Olisi kiva lukea ihmisten muistoja isovanhemmistaan.Omat isovanhempani ovat jo edesmenneitä,mutta rakkaudella ja lämmöllä muistan heitä aina.Kaikki isovanhemmat eivät toki ole olleet kunnioituksen arvoisia,niitäkin lukisin mielelläni.Sekä hyviä että huonoja muistoja.Jos siis joku haluaa muistella näin netin välityksellä nimettömänä.Itse odotan mahdollista tulevaa isovanhemmuutta jännityksellä.
muistoja isovanhemmista
1
127
Vastaukset
- 23
Äitini vihasi isäni äitiä.
Mummo asui nuoremmalla pojallaan kotitilalla.
Mummon tapaamiset olivat rajoitettuja ja niitä seurasi pitkät ja vaikeat riidat nalkutus ja mummon haukkuminen.
Vielä nyt 40 vuoden päästä on kuultavissa äidin asenne mummoon ihan harhakuvina,
esim. siskoni kertoi erään tapahtuman mummosta; Minä muistan sen ihan kuin eilisen.. ja mummo oli silloin hädin tuskin neljäkymppinen.
Tämä sisko oli itse syntynyt 1945. Mummo syntyi 1890. Sain viimein silloin todistettua, ettei sisko voinut muistaa mummua koska mummu oli 55 hänen syntyessään. Äitimmekin tutustui Häneen 1939.
Isä ei perinyt kotitilaa, eikä äidistä tullut isontalon emäntää..
Mummu antoi tilan syytinkiä vastaan joten ei omistanut mitään jolla olisi ostanut toista miniäänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133346Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä722542Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92175Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling472037Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61898Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901591
- 721153
- 741140