akunkengät

akunkengät

Akku on ihan uusi, ja laturin hihna vasta vaihdettu, mutta silti akku tyhjenee parissa päivässä itsestään. Kaveri huomas että plus navan kenkä on jotenkin huonosti kiinni, eikä se pysy tiukalla. Käykö nuo Tokmannin akunkengät vaan jos vaihdan? Vai onko vika muualla?

2

3127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herpudina

      Akunkenkien huono kiinnitys ei nyt suoraan muuta aiheuta kuin jännitehäviötä ja sitä kautta hassun hauskoja anturi/ohjainlaite häröjä, tai laturin hajoamisen pahimmillaan.

      Jos akku tyhjenee itekseen niin jokin siellä sähköä syö, pihtimittarit käteen ja mittaamaan paljonko menee levossa virtaa ja sitä kautta katsomaan minne. Nähny esim hajonneita releitä jota kautta EGR:n lämpövastus on aina päällä, tai hajonneita sterkkoja jotka syö sen amppeerin paikallaan koko aika.

    • latausvirtaa

      joskus mulla oli sellainen vika että akku tyhjeni pikkuhiljaa varsinkin kylmemmillä keleillä vaikka uusi akku.

      käyntiin aina kuitenkin lähti jos ei ollut akku tyhjä mutta se akku tyhjeni pikkuhiljaa.

      joskus sitten auton käydessä ihmettelin akkua ja satuin kokeilemaan plus kenkää joka oli aivan tulikuuma. mittasin yleismittarilla akun navoista jännitteen ja se olikin vain reilut 12v. sulake kotelosta akun päällä tuli reilut 13v.

      laturin sulake iso 180a peltisulakekin oli tulikuuma. tarkistin kaikki sulakkeet niin suurin osa oli hapettunut pulttien alta lähes poikki. uusin sulakkeet ja sitten sulake kotelosta löytyi 14.6 voltti mutta akku ei edelleenkään latutunut.

      akun johdoista vika löytyi, sulakekotelosta tullut plus johto oli hapettunut akun kengässä niin ettei latausvirta kulkenut akkuun ja akku tyhjeni. starttimoottorille meni oma johtonsa joten starttaaminen onnistui aina siten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3125
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2125
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1585
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1348
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1311
    8. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1304
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe