Miten teillä?

naapurin muija

1.Minkäkokoinen perheenne on?

2.Miten asutte?

3.Paljonko asumiskulunne ovat kuukaudessa?

25

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä näin

      1. äiti, isä ja 1 lapsi
      2. pääkaupunkiseudulla
      3. kulut on yhtä isot kun menotkin, ei jää yhtään säästöön. Mä saan kelasta noin 600euroa. Miehen palkka kuukaudessa noin 2000euroa.
      Lainaan menee kaikki ylimääräinen raha

    • tämmöttiis

      1. äiti, isä, 2 lasta (4 kk ja 4 v.)
      2. omakotitalossa Länsi-Suomessa, pienessä kaupungissa (isomman kaupungin lähellä)
      3. asuntolainan lyhennys on 750 euroa/kk, sähköön menee n. 150-200€/kk talvella, kesällä puolet tuosta. Ja vesilaskut, en muista paljonko...

    • hheet

      1. Äiti, isä 2 lasta(4v ja 2kk)

      2. Kerrostalossa vuokralla, kolmio 78neliötä.

      3. 860e(sis veden) sähkö n. 20e kuussa.

    • ......

      1. Seitsemän henkeä, eli kaksi aikuista, viisi lasta
      2. Omakotitalossa maalla, asuinpinta-ala noin 120 neliötä.
      3. Asuntolaina korkoineen ja lyhennyksineen 850 e/kk, sähkö keskimäärin noin 150e/kk, vesi, jäte ym. maksut päälle, en muista tarkkaan, mutta veikkaan noin 70 e/kk. Tuon lisäksi ostetaan vielä lämmitystä varten puita ehkä noin kolmesti vuodessa noin 500 eurolle kerralla, eli reilu 100 e/kk menee keskimäärin siihen.

      Eli yhteensä siis maksetaan nähtävästi asumisesta noin 1170 euroa kuukaudessa. Törkeän kallista, mutta onneksi edes laina lyhenee hieman kuukausittain.

      • velallinen...

        Meillä kulut samaa luokkaa, poislukien, että puut saadaan omista metsistä, ja asutaan kaupungissa, joten tavallaan säästöä tulee polttoaine ym. kuluissa. Meiltä on siis kaksi aikuista, kolme lasta, sekä kaksi koiraa, joiden olemassa olo vaikuttaa lähinnä vedenkulutukseen ajoittain päivittäisen pesutarpeen vuoksi.

        En ole koskaan laskenut kuluja sillain, lähes kaikki menee mitä tulee, mutta me maksamme näin halvan koron aikan todella runsaasti asuntolainaa pois ylimääräisin lyhennyksin, eli pääomaa lyhennämme nyt, kun siihen on varaa. Tämä onneksi hoksattiin neuvotella lainaa ottaessa ilman mitään lisäkuluja tapahtuvaksi.

        Saman verran meillä meni melkein rahaa siinä hikisessä pikkukolmiossakin vuokraan, joten ei tulisi pieneen mieleenkään vaihtaa tätä muotoa muuhun. Remontteja on jouduttu vielä tekemään hyvin vähän, lähinnä pikkutuhoja on korjailtu. Toisaalta, koko ajan vielä menee rahaa periaatteessa rakennuskuluihin, sillä erotuksella, että maksamme ne omalta tilitämme, ei lainahoitotilitä. Joka kesä löytyy jotain pientä kivaa pihahommaa ym, joihin menee myöskin rahaa.


    • yyhoo

      1. Äiti ja 2 lasta, 2v. ja 5 v.

      2.Kerrostalo kolmio 74m,

      3. vuokra 830e,sähkö 60e/kk, vesi kuuluu vuokraan

      • kerroppas?

        joopajoo.laitappas asumistuki tohon..eli paljo kuluu sulta vuokraan?


    • sivusta seuraaja

      Ihan mielenkiinnosta, minkä verran teillä on asuntolainaa? Ne ketkä maksaa n. 800-1000E /kk

      • ...

        Meillä on jäljellä noin 80 tuhatta. Maksetaan 1000 euroa kuussa omasta valinnasta, pankkit tarjoaa mahdollisuutta pudottaa lyhennyksen vaikka 300 euroon kuussa, mutta halutaan mahdollisimman pikaisesti eroon velasta.


      • Meilläkin on
        ... kirjoitti:

        Meillä on jäljellä noin 80 tuhatta. Maksetaan 1000 euroa kuussa omasta valinnasta, pankkit tarjoaa mahdollisuutta pudottaa lyhennyksen vaikka 300 euroon kuussa, mutta halutaan mahdollisimman pikaisesti eroon velasta.

        asuntovelkaa 83 000 ja maksamme sitä 1100€/kk.
        Alun perin tätä lainaa oli 150 000, joten talosta on enää vajaa kolmannes maksamatta.

        Aloittajalle:

        1.Minkäkokoinen perheenne on?
        2 aikuista ja 3 lasta.

        2.Miten asutte?
        Ok-talo 200 neliötä.

        3.Paljonko asumiskulunne ovat kuukaudessa?
        Lainanlyhennys korot 1100€, sähkö näin talvella n.200€, vesimaksu ja jätehuolto muutaman kympin. Poltamme puuta paljon (takka, leivinuuni, sauna), mutta niiden hintoihin en ole perehtynyt, koska mies tilaa niitä usein "kaverin kaverilta".


    • halpa asua

      1. Kolme henkeä, isä, äiti ja vauva
      2. Pohjois-Pohjanmaalla
      3. vajaa 300€/kk

    • N3303+10v

      1. yksi aikuinen(minä) ja yksi 10v lapsi
      2.asutaan kolmiossa vuokralla(pirkanmaalla)
      3.asumiskulut 470€(sis.vedet ja saunamaksu n.25€/kk sähkö

      Ei lainoja. Tulot yhteensä n. 1200€

    • ..............

      Miksi kysymykseen MITEN asutte vastataan MISSÄ asutaan...

      • Varmaan siksi,

        että vastaajat ymmärsivät aloittajan kysymyksen.


    • ...

      1)Vanhemmat ja yksi lapsi

      2)Omakotitalossa maalla

      3) lainanlyhennystä 1000 euroa kuussa sähkö 90 euroa kuussa, vesi omasta kaivosta, jätekaivojen tyhjennykset noinn 200 euroa vuoteen.

    • duppiduu

      1. kaksi aikuista vauva

      2. kerrostalokolmio 76m2 kaupungissa

      3. lainanlyhennys 640€/kk, yhtiövastike 260€(johon kuuluu vesi ja lämmitys), sähköt n.20-30€/kk

      Miehen tulot n.1700€/kk, naisen n.1300€(vanhempainraha)

    • Näin täällä

      1. äiti, isä, vauva (ja lisää toiveissa)

      2. 145/210 m2 okt keskisuuressa kaupungissa

      3. laina sivukulut alle 900e/kk, sähkö (sis. lämmitys) 200e/kk, jätettä ja vettä en tarkalleen muista, kiinteistövero n. 400e/v

      Ihan normipalkkaisia ihmisiä ollaan, tai minä selvästi alle keskituloinen ja nyt vielä vanhempainvapaalla, ja silti tilin saldo kasvaa joka kuukausi. Tuo korjautunee hoitovapaalle jäädessä :)

    • --KK--

      1. yksi aikuinen ja yksi lapsi
      2. Rivitalo 79m2
      3. 630 € laina ja vastike,sisältää veden sekä noin 50 sähkö/kk.

    • Ä90L09

      1.Minkäkokoinen perheenne on?
      2xAikuinen ja 3v lapsi.

      2.Miten asutte?
      Paritalo kolmio, 78m2

      3.Paljonko asumiskulunne ovat kuukaudessa?
      500 lainanlyhennys 250 yhtiövastike(sisältää lämmityksen ja sähkön ja veden yms) eli 750e/kk.

    • Kolmen äiti...,

      1. Minkäkokoinen perheenne on? Ydin perheeseemme kuuluu vanhemmat ja kolme lasta, joista kaksi asuu jo omillaan

      2.Miten asutte? Asumme liian isosti ja laveasti nyt kun vanhimmat lapset ovat muuttaneet pois eli meillä on 6 h k . Iso omakotitalo isolla pihalla.

      3.Paljonko asumiskulunne ovat kuukaudessa? Aivan liikaa siihen nähden, miten käytämme kotia - suurin osa huoneista on kyllä kalustettu muttei niitä käytetä, vain vierashuoneiksi. Olemmekin muuttamassa pienempään jotta rahaa jäisi muuhunkin kuin vain talon ja asumisen ylläpitoon. Keskimäärin kaikkien asumiseen liittyvien kustannus on 1500 - 2000 euroa kuussa.

    • Herra Hoo
    • halpaa?

      Äiti ja poika, omakotitalossa Oulunläänissä. Velkaa pankille 350e kk, laina-aika 30v. Asuinpinta-alaa n.100 neliötä, rak. -69. Lämmitykseen (öljy) n. 100e kk, veteen n.80e/ 3kk kuin myös sähköön. Kiinteistövero jotain 180e vuosi. Roska-astian tyhjennys oisko 10e/kk.

    • wilma60

      1. Äiti ja kolme lasta (nuorta)

      2. Omakotitalossa itäisessä Suomessa, kaukana kaikesta

      3. Asuntolaina 350 euroa kuukaudessa, sähkä n. 200 euroa kuukaudessa, lisäksi jäte, vesi, ym. maksut joita en nyt äkkiseltään osaa eritellä. Asumiskulut kuukaudessa ovat ehkä 700 euroa.

    • sellane homma :)

      2 aikusta ja 3kk ikäne vauva

      450e vuokra muut kulut, 62 neliöinen kerrostalo oulun-läänissä

    • rv 9+2

      1.Minkäkokoinen perheenne on?
      Minä, mieheni, 1v 1kk vanha lapsi ja toinen tulossa syyskussa.

      2.Miten asutte?
      Omistusasunnossa, 55m2 kaksio Länsi-Uudellamaalla.

      3.Paljonko asumiskulunne ovat kuukaudessa?
      Lainaan menee 500e/kk yhtiövastike 222e/kk (sis.vesi) ja sähkö n. 40e/kk eli asumiskulut : 762e/kk (asuntolainaa meillä 82 000e)

      Minä tienaan osa-aikaisessa työssäni n. 800e/kk ja mieheni työssään 2000e/kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe