanoo ja sille osaa vastatakin sitten, että miksi ja miten.
Mutta jos ei ole varma, niin kai se sormi suuhun menee.
Vastakysymys kuuluisi, miksi kaupunkilaisella on moottorikelkka kun ei se sitä mihinkään tarvitse.
Miksi jollain on parveke jollei sitä käytä?
Ihmiset omistavat valtavan paljon asioita joita eivät tarvitse
Ei se sovi kiireiselle, tämä harrastus...jos mikään !
Dennis Hopper heitti Easy rider leffassa sympolisena eleenä kellonsa mäkeen ja sankarit lähtivät amerikkaa etsimään.
Elokuvaa pidetään yhdysvaltalaisen vastakulttuurielokuvan virstanpylväänä, jonka ajatuksesta tässä kiireen riivaamassa urakulttuurissa voisi joskus hieman ottaa oppia. ...ainakin ajatuksissaan.
http://www.sweetslyrics.com/images/img_gal/32869_easy-rider.jpg
Pelkkä toimivan laitteen omistaminenkin voi tuottaa tyydytystä, viehätystä tai tuntua muuten vain mukavalta. Sillä tosiaankaan kannattamisen kanssa ei ole mitään tekemistä.
Vain tuottava toiminta on parhaimmillaan kannattavaa, ei kaivinkonetta kannata ostaa velaksi jos sille ei ole työtä, mutta toki, jos sen esteettiset ominaisuudet jotakin viehättää niin suuresti, että on valmis siitä maksamaan, ei kai sille ole estettä kuin naapurit jotka eivät ehkä tykkää valtavasta ruoppaajasta tontinsa vieressä, joka kaiken lisäksi pitää kamalaa kolinaa ja mörinää.
Hankitko nyt moottoripyörää naapurillesi vai itsellesi? Olen kuullut monta kertaa, että kannattaako ja miksi ostat vielä toisen taikka kolmannen jne. Ei oikeastaan kuulu naapurille taikka lankomiehelle pätkääkään, mitä teen jollakin hankinnallani jos olen sen itse maksanut ja säilytän sitä omilla kustannuksillani.
Kyllähän aikamiehellä on monenlaista tekemistä, että joskus aikaa jää vähän johonkin harrastukseen, mutta mitä siitä, harrastetaan kun on sitten aikaa. Eri asia on, jos talous alkaa horjumaan turhilla välineillä taikka hankinnoilla, tai homma saa sairaaloisen luonteen. Eräs vanha kaveri kertoi omistavansa 8 saunaa (eri kiinteistöissä tosin) ja kertoi saunoneensa vain 7 niistä, kun siinä yhdessä on "niin huono ranta", eikä pääse saunan jälkeen uimaan. Terveen miehen oloiselta hänkin vaikuttaa. Yhdellä kaverillani oli puolestaan uusi kotimainen kuorma-auto muutaman vuoden pihallaan käyttämättömänä, sitäkin joku ihmetteli, että miksi...
Itselläni on useampi moottoripyörä ja vielä mopo(ja), autojakin on kertynyt...
No eihän se kannata, ei tietenkään. Mutta jos haluaa pitää pyörää niin se on ihan oma valinta. Elämän nautinnoistahan tässäkin harrastuksessa on kyse kuten monessa muussakin. Pääasia että naapuria harmittaa elämätön elämä. Kun mp-koukkuun on tarttunut niin postimerkkien hipelöiminen ei taida oikein antaa kiksejä arjen synkkyyteen. Voithan sä ostaa vaikka laskuvarjon tai bonsaipuun jos siltä tuntuu. Ei nekään kannata jos ei niistä sitten tykkääkkään tai ole tarpeeksi käyttöä. Ota se naapuri joskus kyytiin pariks sataa kilsaa niin jospa senkin murhe kannattavuudesta sais uuden ulottuvuuden.
Pyöränhän saa seisontaan. Eli minun mielestäni, vaikka ajaisit vain kuukauden per vuosi, ajamista tulee aika lailla elämän aikana. Riippuu tietenkin myös siitä, että milloin ostaa uuden.
On aina välivuosia,..ne voi tehdä joskus hyvääkin väljähtyneelle harrastukselle.
Eräs maaseudulla asuva entinen motoristi sanoi myyneensä kalliin pyörän pois, kun vvitutti se, että oli vain kaksi vaihtoehtoa lähteä johonkin, kääntyä koivukujaltaan pikitielle oikeaan tai vasempaan, harvoin oli isännällä aikaa ajaa niin kauas, että pääsi ajelemaan oikein mutkateitä..kaupungista puhumattakaan.
Kyllä ainakin 6305km pitää tulla, että on oikea motoristi.
Lässyttää kyllä osataan, mutta ei asialliseen kysymykseen=(
Itse pidän rajana, että vakuutusmaksut pitää jäädä alle 10 senttiä / km. Tarkoittaa nykyiselle pyörälle n 5 tkm. Jollakin sporttisemmalla pitäisi ajaa yli 10 tkm, taitaa jäädä useimmilla tekemättä.
Ajelen silloin kuin huvittaa ja on aikaa, enkä laskeskele kuluja ja kannattavuuksia.
Aina jostain voi pihistää, vaikka ruuasta ja vaateista..muttei toki kaljasta ja bensasta