Phan Thiet ja hotelli Saigon Mui Ne Resort

Vietnamiin

Olisiko jollain kerrottavaa kyseisestä hotellista ja koko alueesta ensikertaa Vietnamiin matkustaville?
Onko siinä lähellä suositeltavia iltaruokapaikkoja ja ostospaikkoja?
Entä minne kannattaa tehdä omatoimisia päiväretkiä?
KIITOS kaikesta asiallisesta infosta.

3

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vietnaminski

      Hotellista ei ole kokemusta, mutta Mui Neestä on. Mui Ne on todella rauhallista seutua, sopii hyvin löhölomailuun. Mui Neessä ei juuri ole hyviä ostospaikkoja vaan vain pieniä turistipuoteja, tee ostokset HCMC:ssä.

      Turistit Mui Neessä ovat etupäässä venäläisiä, suomalaisia, australialaisia ja vietnamilaisia. Menomestoja ei ole, mutta vodkaa saa joka paikasta. Kaikki ravintolat pitkän rannan ohi menevän tien varrrella ovat kelvollisia, ruoka on ihan hyvää ja edullista.

      Päiväretkikohteita: Fairy stream, puro jota pitkin kahlataan, ilmainen. Valkoiset ja punaiset dyynit, vuokraa jeeppi kuljettamaan. Leijasurffaus, kallista, vaatii kurssin ja tuulta.

      Mui Ne on kiva paikka löhöillä, ottaa aurinkoa ja uida. Minulle riitti kuitenkin viisi päivää, sitten piti jatkaa matkaa, koska siellä ei ole muuta tekemistä kuin löhöily, auringon otto ja uiminen :)

    • no thanks

      Olimme Muineessa kaksi viikoa ja se riitti.Ainut hyvä oli ruoka paikallisissa baareissa ja halpaa.mutta hotelleissa se oli moninkertainen.itse olimme sea lion hotellissa joka oli venäläisiä täynnä.Saigon muineeta on vasta päätä mini golf siellä tuli käytyä 3 kertaa.tuntui että siellä päin ei niin kauheesti ollut venäläisiä ehkä siksi kun se keskusta tavallaan loppui siihen.Ostospaikkoja eli pikkukauppoja oli paljonkin ,mutta ei ne Thaimaan hintoja voittanut esim. billabongin t.paidat 10e.Ainut retki jonka teimme oli toi keijukaispuro&dyynit retki ,nimittäin sinne ajomatka ei kestänyt kauaa.muille retkille ei kertakaikkiaan viitsinyt lähteä ajomatkan takia.muuta tekemistä siellä ei ole kuin otta aurinkoa (jos saat tuolin sekin on kyseenalaista),kävellä rannalla,jossa iltapäivisin tuulee tosi kovaa(hiekka lentää)illalla kävellä sitä yhtä ja samaa katua edestakas.Meitä oli useampi henkilö minä voisin mennä toisen kerran ,mutta kiertämään kolmeksi viikoksi.Muut eivät kuulemma enää ikinä mene.suurin syy oli lento 15t ja matka 5t takaisin tullessa 6t Busilla ja 16t koneella.moni muu on tykännyt kuitenkin.vertaan esim. Khao Lakiin joka on myös löhöpaikka ,mutta siellä voi tehdä jotain jos haluaa.

    • 129T

      Olemme täällä MuiNeessa tälläkin hetkellä,tulimme tänne Vietnamiin 20.12.2011 ja aikomuksemme on lähteä tällä näkymin koti Suomeen n.helmikuun puolella johonkin aikaan.Nyt olemme Amaryllis Resort hotellissa ja todellakin on todettava että täällä ruoka noissa ravintoloissa tuon rantatien varrella on tosi hyvää ja edullista,erikoisia ostospaikkoja ei ole ,mutta kaikkea mikä on tarpeen lomalla löytyy ja mitä tuohon tekemiseen tulee,josta moni mainitsee ,niin me ei ainakaan tulla yleensäkään lomalle mitään tekemään,vaan tuo tekeminen tehdään Suomessa täällä vaan ollaan ja nautitaan hyvästä ruasta ja lämmöstä.Tuohon SaigonMuine hotelliin sanoisin sen,että alueelle hieno puutarha-allasalue,mutta osa huoneista tien toisella puolella eikä välttämättä vastaa täysin ennakko odotuksia.Vietnam on mielestämme ihan kokemisen arvoinen maa,ihmiset ystävällisiä vaikka palvelu hiukan joskus kangertelee,iltapäivisin on todellakin kovin tuulista,mutta se ei mielestämme ole haitta vaan helpottaa oloa ,joka muuten saattaisi olla tuskallista.lämpöä kuitenkin n.30 .Tervetuloa vaan tänne MuiNeehin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8489
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      44
      4177
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1468
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1179
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1150
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe