Tuossa lueskelin Kauppalehden palstaa ja alkoi kiinostaa warrantit. Kokemusta on osakkeista ja optioista.
Eli jos oikein tulkitsen tuon esimerkkinä olevan eurooppalsiatyyppisen call- warrantin, niin mikäli sen pitää juoksuajan loppuun saakka niin on kaksi vaihtoehtoa:
a) joko kuitata kurssiero käteisellä, vaikkapa jos kurssi eräpäivänä 10e - 6.4e = 3,6e per 5 warranttia tai
b) vaihtaa osakkeisiin 5 warranttia per osake.
Mikäli näin, niin miten ohjeistus valinnasta välitäjään päin tapahtuu?
Tänään tuon warren hinta on liikkunut 0,13 ja 0,16 välillä. Melko maltilinen warre, pitkä juoksuaika ja kohtuullisen hyvä tuotto-odotus, mikäi odotukset Nokian suhteen toteutuisivat.
Liikeellelaskija: Nordea Bank AB (NDS)
Kohde-etuus: Nokia (NOK)
Kaupankäyntitunnus: NOK4L 64NDS
ISIN-koodi: FI4000032156
Toteutuskurssi: 6.4
Vaihtosuhde: 5.0
Kaupankäynti alkoi: 16.11.2011
Kaupankäynti päättyy: 19.12.2014
Pörssi: OMX Helsinki
- http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/index.jsp?klid=21264
Keskeisiä käsitteitä:
- http://www.nordea.fi/Henkilöasiakkaat/Säästöt ja sijoitukset/Neuvoja sijoittamiseen/Keskeisiä käsitteitä/702304.html
Nokian warrantiti
4
525
Vastaukset
- w a r r e
Oikea otsikko : Nokian warrantti
- Vakuusvaje
> Mikäli näin, niin miten ohjeistus valinnasta välitäjään päin tapahtuu?
Ei näissä ole mitään valittavaa. Nordea maksaa erääntymispäivänä sijoittajalle warrantin teoreettisen arvon rahana ja sillä selvä. Siis jos sitä arvoa on.
> Tänään tuon warren hinta on liikkunut 0,13 ja 0,16 välillä. Melko maltilinen warre, pitkä juoksuaika ja kohtuullisen hyvä tuotto-odotus, mikäi odotukset Nokian suhteen toteutuisivat.
Oikein hyvä tuotto, jos odotukset toteutuvat esim. tuohon kympin tasoon. Omilleen pääsee, jos Nokia nousee 35 kuukaudessa vähintään 80 %. Jos kuitenkin nousu jää alle 60 %, tuloksena on pääoman sataprosenttinen menetys. Aika tylynmuotoinen tuottokäyrä.. - w a r r e
Vakuusvaje kirjoitti:
> Mikäli näin, niin miten ohjeistus valinnasta välitäjään päin tapahtuu?
Ei näissä ole mitään valittavaa. Nordea maksaa erääntymispäivänä sijoittajalle warrantin teoreettisen arvon rahana ja sillä selvä. Siis jos sitä arvoa on.
> Tänään tuon warren hinta on liikkunut 0,13 ja 0,16 välillä. Melko maltilinen warre, pitkä juoksuaika ja kohtuullisen hyvä tuotto-odotus, mikäi odotukset Nokian suhteen toteutuisivat.
Oikein hyvä tuotto, jos odotukset toteutuvat esim. tuohon kympin tasoon. Omilleen pääsee, jos Nokia nousee 35 kuukaudessa vähintään 80 %. Jos kuitenkin nousu jää alle 60 %, tuloksena on pääoman sataprosenttinen menetys. Aika tylynmuotoinen tuottokäyrä..Osa tekee päiväkauppaa tai muutoin lyhyttä kauppaa penny-warranteila ( jopa turboillakin, se vasta sporttista onkin ). Tuossakin lapussa sentin ero edustaa melko isoa prosenttuaalista vaihtelua. Riskaltistahan se tietysti on ja kohdelapun tulee omata riitävästi likividiteettiä.
- http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/index.jsp?klid=21264
- w a r r e
>> Ei näissä ole mitään valittavaa.
Yes, näin on. Nordean sivu ilmoittaa:
"Nordean warranttien lunastusehdoissa liikkeeseenlaskija sitoutuu niissä määritettyyn rahasuoritukseen. Warranttien haltijan ei siis tarvitse varautua ostamaan tai myymään osakkeita warranttien voimassaoloajan päättyessä..."
>> Jos kuitenkin nousu jää alle 60 %, tuloksena on pääoman sataprosenttinen menetys. Aika tylynmuotoinen tuottokäyrä..
Warre on warre ja turbot ovat sitten vielä erikseen...Tuossa Nokian warressa toteutumishintana on 6,4 euroa ja juoksuaika 2014 loppuun. Tokihan sen voi halutessaan myydä ennen finaalia. Kaikessa sijoittamisessa joutuu ottamaan henkilökohtaista kantaa yksittäisen yrityksen, yrityssektorin ja talouden tulevaisuuteen omaamatta sitä kuulua kristallipalloa.
Toki mikäli talonsa panttaa sijoituslainaa vastaan hankkiakseen warantteja tyyliin kaikki yhdelle hevoselle, niin täytyy olla todella varma tekemästään arviosta ;-)
Ps. Aiheetta sivuten. Tiedän erään henkilön joka on vuosien saatossa erikostunut ainoastaan optiokauppaan kokien osakkeet liian hitaiksi ja rajoitetun potentiaalin omaaviksi. On menestynyt kokonaisuudessaan oikein hyvin valitsemassaan lajissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 471012
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153902Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717837- 88812
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182790Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105699Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka49697