betonin kuivuminen

kuinka kauan täytyy 10 cm betonilaatan antaa kuivua kunnes voi laittaa styroxin päälle ja valaa uuden laatan
1225029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

1cm viikko

Äänestä

Kai sitä voi alkaa touhuamaan heti kun se kestää kävellä?

Äänestä

Hio ensin pinnasta betoniliima pois, niin kuivuminen pääsee alkamaan. Normaalilla betonilla kuivumisnopeus on n. 1 cm/viikko. Tietenkin täytyy huolehtia riittävästä ilmanvaihdosta. Erikoisbetonilla (ns. NP-massa) päästään kuivumisvauhtiin 2 cm/viikko, mutta kura on kyllä huomattavasti kalliimpaa.

Äänestä

Kysy mestarilta. Ei kai tuollaista runkolaattaa tarvitse kuivattaa ennen toisen valun tekemistä? Sehän kastuu siinä kuitenkin uudelleen. Kai siinä riittää että se kantaa miestä? Eli jos olet valanut sen aamulla, niin illalla voit jo levitellä styrokseja päälle. Oletan että laatta pääsee kuivumaan myös alaspäin, ettei siellä ole mitään muoveja vastassa.

Äänestä
  • laatta ei pääse kuivumaan kuin ylöspäin. olen kuullut että jos jää kosteaks niin alkaa home/sienet kasvamaan. luulis sen silti kuivuvan kun styroxia ei lasketa höyrynsuluksi??

    Äänestä

  • kiire kirjoitti:

    laatta ei pääse kuivumaan kuin ylöspäin. olen kuullut että jos jää kosteaks niin alkaa home/sienet kasvamaan. luulis sen silti kuivuvan kun styroxia ei lasketa höyrynsuluksi??

    siis valat laatan maan päälle. maa on kosteaa joten laatta imee jonkin verran kosteutta itseensä. tatti kasvaa jos kosteaa ja lämmintä.

    lattia kuivuu.

    laitat styroxin ja valat uuden laatan. styroxin saumoista valuu vettä alempaan valuun joka kostuu uudelleen. missä on homman juju? styrox kyllä toimii kosteussulkunakin, mutta saumat vuotaa. jos levyjä kahdessa kerroksessa niin uretaania saumaan ja alkaa pitää.

    ihan uteliaisuudesta haluaisin tietää mikä idea moisessa kerroksellisuudessa on? itse en selitystä pysty keksimään... siihenhän menee jo teräsverkkoakin tuplasti tavalliseen lattiaan verrattuna kurasta puhumattakaan!!!

    Äänestä

Kun alkaa tuntua siltä että betoni olisi kuivaa laita jonnekin kohtaan laatan päälle muovinpala, anna olla pari tuntia ja ota pois. Jos betoni ei ole kuivaa muovin alla on märkä läiskä. Ota huomioon että läheskään kaikki vesi ei haihdu vaan sitoutuu betoniin. Sitoutuminen kestää huoneenlämmössä noin 30 päivää. siis teoriassa.

Äänestä
  • Niin miksi tuollainen "laattarakenne?"

    Äänestä

  • mää kirjoitti:

    Niin miksi tuollainen "laattarakenne?"

    ikäni (40v) rakennuksilla ja jos rakennan itselleni, teen kerroksia ehdottomasti monta, sillä jokainen pinta vaikeuttaa kosteuden siirtymistä.

    Hiekkakakun, joka on varustettu kapillaarisen kosteuden nousun estävällä rakenteella, päälle panen 5 cm tyroksilevyn, sitten 12-15 cm betoni raudoitus, senjälkeen 2x5 cm tyroksia ja sitten sisälattia.

    Halpa toimenpide sille varmistukselle, että ei kosteutta tule lattiamaton alle. Lisäksi minä varmistan ulkoseinän vierustat kiertämällä lämmityskaapelilla n.15 cm etäisyydellä.

    Tämä toimenpide estää kastepisteen muodostumisen jalkalistan alueelle, josta niin moni homeongelma on lähtenyt ja erityisesti komerojen sekä massiivisen sohvan taustaan, jossa tuuletus pelaa heikosti.

    Äänestä

  • Meillä lattianvalajat suosittelivat nimenomaan pahvikaistaleen teippaamista lattiaan. Jos sen alle muodostu kosteutta päivässä niin laatta vielä märkä.

    Äänestä

  • mää kirjoitti:

    Niin miksi tuollainen "laattarakenne?"

    Aivan turhaa rahan ja ajan haaskausta. Yksi valu jonka alla 100-150 mm styroksia riittää hyvin. Muovia ei ja kunnon sorastukset.

    Äänestä

  • Jarmo kirjoitti:

    Meillä lattianvalajat suosittelivat nimenomaan pahvikaistaleen teippaamista lattiaan. Jos sen alle muodostu kosteutta päivässä niin laatta vielä märkä.

    kiitoksia ideoista. itse teippasin muovin palan ja annoin olla 2 päivää eikä muodustunut vettä eikä betoni tummunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiire kirjoitti:

kuinka kauan täytyy 10 cm betonilaatan antaa kuivua kunnes voi laittaa styroxin päälle ja valaa uuden laatan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu